Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Sprzedaż Wii U „poniżej oczekiwań”

Sprawdzamy, jak nowa konsola Nintendo radzi sobie w Polsce i na świecie.

W okresie świąt sprzedaż Wii U w zagranicznej sieci sklepów GameStop była „poniżej oczekiwań”. Kupienie konsoli nie jest żadnym problemem, w niektórych oddziałach sprzęt zalega wręcz na półkach - informuje serwis GameSpot.com cytując analiytka Sterne'a Agee'a.

Zagraniczny Media Markt

Od czasu premiery sprzętu, Nintendo tylko trzy razy przekazało dane na temat sprzedaży. Wiemy o 400 tys. egzemplarzy rozprowadzonych w pierwszym tygodniu w USA, 308 tys. w analogicznym okresie w Japonii i 40 tys. w Wielkiej Brytanii. Nie ma konkretnych wyników dla pozostałych europejskich krajów, ani późniejszych wiadomości od producenta.

Według nowszych, ale nieoficjalnych danych VGChartz.com, na dzień 3 stycznia 2013 roku globalny wynik wynosi 2 mln 210 tys. sprzedanych sztuk. VGChartz nigdy nie podaje jednak źródeł informacji, dlatego tę liczbę należy traktować bardziej jako szacunek.

Teraz Polska

Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda sytuacja Wii U w Polsce. Jak informował serwis Niezgrani.pl, największe sieci sklepów, takie jak Media Markt i Saturn, 30 listopada, w dniu europejskiej premiery, dysponowały jedynie 10 sztukami na całą Polskę.

Firma Stadlbauer, dystrybutor produktów Nintendo w naszym kraju, zapewniała, że sytuacja powinna się poprawić po 10 grudnia.

Odwiedzając jednak poznański sklep Saturn dzisiaj, nie widziałem ani jednej konsoli czy gry na Wii U. O problemach z dostępnością mówi także poproszony o komentarz Wiktor Cegła, prezes zarządu Gram.pl. Spółka jest także właścicielem jednego z największych sklepów internetowych z grami w kraju.

- W Polsce na rynek trafiło bardzo mało Wii U - nam, jako sklepowi Gram.pl, zamówienie zostało obcięte w całości przez polskie przedstawicielstwo Nintendo. Inne sklepy także miały problemy z dostępnością - tłumaczy Cegła w rozmowie z Eurogamer.pl.

Takich stanowisk w Polsce nie było

Jaki ma to wszystko wpływ na sprzedaż? - Zamówień przedpremierowych mieliśmy jednak relatywnie niewiele - kilkadziesiąt sztuk - odpowiada Cegła.

„Zamówień przedpremierowych mieliśmy relatywnie niewiele - kilkadziesiąt sztuk.”
- Wiktor Cegła, prezes zarządu Gram.pl

Niezbyt dobrze sprzedają się też gry: - Sprzedaż niektórych, wydawałoby się głośnych tytułów startowych nie przekroczyła w kraju dwucyfrowych liczb - oznajmia.

Cegła jest też zdania, że sytuacja prawdopodobnie nie ulegnie poprawie. - Dla Nintendo, nawet gdyby firma chciała wejść do naszego kraju na poważnie, jest już za późno. Widać, że nowe Wii nie ekscytuje już graczy zbyt mocno. Także nasi partnerzy, wydawcy i dystrybutorzy gier, nie przykładają do Wii U w Polsce zbyt dużej wagi - mówi dalej.

Na koniec zaznacza, czym polscy gracze interesują się najbardziej: - Wszyscy wydawcy koncentrują się w tej chwili na PC, PS3 i X360. Te dwie ostatnie konsole zaliczyły w 2012 roku gigantyczne wzrosty sprzedaży, napędzane Kinectem, Move'em i Wonderbookiem.

Komentarze