Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

W procesorach Intel Core odnaleziono nienaprawialną lukę w zabezpieczeniach

Usterka o nazwie Spoiler.

Grupa naukowców z Instytutu Politechnicznego z amerykańskiego Worcester i Uniwersytetu z niemieckiej Lubeki w procesorach Intel Core odnalazła kolejną - po Meltdown i Spectre - lukę w zabezpieczeniach.

Badacze przekonują, że wszystkie dziewięć generacji wspomnianego CPU posiadają usterkę, którą ochrzczono mianem Spoiler. Ta pozwala hakerom uzyskać dostęp do danych z programów uruchomionych na komputerze użytkownika.

Naukowcy podkreślają jednocześnie, że w przeciwieństwie do Meltdown lub Spectre, nowej luki nie da się wyeliminować poprzez instalację aktualizacji. Aby usunąć problem, należałoby ingerować bezpośrednio w sprzęt.

Spoiler zagraża wszystkim procesorom Intel Core - także dziewiątej generacji

Usterka związana jest z tak zwanym wykonywaniem spekulatywnym, czyli przetwarzaniem instrukcji, które nie wiadomo, czy nastąpią. Eksperci zauważyli, że podczas działania mechanizmu na procesorach Intel Core dochodzi do błędów w adresowaniu pamięci.

Hakerzy mogą wykorzystać lukę, by wykraść dane użytkownika, ale wcześniej muszą zainstalować na komputerze ofiary złośliwe oprogramowanie. To oznacza, że PC jest bezpieczne, o ile nie pojawi się szkodliwy kod.

Starsze procesory Intela nie są narażone

Uczeni twierdzą, że Spoilerem zagrożone są komputery działające pod każdym systemem operacyjnym. Warto też zaznaczyć, że błąd nie dotknął starszych procesorów Intela, urządzeń AMD i CPU wykonanych w architekturze ARM.

Źródło: The Register

Tagi
O autorze
Awatar Piotr Bicki

Piotr Bicki

News Editor

Tytan pracy. Wybitny profesjonalista. Piotr Bicki w latach 2016-2022 był dziennikarzem Eurogamera i jednym z najbardziej doświadczonych autorów w redakcji. Zmarł tragicznie 31 lipca 2022 roku.

Komentarze