Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Założyciel EA chce zbudować nowe metaverse

Na bazie technologii Web3.

Trip Hawkins - założyciel Electronic Arts w 1982 roku - podąża za trendami i rozwija w Barcelonie nowy startup, który zajmie się grami bazującymi na rozwiązaniach „Web3”, takich jak kryptowaluty i NFT.

Firma nosi nazwę Games for a Living, a Hawkins jest współzałożycielem oraz głównym strategiem podmiotu. W planach są tytuły bazujące na blockchainie na PC, konsole i urządzenia mobilne. Produkcje tego typu nadal czekają na popularyzację, a największy przedstawiciel - Axie Infinity - słynie głównie za sprawą straty 600 mln dolarów w Ethereum w wyniku włamania hackerów.

To nie zniechęciło jednak inwestorów, którzy w 2022 roku wyłożyli 500 milionów dolarów na Animoca Brands, wydawcę kontrolującego ten tytuł. W sam raz na kolejną wypłatę dla Korei Północnej, która stała właśnie za atakiem na Axie.

- Web3 to most do metaverse. A jeśli mamy stworzyć metaverse, to ekonomia tego uniwersum musi być zbliżona do tej z prawdziwego świata - zapewnił Hawkins w rozmowie z agencją Reuters. Jak to często bywa w przypadku projektów tego typu, nie wiadomo do końca, o co w ogóle chodzi.

W świecie nowych technologii wszystko jest bardziej skomplikowane. Nie wiemy też, w jaki sposób menedżer został współzałożycielem Games for a Living, skoro działalność studia rozpoczął Manel Sort - były pracownik King - już w 2021 roku. Podmiot z Barcelony jest wyceniany na około 13,2 mln euro. Przedsiębiorstwo szykuje oczywiście właśny token, $GFAL. Emisja 9 marca, za 0,0038 euro.

Sam Hawkins jest dość interesującą postacią. W 1978 roku opuścił pozycję dyrektora do spraw strategii i marketingu w Apple, by założyć Electronic Arts w raczkującym świecie gier wideo. Zamiast jednoosobowych projektów postawił na większe zespoły do tworzenia gier, co było wtedy nowatorskim podejściem. Jednym z największych sukcesów było jednak podjęcie szeroko zakrojonej współpracy z Johnem Maddenem, na bazie której powstała seria Madden NFL.

Bardziej złośliwi sugerują, że startup Web3 będzie przypominał raczej jego kolejną firmę. Menedżer w 1991 roku odszedł bowiem z EA, by założyć 3DO. Konsola o tej samej nazwie była w 1993 roku najpotężniejszym sprzętem na rynku, lecz wysoka cena (599 dolarów) oraz słabe gry doprowadziły do szybkiego upadku.

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze