Sony nie ustaliło w Polsce rekomendowanej ceny detalicznej PlayStation 4. Sklepy same zdecydują o ostatecznej cenie konsoli na podstawie otrzymanych warunków handlowych.

Pod koniec ubiegłego tygodnia Ultima.pl - jeden z największych polskich sklepów internetowych z grami wideo - poinformowała na swoim profilu na Facebooku, że cena PlayStation 4 została „potwierdzona przez Sony” i wyniesie 1799 zł.

„Czekamy na potwierdzenie ilości” - wspomniał autor wpisu, w odniesieniu do liczby konsol, które zaoferuje sklep.

Skontaktowaliśmy się z lokalnym oddziałem Sony​, by potwierdzić tę informację.

„Nie podajemy w Polsce rekomendowanej ceny detalicznej na nasze produkty. Każdy z naszych partnerów handlowych decyduje o cenie indywidualnie na podstawie otrzymanych od nas warunków handlowych” - czytamy w oficjalnej odpowiedzi.

Jednocześnie Ultima poinformowała nas, że w notkę na Facebooku wkradł się „lapsus językowy”.

- Powinniśmy napisać, że jest to spodziewana cena detaliczna - ​wyjaśnił właściciel sklepu. - Sony nie sugeruje ceny. Nie wiemy jeszcze, po ile ostatecznie będziemy sprzedawać u nas konsolę.

Oznacza to, że w zależności od sklepu cena PlayStation 4 w Polsce może się nieco różnić, ale powinna oscylować wokół 1799 zł. Obecnie niektóre sklepy podają już cenę w przypadku zamówień przedpremierowych; inne pozostają przy kwocie przedpłaty.

Tymczasem za naszą południową granicą sytuacja jest bardziej klarowna. - W Czechach nowa konsola Sony, w podstawowej wersji, będzie kosztować dokładnie 399 euro w przeliczeniu na korony czeskie - mówi Jan Doskočil, z tamtejszej redakcji Eurogamera.

Największy problem mają miłośnicy gier w Ameryce Południowej. Jak informuje nasz brazylijski oddział, cena PlayStation 4 w Brazylii będzie niemal dwa razy wyższa od Xbox One, i wyniesie 1356 euro. - To nie jest literówka - podkreślają tamtejsi dziennikarze.

Sony musi bowiem importować swój sprzęt, co oznacza konieczność naliczenia dodatkowego, wysokiego podatku. Tymczasem Microsoft będzie produkował Xbox One na miejscu, w jednej ze swoich fabryk. Podobnie jest zresztą w Argentynie, o czym miesiąc temu informowało Kotaku.

Premiera PlayStation 4 w Europie, w tym w Polsce - 29 listopada. Dwa tygodnie wcześniej sprzęt zadebiutuje w USA i Kanadzie.

Reklama

O autorze

Zbigniew Jankowski

Zbigniew Jankowski

Redakcja Eurogamer.pl

Od prawie 20 lat związany z mediami internetowymi o grach, a w międzyczasie także prasą regionalną. W latach 2012-2017 redaktor naczelny Eurogamer.pl.

Więcej artykułów od Zbigniew Jankowski