Skip to main content

Sims 4 - różnice w stosunku do Sims 3, Mobile i Freeplay

Co jest lepsze.

The Sims 4, The Sims 3, The Sims Mobile oraz The Sims Freeplay to trzy najpopularniejsze gry z tej zasłużonej serii. Na tej stronie wyjaśniamy różnice pomiędzy tymi grami.


Na tej stronie:

Sims 4 i Sims 3 - czym się różnią

Najważniejszą różnicą pomiędzy tymi dwoma grami są kwestie techniczne. Chociaż trzecia część Simsów wprowadzała bardzo ambitne funkcje - takie jak w pełni otwarty świat - to odbiło się to na ogólnej wydajności gry. Nawet na nowoczesnym komputerze gamingowym, Sims 3 wczytuje się dużo dłużej niż Sims 4, a podczas rozgrywki tytuł potrafi znacznie spowolnić.

Pojawia się również problem z dodatkami, które stanowią w zasadzie podstawę tytułu. Uruchomienie The Sims 3 ze zbyt dużą liczbą włączonych DLC może doprowadzić do występowania przeróżnych błędów. Obie te kwestie rozwiązano w czwartej odsłonie cyklu, ponownie dzieląc świat na parcele i poprawiając obsługę dodatków. Uruchomienie The Sims 3 na współczesnym komputerze może również wymagać instalacji fanowskich patchy.

Sims 4 zmienia edytor postaci. Zamiast tradycyjnych suwaków, mamy bardziej intuicyjne rozciąganie i przesuwanie elementów bezpośrednio na modelu postaci. Liftingu doczekał się również tryb budowania, który scalono teraz z trybem kupowania mebli.

Postacie mogą w Sims 4 rozmawiać w kilkuosobowych grupach

Oprócz tego dostaliśmy przeróżne zmiany i usprawnienia w rozgrywce. Simowie otrzymali opcję wielozadaniowości, co pozwala im wykonywać wiele czynności jednocześnie (na przykład rozmawiać z rodziną podczas jednoczesnego oglądania telewizji lub gotowanie). Nowsza odsłona znacznie rozbudowała system nastrojów.

Zamiast trzech podstawowych nastrojów (zadowolony, neutralny i zły), Sim przejawia teraz szereg emocji, które w różny sposób wpływają na jego interakcje z otoczeniem.

Z drugiej strony Sims 3 nazywany jest przez fanów odsłoną z największą liczbą zawartości - zarówno w podstawowej wersji gry, jak i dodatkach. Znajdziemy tam również elementy i mechaniki, które nie pojawiły się w serii nigdy wcześniej, ani nigdy później. Kwestią gustu jest styl graficzny obu gier. Wielu osobom nie podoba się kreskówkowy wygląd postaci w The Sims 4 i preferują bardziej realistyczny projekt ludzików w poprzedniej odsłonie.


The Sims 4 i Sims Mobile oraz Freeplay - różnice

The Sims Mobile oraz The Sims Freeplay to mobilne alternatywy dla „dużych” odsłon The Sims, dostępne na platformach Android oraz iOS. Najważniejszą cechą tych dwóch tytułów jest rozgrywka w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że jeśli dana aktywność zajmuje w grze 30 minut, to jej wykonanie zajmie realne pół godziny zamiast 30 sekund, jak ma to miejsce w wersjach na PC i konsole.

Poza tym mamy znacznie bardziej ograniczoną możliwość personalizacji Sima (np. nie możemy tworzyć kreacji na różne okazje) oraz rozgrywka oparta na wykonywaniu predefiniowanych scenariuszy, zamiast sandboxu i dowolnej zabawy.

The Sims Mobile oferuje jeszcze bardziej kreskówkową grafikę

Natomiast różnice pomiędzy samym Sims Mobile oraz Sims Freeplay są mniej znaczące. Sims Freeplay wzorowane było mocno na The Sims 3, podczas gdy druga gra opiera się na kontynuacji. Freplay posiada gorszej jakości oprawę graficzną, jednak nadrabia to bogatszą zawartością. Sims Mobile wciąż otrzymuje regularne aktualizacje zawartości, podczas gdy poprzednik nie jest już rozwijany.

Spis treści: Sims 4 - poradnik i najlepsze porady

Zobacz także