Aktualizacja: Przedstawiciele firmy AMD odnieśli się do informacji na temat zmienionej mocy obliczeniowej niektórych wersji karty graficznej Radeon RX 560.

„Zgadza się, że dostępne są wersje kart graficznych Radeon RX 560 z 14 CU (896 procesorów strumieniowych) i 16 CU (1024 procesorów strumieniowych). Wprowadziliśmy wersję 14 CU tego lata, aby zapewnić producentom i rynkowi więcej opcji konfiguracji kart z serii RX 500” - czytamy w oświadczeniu.

„Zwrócono nam uwagę, że niektórzy producenci i sprzedawcy nie rozróżniają jasno między tymi dwoma wariantami, więc podjęliśmy natychmiastowe kroki w celu zażegnania tego problemu: pracujemy ze wszystkimi partnerami spośród producentów i kanału sprzedaży, aby upewnić się, że opisy produktów i nazwy wyjaśniają liczbę CU, aby gracze i inni konsumenci wiedzieli dokładnie, co kupują.”

„Przepraszamy za zamieszanie, jakie to mogło spowodować.”

Oryginalna wiadomość: Osoby zainteresowane zakupem karty graficznych Radeon RX 560 powinny bacznie przyglądać się podawanej specyfikacji technicznej i poszukiwać starszych egzemplarzy. Okazuje się bowiem, że AMD zmodyfikowało możliwości urządzenia.

Zaraz po premierze w kwietniu popularne GPU ze średniej półki oferowały 16 jednostek obliczeniowych oraz 1024 procesory strumieniujące dane. Teraz, kilka miesięcy później, producent nieznacznie zmienił architekturę za pośrednictwem Radeon RX 560D, dysponującym już 14 jednostkami obliczeniowymi i 896 procesorami strumieniującymi.

Na informacje jako pierwszy natknął się serwis Heise.de. Opis zamieszczony na oficjalnej stronie AMD zmienił się i dzisiaj wskazuje już na dwie różne wartości w wymienionych atrybutach:

1

Nie jest obecnie jasne, kiedy dokładnie doszło do zmiany, lecz jeszcze w lipcu reklamowano „pełne” 16 jednostek i 1024 procesory.

Bez niezależnych testów trudno także określić, jak zmiany wpływają na możliwości urządzenia. Zwłaszcza jednostki obliczeniowe to kluczowe elementy każdego GPU, ściśle powiązane z procesorami strumieniującymi - 64 procesory na 1 jednostkę.

Gracze powinni ostrożnie przeglądać oferty w sklepach. AMD zmieniło nazwę słabszego modelu na RX 560D, lecz to zapewne tylko wewnętrzne oznaczenie i obecnie nie wszystkie sklepy podają literkę „D” w opisach - jak tutaj.

Reklama

Komentarze (6)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami

Powiązane materiały