Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Stardew Valley - pory roku: zmiana, wpływ na uprawę

Jakie pory roku są w grze, ile dni trwają.

Pory roku to bardzo ważny aspekt rozgrywki w Stardew Valley. Warunkują one to, jakie warzywa będziesz mógł uprawiać, jakie naturalne surowce się pojawią czy pozwolą brać udział w różnorakich festiwalach. Z tej strony dowiesz się jakie są ich rodzaje i ile dni trwają.

W grze są cztery pory roku:

  • wiosna (Spring);
  • lato (Summer);
  • jesień (Fall);
  • zima (Winter).

Rozgrywkę zawsze rozpoczynasz w trakcie pierwszego dnia wiosny. Każda pora roku trwa 28 dni - po upływie tego czasu, gra przechodzi do kolejnej. Gdy minie 28 dni zimy, rozpoczyna się na nowo wiosna, a rok przeskakuje do przodu.

Aktualny dzień, rok i porę roku możesz sprawdzić na kalendarzu (1) dostępnym przy sklepie Pierre'a, w samym centrum mapy gry. Po wejściu w interakcję z nim, wyświetli się okno z informacjami (2).

Pory roku wpływają na szereg rzeczy, takich jak:

  • Rośliny do uprawy. Za wyjątkiem kilku roślin, jak słonecznik (Sunflower), kukurydza (Corn) czy pszenica (Wheat), uprawy powiązane są z daną porą roku. Dla przykładu, nawet jeśli wysiejesz kalafior (Cauliflower) końcem wiosny, nie będziesz w stanie zebrać go w lecie - wraz z nadejściem nowej pory roku roślina po prostu uschnie;
  • Surowce naturalne. Dziko rosnące owoce i warzywa czy ryby także dostępne są w konkretnych porach roku;
  • Festiwale. Każdy z nich odbywa się konkretnego dnia jednej tylko pory roku.

Jak widzisz, musisz z wyprzedzeniem planować uprawy i zbieranie dziko rosnących warzyw i owoców. Jeśli coś przegapisz, będziesz musiał poczekać do następnego roku.

Spis treści: Stardew Valley - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Stardew Valley - skąd wziąć nasiona

Komentarze

More On Stardew Valley

Najnowsze artykuły