Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Ulepszona funkcja „Rodziny” już dostępna na Steamie. To nowy sposób zarządzania grami

Dzielenie się grami i lepsza kontrola rodzicielska.

Gracze mogą już testować usprawnioną funkcję „Rodziny” na Steamie. To nowy sposób zarządzania grami, umożliwiający stworzenie jednej wielkiej biblioteki, z której skorzysta nawet 6 osób jednocześnie.

Funkcja znajduje się dopiero w wersji beta i zapewne będzie jeszcze usprawniana, ale dostęp do niej mają już wszyscy. Jak czytamy w komunikacie od Valve, ścieżka do założenia „rodziny” wygląda następująco:

  • kliknijcie menu Steam w lewym górnym rogu, a następnie wybierzcie menu „Ustawienia”
  • wybierzcie menu „Interfejs”, a następnie listę rozwijaną opcji „Udział w wersji beta klienta”
  • z listy wybierzcie „Steam Family Beta”.

Przez taki sam proces będzie musiał przejść każdy inny członek „rodziny”. Jeśli wszystko zostało wykonane poprawnie, na liście gier u zapisanych graczy pojawi się kolekcja wszystkich wspólnych produkcji. W jednym momencie dany tytuł ogrywać może tylko jedna osoba - chyba że kopii gry jest więcej.

Kontrola rodzicielska

Członkowie „rodziny” mogą być podzieleni na dwie kategorie: dzieci i dorosłych. Tylko ci drudzy otrzymają dostęp do funkcji, takich jak:

  • zezwalanie na dostęp do gier
  • ograniczanie dostępu do sklepu, czatu i społeczności Steam
  • ustawianie limitów czasowych gry
  • zatwierdzanie próśb o dodatkowy czas rozgrywki lub zakup tytułu
  • odzyskiwanie kont dzieci, jeśli stracą hasło

Na ten moment „Rodziny” są dostępne tylko dla chętnych, ale ostatecznie zastąpią aktualny „tryb rodzinny”, służący przede wszystki do ograniczania treści dla młodszych graczy. „Jeśli utworzysz rodzinę na Steam i dodasz do niej konto w roli dziecka, wszelkie istniejące ustawienia widoku rodzinnego powiązane z tym kontem zostaną przeniesione do sekcji kontroli rodzicielskiej w rodzinie na Steam” - wyjaśnia Valve.

Ktoś tu nieco zaszalał.

Dorośli mogą opuścić rodzinę w dowolnym momencie, jednak będą musieli odczekać rok od dołączenia do poprzedniej rodziny, by utworzyć lub dołączyć do nowej” - czytamy dalej „Dzieci w rodzinie na Steam nie mogą samodzielnie jej opuścić. Muszą zostać usunięte przez dorosłego w rodzinie lub Pomoc techniczną Steam”. Valve nie ujawniło, jak długo funkcja pozostanie w fazie bety.

Read this next