Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Śródziemie: Cień Wojny - znajdźki i sekrety: mapa Minas Ithil

Gondorskie artefakty, haediry, ithildiny i wspomnienia Szeloby na mapie Minas Ithil.

Gra Śródziemie: Cień Wojny skrywa wiele tajemnic. Wśród sekretów i znajdziek znajdziemy artefakty, wspomnienia, a także ithildiny, które posłużą później do otwarcia specjalnych drzwi, przy których uzupełnimy brakujące słowa części poematu.

Poniżej przedstawiamy pełną mapę krainy Minas Ithil, czyli pierwszej większej lokacji w grze. Miejsce charakteryzuje się wieloma budynkami, wąskimi uliczkami oraz miejscami, dzięki którym w łatwy sposób można zaskoczyć nie spodziewających się nic kapitanów. Tych jednak nie zaznaczyliśmy na mapie, gdyż cały czas zmieniają swoje położenia.


Mapa Minas Ithil - haediry, artefakty, ithildiny, wspomnienia Szeloby

Eksplorację każdej mapy powinno się zaczynać od wspięcia się na wieże, na których znajdują się tak zwane haediry. Jest to rodzaj punktów widokowych, z których można odkryć wszystkie rodzaje sekretów i znajdziek, aby nie musieć szukać ich samodzielnie.

Wiąże się to ze skanowaniem obszaru - zmniejszaj okrąg tak, aż stanie się minimalny i zauważysz ikonę potwierdzającą odnalezienie elementu. Wykonaj ten proces dla wszystkich znajdziek w regionie, dzięki czemu zyskasz je dużo szybciej.

Śródziemie: Cień Wojny - mapa Minas Ithil

Możesz też otworzyć mapę w drugim oknie lub pobrać na dysk.

Poszukiwania warto rozpocząć od Gondorskich artefaktów. Znajdują się w bezpiecznych miejscach o łatwej dostępności. Zebranie wszystkich - w przypadku tej mapy jest ich jedenaście - spowoduje odblokowanie ulepszenia umiejętności: poszukiwacz.

Zebranie wszystkich ithildinów odbywa się nieco inaczej. W wyznaczonym miejscu musisz przejść do świata upiorów (zrobisz to za pomocą przycisku L1/LB) i wykonać interakcję w danej lokacji. Uruchomi się niewyraźny znak, któremu musisz poprawić ostrość poprzez ruszanie dwoma analogami.

Po zebraniu sześciu słów, udajemy się do drzwi ithildinu. W tym przypadku znajdują się w niższej części mapy, w środku jaskini. Tam musimy rozwiązać zagadkę, która polega na dopasowaniu zebranych wcześniej słów do zatartej inskrypcji. Prawidłowe rozwiązanie wiersza w Minas Ithil to:

W krainie Mordor, gdzie zaległy CIENIE
Niesiemy swe sztandary, nasze buty brzmią jak BĘBNY
Nasze TEMPO jest szybkie, nasze lica gniewne.
Kogóż zrodziła ta mroczna, koszmarna KRAINA, by śmiał
Odpierać GNIEW sprawiedliwego płomienia
I skazać się na ROZPACZ i śmierć?

Po zebraniu nagrody, którą będzie najprawdopodobniej legendarny przedmiot o specjalnych właściwościach, warto zająć się także wspomnieniami Szeloby. Po ich odnalezieniu i aktywacji musisz tak obracać kawałkami szkła, aby powstał z nich obraz.

Wspomnienia Szeloby na Minas Ithil - przykład

Wspomnienia nie są zbyt mocno ukryte, ale ich zebranie gwarantuje losowe nagrody oraz odblokowanie dodatkowych aktywności pobocznych. Gdy będziesz ignorował potyczki po drodze, walcząc tylko z kapitanami i innymi silniejszymi przeciwnikami, dodanie do kolekcji wszystkich sekretów i znajdziek na Minas Ithil nie powinno zająć dłużej, niż godzinę.Warto zająć się tym jednak na samym początku, zwłaszcza przy wykorzystaniu haedirów, które znacznie ułatwią poszukiwania. Nie wdawajmy się więc niepotrzebnie w walki, ale systematycznie odkrywajmy tajemnice lokacji, dzięki czemu zyskamy dodatkowe bonusy i doświadczenie.

Komentarze