Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Byli pracownicy AMD oskarżeni o szpiegostwo przemysłowe

Wkrótce po opuszczeniu AMD zostali zatrudnieni w Nvidii.

Czwórka byłych pracowników AMD została oskarżona przez firmę o szpiegostwo przemysłowe i kradzież poufnych dokumentów. Jednym z wymienionych w pozwie pracowników jest Robert Feldstein, odpowiedzialny za prace nad Wii U i nowymi modelami konsol Sony i Microsoftu.

Pozostali pracownicy oskarżeni o nieuczciwość to Manoo Desai, Nicholas Kociuk oraz Richard Hagen. Cała czwórka w zeszłym roku opuściła AMD i podjęła pracę u głównego konkurenta - w firmie Nvidia.

AMD jest głównym konkurentem Nvidii na rynku układów graficznych

Producent procesorów i kart graficznych twierdzi, że posiada dowody na transfer tysięcy dokumentów, których nazwy „przypominały lub były identyczne do danych na temat poufnych i tajnych materiałów AMD”. Ponadto, Hagen i Feldstein rekrutowali Kociuka i Desai do opuszczenia firmy. Zapisy korespondencji ujawniają, jak „szpiedzy” dyskutują o sposobach na zatarcie śladów nielegalnej działalności.

Byli pracownicy szukali w wyszukiwarce Google sposobu na szybkie skopiowanie dużej liczby materiałów, by następnie przywłaszczyć nawet 100 tys. dokumentów, z czego 200 o klauzli tajności.

W dokumentach, do których dotarł serwis Arstchnica, nie pada bezpośrednie oskarżenie pod adresem Nvidii, lecz właśnie ta firma zatrudniła czwórkę oskarżonych wkrótce po złożeniu przez nich rezygnacji.

Tagi

O autorze

Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Komentarze