W trzecim kwartale roku fiskalnego dział gier w Sony, odpowiedzialny także za konsole PlayStation, zanotował wzrost przychodów o niemal 300 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Głównym czynnikiem jest oczywiście listopadowa premiera PlayStation 4, ale w najnowszym raporcie finansowym za okres trzech miesięcy, do 31 grudnia 2013 roku, wymienia się także słaby kurs jena. Dzięki temu udało się zrekompensować „znaczący spadek” zainteresowania PS3.

Sprzedaż w dziale gier wzrosła w kwartale o 64,6 procent, generując 4,2 mld dol. Cała korporacja zanotowała przychody operacyjne na poziomie 860 mln dol. - wzrost o 94,6 proc. w porównaniu z okresem październik - grudzień w 2012 roku. Najbardziej dochodową gałęzią działalności pozostają usługi finansowe.

Z raportu finansowego działu gier wynika, że przychody wyniosły 172 mln dol., ale w tej kwocie odjęto koszty premiery nowej konsoli oraz 59 mln dol. wydane na „pewne oprogramowanie PC, sprzedawane przez Sony Online Entertainment”.

Jeśli zaś mowa o okresie dziewięciu miesięcy roku fiskalnego, przychody operacyjne wzrosły o 16,4 procent, ponownie głównie dzięki PlayStation 4 i korzystnym kursom walut, ale dobrze radzi sobie też dział smartfonów.

Sony ogłosiło także planowaną restrukturyzację. Firma sprzeda dział PC, odpowiedzialny głównie za laptopy Vaio, a oddział telewizorów zostanie wydzielony jako osobny podmiot i skoncentruje się na rozdzielczości 4K. Pracę straci 5 tysięcy osób, a oszczędności wyniosą niemal miliard dolarów. Proces powinien zakończyć się do marca 2015 roku. Koszty będą jednak wysokie, a spodziewany wynik dla całej firmy na koniec roku fiskalnego to strata 1,1 mld dol.

Reklama