Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Twitch zeskanuje zapisy wideo w poszukiwaniu nielicencjonowanej muzyki

W związku z przejęciem przez Google?

Popularny serwis Twitch.tv zapowiedział zmiany w działaniu. Specjalne oprogramowanie przeskanuje zapisane transmisje w poszukiwaniu nielicencjonowanych utworów muzycznych.

Obecnie system obejmie wyłącznie zapisane materiały wideo - nie transmisje na żywo - ale część użytkowników obawia się, że to tylko pierwszy krok.

Skanowanie audio w akcji

„Szanujemy prawa właścicieli licencji i dobrowolnie podejmujemy te działania, by chronić zarówno nadawców, jak i właścicieli praw” - napisano na oficjalnym blogu.

Twitch wykorzysta program Audible Magic do zeskanowania zapisanych transmisji, w poszukiwaniu zawartości należącej do klientów Audible. Program sprawdzi dźwięki w grach oraz muzykę w tle, odtwarzaną przez użytkowników.

Jeśli aplikacja wykryje utwór w bazie Audible, fragment zapisanego materiału wideo zostanie wyciszony, bez możliwości zwiększenia głośności.

System sprawdzi bloki o długości 30 minut. Jeśli w takim okresie znajdzie się nielicencjonowana muzyka, całe pół godziny zostanie wyciszone, a na ekranie pojawi się stosowna informacja.

Twitch już teraz ostrzega, że Audible nie jest w stu procentach bezbłędne i ostrzega użytkowników przed włączaniem muzyki „w tle”, na przykład z domowego radia.

Pomysł na skanowanie ścieżek audio wywołuje kontrowersje wśród użytkowników, którzy pamiętają wprowadzenie podobnego pomysłu w serwisie YouTube w grudniu 2013 roku. Program Content ID oznaczał i blokował wtedy wiele materiałów wideo, często błędnie.

Ogłoszono także, że serwis usunie opcję „zapisu na zawsze”. Użytkownicy będą mogli zachować najciekawsze fragmenty zakończonych transmisji, lecz ograniczone do dwóch godzin. W tym przypadku problemem jest koszt przechowywania ogromnych ilości danych - już 80 procent dostępnych zasobów zajmują podobno archiwa.

„Zachęcamy osoby zainteresowane zachowaniem transmisji do wykonywania kopii lub zaznaczania najciekawszych fragmentów dla potomnych” - napisano w innym wpisie na blogu. Usuwanie rozpocznie się za trzy tygodnie.

Zmiany związane są rzekomo z przejęciem Twitch.tv przez Google (a dokładnie YouTube), co nie zostało jeszcze oficjalnie potwierdzone.

O autorze

Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Komentarze