Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Sony opatentowało technologię, która zablokuje sprzedaż używanych gier

Do wykorzystania w PS4?

Odział Sony, odpowiedzialny za rozwój konsol PlayStation, opatentował technologię, która zablokuje sprzedaż używanych gier. Płyty z danymi miałyby być przypisane bezpośrednio do kont użytkowników.

Jeśli pomysł wejdzie w życie, dyski zostaną wyposażone w chipy NFC (komunikacja bliskiego zasięgu), które będą sczytywane przez konsole. Jeśli system wykryje, że dana płyta jest przypisana do innego konta, gra nie uruchomię się.

Algorytm, który określi właściciela dysku

Producent pisze w dokumentacji, że już wcześniej próbował wyeliminować sprzedaż używanych gier, a nowy system może stać się alternatywą dla używanych obecnie zabezpieczeń.

„Jeśli konsola nie jest podłączona do Internetu, wykorzystywana zawartość nie może być kontrolowana. Użytkownicy mogą też dzielić się hasłami i kodami. Zastosowanie nowej technologii gwarantuje, że sprzedaż używanych gier jest niemożliwa, co zwiększa zyski ze sprzedaży” - czytamy w dokumentach patentowych, do których dotarł użytkownik forum NeoGAF.

W dalszej części tekstu znajdują się wzmianki o tym, jak technologia może zostać wykorzystana do ograniczenia dostępu do produktów innych niż gry wideo. Sony uważa, że opatentowany projekt może posłużyć również producentom zdjęć, muzyki czy akcesoriów do konsol.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze