Sony kończy produkcję PS3 w Japonii

Po dekadzie w sklepach i dziesiątkach świetnych gier.

Po dekadzie w sprzedaży, Sony zakończy wkrótce produkcję konsol PS3 w Japonii, co zazwyczaj sygnalizuje zatrzymanie linii montażowych na całym świecie.

Korporacja poinformowała o decyzji na swojej stronie internetowej.

„Harmonogram zakłada rychłe zakończenie dostaw” - napisano w komunikacie (dzięki, Gematsu). Nie podano konkretnego terminu.

1
Od lewej: model premierowy i pierwszy slim

PlayStation 3 debiutowało w Amerykach oraz w Japonii w listopadzie 2006 roku. Gracze z Europy czekali na debiut do marca - w następny czwartek wypada dziesięciolecie premiery na naszym kontynencie.

Oryginalna obudowa była całkiem spora i - wydaje się - niezbyt atrakcyjna, co po części przełożyło się na słaby start w sklepach. Nie pomagała też cena na poziomie 500 euro. Sprzedaż nabrała tempa później, zwłaszcza po przygotowaniu modelu „slim” w 2009 roku.

W pierwszych latach sprzęt na najważniejszych rynkach często znajdował się w cieniu X360, pod względem zainteresowania, dostępnych funkcji czy projektu kontrolera.

Sporym problemem było także działanie produkcji multiplatformowych, które na urządzeniu Sony często wypadały gorzej. Utrudnieniem była skomplikowana architektura, oparta o procesor Cell.

Sprzedaż zaczęła jednak rosnąć, a kolejny zastrzyk energii zapewnił debiut modelu Super Slim w 2012 roku. Pod sam koniec trwania generacji otrzymaliśmy jeszcze jedną z najlepszych gier - The Last of Us.

Tytułami startowymi na PS3 w Europie były między innymi Call of Duty 3, MotorStorm, Resistance: Fall of Man czy Virtua Fighter 5.

Dla porównania można jeszcze wymienić pozycje na wyłączność, jakie wydano na przestrzeni lat: Gran Turismo 5, LittleBigPlanet, Heavy Rain, trylogia Uncharted i inne.

Łącznie do sklepów na całym świecie wysłano ponad 80 milionów egzemplarzy, ale ostatnie konkretne dane pochodzą z 2013 roku, więc ostateczny wynik jest zapewne wyższy.

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (2)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami