Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

W końcu wiadomo, ile Xboxów się sprzedało

Oficjalne liczby.

Po wielu latach Microsoft podał w końcu oficjalną liczbę aktywnych konsol Xbox. Potwierdzają się dotychczasowe szacunki o ponad dwukrotnej sprzedażowej przewadze konsol PlayStation.

Microsoft przez lata skrzętnie ukrywał faktyczną liczbę sprzedanych konsol Xbox. Wszelkie doniesienia w tej sprawie pochodziły z zewnętrznych źródeł lub szacunków specjalistów, a firma z Redmond ograniczała się do podawania procentowego wzrostu.

Dopiero teraz poznaliśmy oficjalne liczby. Szczegóły pojawiły się w obszernym dokumencie, jaki Microsoft przedłożył brytyjskiemu Urzędowi ds. Konkurencji i Rynków (CMA) w związku z dochodzeniem w sprawie przejęcia Activision-Blizzard. W raporcie czytamy:

Sony jest liderem na rynku konsol i jest nim od ponad 20 lat. Platforma PlayStation wyprzedza Xboxa we wszystkich istotnych wskaźnikach (podobnie jak Nintendo). Zainstalowana baza konsol PlayStation (151,4 mln w 2021 r.) jest ponad dwukrotnie większa niż konsol Xbox (63,7 mln w 2021 r.)”.

Warto zauważyć, że liczby z raportu Microsoftu nie pokrywają się z tymi, które przedstawiło Sony. O ile w dokumencie figuruje liczba 151,4 mln w okresie do 31 grudnia 2021 roku, o tyle Sony informowało o 134,4 mln aktywnych konsol (PS4 - 117,1 mln, PS5 - 17,3 mln). Microsoft prawdopodobnie doliczył inny aktywny sprzęt, jak gogle PlayStation VR czy konsole PS3 oraz Vita.

O autorze
Awatar Marek Makuła

Marek Makuła

News & Content Writer

Marek to miłośnik modów, kawy i jezior. Jego serce bije w 32 bitach. Lubi grać bez minimapy i wspierać fanowskie projekty.

Komentarze