Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Warcraft 3 - nieumarli: taktyki, strategie, wady i zalety

Plusy i minusy rasy opierającej się na nekromancji.

Nieumarli to jedna z grywalnych ras w Warcraft 3: Reforged. Poniżej prezentujemy ich ogólną charakterystykę, zwracając przy tym uwagę na zalety i wady. Proponujemy też różne rozwiązania taktyczne, które mogą znaleźć zastosowanie podczas rozgrywki. W innych działach poradnika znajdziecie informacje na temat budynków, jednostek oraz bohaterów tej rasy.

Armia nieumarłych bazuje przede wszystkim na demonicznych jednostkach oraz ożywieńcach. Wśród jej szeregów znajdziemy zatem zarówno kościotrupy, jak i ghule czy nekromantów. Dobrze zarządzane oddziały nieumarłych mogą stanowić spore zagrożenie zarówno na ziemi, w powietrzu oraz w trakcie stosowania magii.

Zalety:

  • Przyzywanie budynków sprawia, że akolita po rozpoczęciu tego procesu może zająć się innymi czynnościami. Przyzywana budowla stworzy się już sama, co pozwala zaoszczędzić dużo czasu jednostkom robotniczym.
  • Wydobywanie złota odbywa się poprzez bezpośrednie czerpanie z kopalni. Akolici nie tracą więc czasu na transport, jak ma to miejsce np. u chłopów w rasie ludzi.
  • Wykorzystanie ciał do różnych efektów. Zwłoki mogą posłużyć jako materiał dla nekromanty lub element odnawiający zdrowie niektórych jednostek.
  • Możliwość tworzenia z ziguratów budowli obronnych, atakujących cele naziemne i powietrzne.
  • Dobre możliwości leczenia uwzględniające teren, jednostki i zdolności specjalne.

Wady:

  • Początkowo mogą mieć problemy z regeneracją zdrowia jednostek.
  • Armia może sporo stracić bez rycerza śmierci.
  • Nienajlepsze jednostki oblężnicze.

Wskazówki taktyczne:

U nieumarłych gromadzeniem surowców zajmują się dwie jednostki. Akolici, po wzniesieniu nawiedzonej kopalni, wydobywają złoto, a ghule zajmują się zbieraniem drewna (transportują po 20 sztuk, co jest największą ilością bazową wśród ras).

Należy pamiętać, że oprócz nekropolii oraz nawiedzonej kopalni, wszystkie pozostałe budynki muszą być wznoszone na specjalnym, czarnym podłożu nazywanym pożogą. Rozprzestrzeniasz ją stawiając w jej obrębie kolejne budynki. W przypadku ich niszczenia zasięg pożogi maleje.

Pożogę można też wykorzystać do leczenia własnych jednostek. Nieumarli regenerują się na niej dość szybko, jednak stojąc poza tym terenem ich zdrowie nie jest przywracane.

W grobowcu z relikwiami można zakupić specjalną czaszkę, której użycie spowoduje stworzenie małego skrawka pożogi w wybranym miejscu na mapie. Może to być pomocne w celu przeprowadzenia szybkiej ekspansji.

Nieumarli mogą szybko zajmować złoża złota. Wystarczy wznieść na nich nawiedzoną kopalnię i zacząć je wydobywać. Warto jednak wzmocnić taki teren ziguratami w formie wieżyczek, a nawet wybudować przy nich dodatkową nekropolię, dzięki czemu będziesz mógł tworzyć akolitów na bieżąco, a sam punkt będzie mógł dłużej się bronić.

Warto jak najwcześniej dołączyć do armii biesy podziemi, które wesprą inne oddziały w trakcie walk lądowych oraz będą mogły ściągać na dół cele powietrzne. W przypadku zagrożenia będą mogły zakopać się w ziemi w celu zregenerowania zdrowia.

Dobrym połączeniem w trakcie ataku są wagony z mięsem i nekromanci. Pierwsze strzelają zwłokami, a drudzy mogą je na bieżąco zamieniać w jednostki bojowe.

Korzystaj z różnych możliwości leczenia swoich oddziałów. W tym celu wspomagaj się terenem (pożoga), specjalnymi jednostkami (obsydianowy posąg) oraz zdolnościami (spirala śmierci mrocznego rycerza).

Jeśli chcesz się zaopatrzyć w dodatkowe ciała dla niektórych jednostek (np. wagonu z mięsem czy nekromantów), to pamiętaj, że nie jesteś ograniczony tylko do zwłok po bitwie. Możesz stworzyć cmentarz, który będzie stale dostarczał nowych ciał.

Wykorzystuj ziguraty do obrony własnej bazy. W pierwszej kolejności warto otoczyć nimi kopalnię, aby przeciwnicy mieli utrudniony dostęp do akolitów wydobywających złoto.

Kiedy stanie się to możliwe przekształcaj część obsydianowych posągów w niszczyciele. Te latające jednostki są idealne do wysysyania many z wrogich oddziałów, przerywania wszelkich efektów działających na jednostki, a dodatkowo mogą zadawać obszarowe ataki celom naziemnym.

Jednym z ciekawszych ofensywnych połączeń w armii nieumarłych jest oddział ghuli ze zdolnością szybszych ataków (szał ghuli), połączony z wampiryczną aurą upiornego władcy (ataki ghuli będą przywracać im życie) oraz z przeklętą aurą rycerza śmierci (zapewni jeszcze szybsze ataki ghuli oraz lepszą regenerację zdrowia).

Najsilniejsze jednostki są dostępne na trzecim poziomie rozwoju bazy.

Spis treści: Warcraft 3: Reforged - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Warcraft 3 - nieumarli: bohaterowie - rycerz śmierci, lisz, upiorny władca, władca krypty

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Warcraft 3: Reforged

PC

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami.
Komentarze