Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Szef Crytek: w ciągu 5 lat przejdziemy całkowicie na model Free to Play

Firma planuje także zaoferować platformę społecznościową GFace podmiotom trzecim.

W wywiadzie dla serwisu VantureBeat, Cevat Yerli stwierdził, że Crytek w ciągu pięciu lat przejdzie na model Free to Play i zajmie się dystrybucją usług, związanych m.in. z platformą GFace.

„Pięć lub sześć lat temu zdecydowaliśmy, że połączymy jakość największych produkcji z modelem biznesowym Free to Play” - mówi Yerli. „Już wówczas zaplanowaliśmy, że niektóre nasze gry i studia pójdą w tym kierunku. Ale wciąż tworzyliśmy coraz lepsze rzeczy na rynek konsolowy, który dominuje na zachodzie. Widać jednak wyraźnie - zwłaszcza na przykładzie Warface - że rynek Free to Play rośnie. Myślę, że w ciągu 2-3 lat, gry w tym modelu nie będą grosze pod kątem jakości od tytułów pudełkowych” - dodał.

Beta testy darmowej strzelanki Warface rozpoczęły się 13 stycznia

Twórca serii Crysis przyznał, że w produkcji znajduje się jeszcze kilka „tradycyjnych” gier, lecz firma przygląda się rynkowi Free to Play na konsolach. „Ale naszym głównym celem jest tworzenie wysokiej jakości gier F2P na rynek światowy i całkowite przejście na ten model” - wyjaśnia Yerli.

Firma jest też właścicielem platformy społecznościowej GFace, która umożliwia wspólną zabawę z przyjaciółmi. Szef Crytek chce zaoferować dostęp do systemu także zewnętrznym podmiotom.

„Jeśli moglibyśmy wydać nasze gry na platformie, która już istnieje, to nie musielibyśmy tworzyć własnego rozwiązania. Ale jesteśmy przekonani, że GFace rozwiązuje niektóre kwestie inaczej, co sprawia, że nasze gry działają lepiej. Dlatego chcemy zaoferować dostęp do platformy innym producentom” - wyjaśnia Yerli.

Dodaje jednak, że GFace nie musi stać się motorem napędowym dla całej firmy. „Zapewniamy technologię, ale to nie jest główna gałąź naszej działalności. Tworzymy nowe rozwiązania, by tworzyć świetne gry.”

Crytek to studio odpowiedzialne m.in. za nadchodzącą strzelankę - Crysis 3. Gra ukaże się na PC i konsole 21 lutego w pełnej, polskiej wersji językowej.

Free to Play jest zyskującym ogromną popularność modelem dystrybucji gier. Podstawową wersję można pobrać i uruchomić za darmo. Gracze dokonują opcjonalnych płatności za dodatkowe elementy w grze.

O autorze

Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Komentarze