Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Arabia Saudyjska banuje Final Fantasy 16. Twórcy nie chcieli wprowadzić zmian

Prawdopodobnie chodzi o związki jednopłciowe.

Wygląda na to, że gracze mieszkający w Arabii Saudyjskiej nie będą mogli zagrać w nadchodzące Final Fanatsy 16. Nie podano konkretnych powodów, jednak możemy domyślać się, że chodzi o wątki LGBTQ+ prawdopodobnie pojawiające się w produkcji.

W czasie, gdy Arabia Saudyjska coraz więcej inwestuje w branżę gier, gracze w tym kraju nie mają łatwego życia. Urzędnicy postanowili zakazać sprzedaży Final Fantasy 16 po tym, jak Square Enix odmówiło zmodyfikowania zawartości gry, aby dostosować ją do tamtejszego rynku. Wyjaśnienia urzędników są dość ogólnikowe, ale nietrudno domyślić się, o co im chodzi.

„Niestety, po wszystkich naszych nieudanych próbach w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy, jedna z najważniejszych i największych gier roku jest na dobrej drodze do zbanowania z powodu całkowitej odmowy zmodyfikowania treści w celu dopasowania ich do regionu. Oczywiście dla firmy jest jasne, co się stało, ale bez powodu umieszczają w grze liczne kontrowersyjne treści i odmawiają wprowadzenia zmian” - napisał Hattan Tawili, nadzorca ds. gier wideo w Arabii Saudyjskiej.

Miejscowy organ publiczny do spraw mediów oficjalnie potwierdził już, że gra została zbanowana. Jak zauważa portal VGC, w lutym trzej autorzy saudyjskiej strony internetowej TrueGaming opublikowali na Twitterze wpisy najprawdopodobniej związane z Final Fantasy 16 i występującymi w grze wątkami LGBTQ+.

W Arabii Saudyjskiej homoseksualizm jest karany więzieniem, karami cielesnymi, a nawet śmiercią. Społeczność LGBTQ+ nie jest oficjalnie uznawana publicznie i nie ma żadnych praw. Ma to związek z brakiem w tym państwie tradycyjnego kodeksu karnego i oparciem przepisów na interpretacji prawa szariatu.


Dlaczego warto sięgnąć po „Legendy gier wideo”?

Dzięki książce poznasz największych twórców gier wideo w historii, a przy okazji dowiesz się, jak wielki był ich wpływ na wszystkie kolejne gry, również dzisiejsze hity, w które grasz na co dzień.

Pobierz darmowy fragment i zamów książkę „Legendy gier wideo” w przedsprzedaży »

Kto pierwszy poruszył postacią na ekranie, jak narodziły się komputerowe RPG-i, dlaczego grom tak blisko do filmów, kto wymyślił otwarte światy, jak narodziły się strzelanki czy wreszcie, który znany twórca poleciał w kosmos jako drugi cywil w historii.

Dowiedz się więcej teraz »

O autorze
Awatar Marek Makuła

Marek Makuła

News & Content Writer

Marek to miłośnik modów, kawy i jezior. Jego serce bije w 32 bitach. Lubi grać bez minimapy i wspierać fanowskie projekty.

Komentarze