Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

AMD wprowadza na rynek Radeona 7790 - karta na bazie GPU z nowego Xboksa?

Producent celuje w średnią półkę cenową.

Na półki sklepowe trafił dzisiaj Radeon 7790, karta celująca w lukę pomiędzy tańszymi Radeonami HD 7770, a droższym HD 7850. Wszystko wskazuje na to, że nowy sprzęt AMD powstał na bazie układu, który zobaczmy także w nowej konsoli Microsoftu.

Radeona 7790 zbudowano w oparciu o 28-nanometrowy proces technologiczny. Kartę wyposażono w 1GB pamięci GDDR5 - w przyszłości pojawią się także modele z 2GB. Zegary taktowane są częstotliwością 1 GHz.

Jak zauważył serwis ExtremeTech, Radeon 7790 jest prawdopodobnie oparty o układ graficzny stworzony na potrzeby nowego modelu Xboksa. Dziennikarze sugerują, że w obliczu problemów, z jakimi boryka się w ostatnich miesiącach AMD, uruchamianie nowego procesu technologicznego dla karty ze średniej półki wydaje się mało opłacalne, wykorzystano więc istniejące linie produkcyjne.

Trzeba przy tym zauważyć, że specyfikacja techniczna konsoli, opublikowana w serwisie VGLeaks różni się nieco od nowej karty - Durango może pochwalić się nieco niższą prędkością zegarów i mniejszą liczbą jednostek obliczeniowych.

Radeon 7790 celuje w zakres cenowy na poziomie 550-650 zł i będzie konkurował głównie z ofertą Nvidii - GeForce 650 Ti. W tej kategorii, według testów AMD, przewaga wydajności wynosi około 20%.

Sapphire Radeon HD 7790 Dual-X

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

Related topics
PC
O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze