Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Sony: Wszystkie gry z PS4 także na PlayStation Vita dzięki Remote Play

Oprócz tytułów wykorzystujących PS4 Eye.

Sony wymaga od twórców, by wszystkie gry na PS4 wspierały funkcję Remote Play. Umożliwi to przeniesienie rozgrywki z nowej konsoli na przenośną PlayStation Vita. Wyjątkiem mają być tytuły, wykorzystujące kamerę PS4 Eye - informację potwierdził na Twitterze szef Sony Computer Entertainment, Shuhei Yoshida, po doniesieniach brytyjskiej redakcji Eurogamera.

Remote Play jest zaprojektowane tak, by kompresować obraz z rozdzielczości 1080p do 960x544 - przy wykorzystaniu technologii kodującej dostępnej w PS4. Dane są następnie przesłane przez WiFi do Vity, która je odczytuje i przesyła z powrotem ustawienia związane ze sterowaniem.

Jest to efektywne przeniesienie technologii OnLive - grania w „chmurze” - na niewielki obszar, w tym przypadku - dom. Dzięki temu możliwa jest bardzo dobra jakość wideo, bez kompromisów skutkujących opóźnieniami.

- Downscaling natywnego obrazu 1080p na ekran Vity będzie związany z utratą części detali, ale wbudowana technologia SSAA zredukuje ten negatywny efekt - mówi anonimowy deweloper dla Eurogamera.

Knack - gra została uruchomiona na Vicie przez Remote Play podczas oficjalnej zapowiedzi PlayStation 4

Już podczas lutowej prezentacji PlayStation 4 mogliśmy zobaczyć w akcji funkcję Remote Play. Korzystająca z niej gra - Knack - nie wyglądała dużo gorzej na handheldzie.

Opisywana funkcja nie jest nowością - PSP i Vita mogły przyjmować obraz niektórych gier z PlayStation 3. Sony nigdy nie zdecydowało się jednak na szersze wspieranie tego elementu i zalecania go twórcom. Obecnie funkcja korzysta z dodatkowego oprogramowania kodującego związanego z wykorzystaniem procesora PS3. Technologia konsoli nie potrafi jednak reagować odpowiednio szybko, co skutkuje nie najlepszą jakością obrazu.

Zmiana nastąpi wraz z premierą PlayStation 4, które nie będzie opierać już działania Remote Play na oprogramowaniu, lecz bezpośrednio na technologii związanej z architekturą konsoli. To samo dotyczyć ma funkcji nagrywania i przesyłania filmów oraz innych elementów związanych ze streamingiem zaprojektowanym przez Gaikai.

Do tej pory można było zastanawiać się ilu wydawców zdecyduje się korzystać z funkcji Remote Play. Być może zastanawialiby się, czy takie rozwiązanie nie będzie tworzeniem konkurencji dla gier przeznaczonych wyłącznie na Vitę. Jednak nowe wieści od Sony - jakoby prawie wszystkie produkcje na PS4 mogły być przenoszone na konsolę przenośną - zapewniają o stałym poziomie wykorzystania tej funkcji i dostosowania do niej gier.

Brak wsparcia Remote Play dla tytułów korzystających z PS4 Eye nie jest szczególnie zaskakujący. „Na przeszkodzie stoją różnice w rozdzielczościach kamery oraz kamer zaimplementowanymi w Vicie. Wymagane byłoby też większe wykorzystanie mocy PS4 przy przesyłaniu danych” - wskazuje nasz kolega z działu Digital Foundry.

Komentarze