Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Zainstalowanie używanej gry na Xbox One wymaga dodatkowej opłaty?

AKTUALIZACJA 2: Phil Harrison potwierdza informacje o opłacie. Wsparcie techniczne zaprzecza.

Aktualizacja #2: Dziennikarz brytyjskiej redakcji Eurogamera miał okazję porozmawiać z jednym z wiceprezesów w Microsofcie. Phil Harrison stwierdził, że za możliwość instalacji gry z dysku znajomego trzeba będzie uiścić dodatkową opłatę. Menedżer dodał przy tym, że kilku użytkowników może korzystać z tej samej gry, zainstalowanej na jednej konsoli.

- Możesz kupić tytuł w sklepie, wrócić do domu i zainstalować grę na Xbox One. Dysk zawiera wszystkie potrzebne dane. Później możesz oddać płytkę znajomemu, który także może zainstalować grę na swoim sprzęcie. Nie mu tu żadnych ograniczeń, ale oczywiście druga osoba będzie musiała zapłacić - tłumaczy Harrison.

- Nie ma znaczenia czy kupujesz grę w sklepie czy ściągasz z Internetu. Xbox One nie przejmuje się, skąd wzięły się pliki instalowane na dysku twardym: z płyty czy z Xbox Live. Ale oczywiste jest, że użytkownicy muszą kupić zawartość - dodaje.

Tymczasem na oficjalnym koncie pomocy technicznej Xboksa w serwisie Twitter stwierdzono, że wzmianka o opłacie (fee) to tylko literówka i żadne dodatkowe pieniądze nie będą wymagane do instalacji używanych kopii gier.

Wygląda więc na to, że w samym Microsofcie nie ustalono jeszcze oficjalnego stanowiska w sprawie pechowej opłaty.

Aktualizacja: Producent konsoli złagodził stanowisko w kontekście opłaty za korzystanie z używanych kopii gier. Przedstawiciel firmy zadzwonił do dziennikarza serwisu Wired, by poinformować, że „Microsoft ma plan odnośnie używanych gier”. Więcej detali poznamy wkrótce.

Oryginalna wiadomość: Microsoft potwierdził, że używane kopie gier zainstalujemy na Xbox One dopiero po uiszczeniu dodatkowej opłaty.

Nowy kontroler Xbox One

Producent konsoli poinformował także, że instalacje gier na dysku będą obowiązkowe. „W nowym Xboksie wszystkie tytuły są zainstalowane na HDD” - wyjaśnia Microsoft w odpowiedzi na zapytanie serwisu Wired.

Każda płyta jest przypisywana do jednego konta użytkownika, by zapobiec instalowaniu tej samej gry przez kilka osób. Z tego samego powodu wprowadzona została dodatkowa opłata za korzystanie z używanych kopii.

W sekcji z najczęściej zadawanymi pytaniami na oficjalnej stronie konsoli napisano, że „Xbox One zaprojektowano, by umożliwić klientom zwracanie i sprzedawanie gier. Więcej informacji podamy wkrótce”.

Zapytany przez Wired o ewentualną możliwość gry bezpośrednio z płyty, producent nie udzielił jasnej odpowiedzi, co może sugerować, że gra bez instalacji nie będzie możliwa.

Microsoft zapewnił także, że plotki o wymogu stałego połączenia z Internetem są nieprawdziwe. „Sprzęt nie musi być ciągle podłączony do Internetu, ale Xbox One wymaga dostępu do sieci” - niejasno wyjaśniono na oficjalnej stronie konsoli.

„Zaprojektowaliśmy Xbox One jako urządzenie łączące wiele multimediów, podłączone do serwerów rozproszonych i zawsze gotowe. Po utraceniu połączenia możliwa będzie dalsza rozgrywka czy oglądanie filmu na Blu-ray.”

Tagi

O autorze

Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Komentarze