Skip to main content

Starfield - czy są kosmici i obce rasy

Obce formy zycia.

Starfield jest grą science fiction, w której świecie większa część galaktyki pozostaje niezbadana. Możemy odkrywać nowe światy, ale czy spotkamy na nich kosmitów?

Odpowiedź brzmi - to zależy od definicji. Wiemy już na pewno, że na niektórych światach, które odwiedzimy, znajdziemy rośliny i zwierzęta - obca flora i fauna widoczne są na wielu zwiastunach i materiałach koncepcyjnych. Niektóre światy wręcz tętnią życiem - porośnięte są gęstymi lasami, wszędzie pełno jest mniejszych i większych stworzeń.

Mówiąc „kosmici”, zwykle mamy na myśli jednak coś innego - inteligentne rasy obcych. Ta kwestia nadal pozostaje zagadką. Na żadnych materiałach nie widzimy inteligentnych obcych, autorzy nie wspominali o nich w żadnych wywiadach. Możemy jednak wysnuć kilka wniosków na podstawie tego, co już wiemy.

Na razie potwierdzono wyłącznie obcą faunę.

Starfield ma być grą, która da nam do myślenia i zainspiruje do poszukiwania odpowiedzi na „najważniejsze pytania”. Jednym z nich jest z pewnością „czy jesteśmy sami we Wszechświecie”? Wiemy już, że przynajmniej część fabuły kręcić się będzie wokół obcych artefaktów, co sugeruje, że inteligentni kosmici przynajmniej w przeszłości istnieli w uniwersum Starfield.

O tym, czy ich spotkamy, przekonamy się zapewne dopiero po premierze. Możemy jednak założyć, że „pierwszy kontakt” może stanowić ważną część scenariusza. Poza tym Bethesda próbowała już wcześniej zrobić grę podobną do Starfield, choć została ona anulowana ponad 20 lat temu. Mowa o The 10th Planet. Wydaje się, że wiele niewykorzystanych pomysłów z tej produkcji trafi do Starfield.

W The 10th Planet fabuła miała opowiadać o walce ludzi z rasą obcych, którzy cyklicznie najeżdżają Układ Słoneczny w poszukiwaniu surowców potrzebnych im do przetrwania okresu, gdy ich rodzima planeta znajduje się w dużej odległości od Słońca.

Zobacz także:

Starfield - czy jest jak No Man’s Sky

Starfield - jak długa gra, ile godzin zajmuje

Zobacz także