Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Tajemnicza domena internetowa rozbudziła nadzieje fanów serii Fallout

AKTUALIZACJA: Witryna okazała się żartem.

Aktualizacja #6: Okazało się, że witryna TheSurvivor2299.com nie miała nic wspólnego z ewentualną zapowiedzią nowej odsłony serii Fallout.

Organizatorzy mistyfikacji wyrazili „podziękowania dla członków forum Fallout na Reddicie za rozwiązanie wszystkich wskazówek”. Na stronie umieścili ostatni film, który odzwierciedla zapewne obecny stan uczuć niektórych fanów serii RPG od Bethesdy.

*

Aktualizacja #5: Pete Hines, wicedyrektor do spraw marketingu i PR w firmie Bethesda potwierdził w końcu oficjalnie, że Fallout 4 nie zobaczymy na imprezie VGX w ten weekend.

„Nie, nie wybieram się na VGX. Bethesda nie będzie prezentowała niczego na VGX. Uczestniczę tylko w spotkaniach PR w Los Angeles. Weźcie głęboki oddech” - napisał na Twitterze.

*

Aktualizacja #4: Kolejna porcja nieoficjalnych informacji na temat Fallout 4. Na tajemniczej stronie TheSurvivor2299.com dobiegło końca jedno odliczanie, zamienione na zakodowaną wiadomość, ponownie mówiącą coś o „instytucie”.

Tymczasem niemiecki sklep internetowy Gameware opublikował karty produktów Fallout 4 na PC oraz konsole nowej generacji (dzięki, DSOGaming).

*

Aktualizacja #3: Zgodnie z oczekiwaniami okazało się, że rejestracja tytułu „Fallout 4” w Urzędzie ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego była jedynie oszustwem okrutnego internauty, a wpis usunięto już ze strony UHRW.

*

Aktualizacja #2: Tajemnicza witryna TheSurvivor2299.com została wzbogacona o kolejny licznik. Odlicza on czas do „nuklearnej zimy”, która ma nadejść za 6 dni, czyli o godzinie 21:00 w niedzielę.

Bethesda do tej pory nie zajęła jeszcze oficjalnego stanowiska w sprawie opisywanej strony, która już od dłuższego czasu wzbudza duże emocje w środowisku fanów serii Fallout.

*

Aktualizacja #1: Rośnie liczba spekulacji wokół rzekomej, rychłej zapowiedzi Fallout 4. „Bethesda” zarejestrowała podobno taką nazwę na stronie europejskiego Urzędu ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego. Jak jednak uczy doświadczenie wyniesione z niedawnego „ujawnienia” Half-Life 3, platforma ta nie jest zbyt szczelna i w łatwy sposób może posłużyć do oszustw.

Użytkownicy portalu społecznościowego Reddit dokopali się tymczasem do autora strony internetowej z tajemniczym licznikiem, o której szerzej piszemy poniżej - za witrynę odpowiada podobno polski deweloper, Krzysztof Furtak. Jak się jednak okazuje, także i ten trop jest fałszywy, bowiem Polak nie ma nic wspólnego ze TheSurvivor2299.com - wykorzystano tam jedynie jeden ze stworzonych przez niego pluginów.

*

Oryginalna wiadomość: Wczoraj Internet obiegła informacja o domenie internetowej TheSurvivor2299.com. Witryna wyświetla tajemniczy licznik, a kod Morse'a nadaje wiadomość o dacie: „11.12.13”.

Gracze szybko dostrzegli, że domenę zarejestrowało ZeniMax Media Inc., właściciele Bethesda Game Studios, a wspomniana data wskazuje na imprezę Video Game Awards, podczas której można przecież ogłosić nową grę.

W pliku źródłowym doszukano się nawet wzmianki o skrypcie „fallout.js”, co dodatkowo podsyciło oczekiwania i niemal „jednoznacznie” wskazało na rychłą zapowiedź Fallouta 4.

Nieco bardziej podejrzliwi internauci zaczęli jednak drążyć temat i szybko pojawiło się sporo argumentów potwierdzających tezę, że mamy do czynienia jedynie z zaawansowanym żartem.

Po pierwsze, adres IP właściciela domeny sugeruje, że TheSurvivor2299.com zarejestrowano... w Polsce. Nasz kraj nie ma raczej zbyt wiele wspólnego z Bethesdą. Co więcej, z informacji wynika, że ZeniMax skorzystało podczas rejestracji z popularnego serwisu GoDaddy, a tymczasem większość poprzednich adresów kupowamo poprzez firmę Corporate Domains.

Dodatkowo, wspomniana już data sformatowana jest w tradycyjny, europejski sposób: dzień, a następnie miesiąc, podczas gdy Amerykanie stosują odwrotny zapis.

Wydawca serii Fallout wystosował standardową odpowiedź o nie reagowaniu na plotki i spekulacje.

Tagi

O autorze

Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze