Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Stardew Valley - co uprawiać na początku

Najlepsze i najbardziej opłacalne rośliny do wysiewu.

Stardew Valley oddaje do twojej dyspozycji dziesiątki różnorakich roślin, które możesz uprawiać. Przez pierwsze minuty rozgrywki warto jednak skupić się na konkretnych rodzajach. Na tej stronie poznasz najlepsze - a przez to najbardziej opłacalne - warzywa do wysiewu.


Na tej stronie:


Warzywa na pierwsze dni rozgrywki

Tuż po rozpoczęciu rozgrywki najbardziej opłacalnym warzywem jest pasternak (Parsnip), którego nasiona (Parsnip Seeds) (1) posiadasz w plecaku od początku zabawy. Z każdego kosztującego 20 złota nasiona możesz zebrać warzywo warte domyślnie 35 złota (43, 52 i 70 przy wyższych jakościach).

Oznacza to więc, że z każdego nasiona masz gwarantowany zarobek w wysokości 15 złota. Nie jest to może duża wartość, jednak biorąc pod uwagę fakt, że wzrost trwa wyłącznie 4 dni, jest to idealne warzywo do uprawy przez pierwsze dni rozgrywki - gdy nie stać cię na droższe warianty.

Wykorzystaj posiadane od początku rozgrywki 500 sztuk złota, by kupić 25 dodatkowych nasion pasternaka. Piątego dnia gry będziesz mógł zebrać plony, za co zarobisz łącznie przynajmniej 1400 złota (za 25 kupionych nasion + 15 posiadanych od początku).


Kalafior - najlepszy wybór na wiosnę

Po zebraniu wszystkich pasternaków udaj się do sklepu i kup nasiona kalafiora (Cauliflower Seeds). Każde z nich kosztuje co prawda 80 złota i wymaga aż 12 dni na wzrost, jednak za jedno warzywo otrzymasz przynajmniej 175 złota - a więc zarobisz 95 na każdym nasionku.

Zarobki rosną jeszcze bardziej za wyższej jakości warzywa - ich cena to odpowiednio 218, 262 i 350 złota. Kalafior to twój najlepszy wybór jeśli chodzi o pierwszą porę roku, wiosnę (Spring), w której startujesz grę.


Borówki - olbrzymie zyski w lecie

Gdy rozpocznie się lato (Summer), nie będziesz już mógł uprawiać kalafiorów. Zamiast tego postaw na borówki (Blueberry). Nasiona kosztują 80 złota i na pierwszy zbiór musisz poczekać aż 13 dni, jednak po tym możesz zbierać owoce regularnie co 4 dni. Jeśli posiejesz je w ciągu pierwszych kilku dni, zbierzesz plony aż 4 razy w ciągu jednego lata.

Za każdą borówkę otrzymasz 50 złota - i odpowiednio 62, 75 i 100 za ich lepszej jakości wersje. Co więcej, z każdego krzaka otrzymasz aż 3 borówki, z dodatkową, 2% szansą na jeszcze jeden owoc.

Oznacza to, że po zainwestowaniu 1600 złota (20 nasion), w ciągu jednego tylko sezonu sprzedasz plony za najmniej 12000 złota. W kolejnych latach możesz dodatkowo zwiększyć swoje dochody przetwarzając borówki na galaretkę - za każdy słoik zarobisz wtedy 150 złota.


Żurawina - świetna opcja na jesień

W trakcie kolejnej pory roku, jesieni (Fall), postaw na żurawinę (Cranberry). Nasiona kosztują co prawda astronomiczne 240 złota, ale dają owoce już po 7 dniach i potem co kolejne 5 dni. W ciągu jednej jesieni możesz wiec zebrać plony aż pięciokrotnie.

Same zbiory przypominają borówki, gdyż z każdego krzaka jednorazowo zdobędziesz 2 sztuki żurawiny, z niewielką szansą na dodatkowe owoce. Co więcej, każda sztuka sprzeda się za 75 złota - lub odpowiednio 93, 112 i 150 dla lepszych jakościowo wersji.

Inwestując 2400 złota (10 nasion), sprzedasz plony za 7500 złota w ciągu jednego tylko sezonu. Jako że na tym etapie powinieneś mieć sporo złota do zakupu nasion, możesz bez problemu zakumulować dziesiątki tysięcy sztuk złota przed rozpoczęciem zimy.


Zima - odpoczynek i przetwarzanie surowców

Jako że w zimie nie możesz niczego uprawiać, jest to świetny czas na przetworzenie zdobytych surowców. Możesz przyrządzić kiszonki (Pickles) lub galaretki (Jelly) - pierwsze z warzyw (jak kalafior), drugie z owoców (jak borówki czy żurawina). W obu przypadkach wykorzystasz do tego Preserves Jar.

Cena tego typu przetworów to dwukrotność podstawowej ceny sprzedaży warzywa lub owocu +50. Dla kalafiora będzie to więc 400, dla borówki 150, a dla żurawiny 200 złota. Z tego powodu warto zostawić sobie mały zapas wszystkich warzyw na zimę. Pamiętaj, że przetworzenie owoców lub warzyw zajmuje około 3 pełne dni.


Co dalej

W kolejnych latach możesz spokojnie powtarzać ten schemat, by zarobić możliwie najwięcej złota. Pamiętaj jednak, by siać także małe ilości pozostałych warzyw i owoców - przydadzą ci się do wykonywania zadań w Community Center.

Co więcej, postaraj się przed wysiewem użyźnić glebę za pomocą podstawowego nawozu (Basic Fertlizier). Możesz go łatwo stworzyć mieszając 2x żywicy (Sap). Zwiększa to szansę na pozyskanie lepszej jakości zbiorów - które możesz sprzedać za większą cenę.

Spis treści: Stardew Valley - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Stardew Valley - uprawa i wysiewanie roślin

Komentarze

More On Stardew Valley

Najnowsze artykuły