Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Scalperzy powoli tracą zainteresowanie PS5 - sugeruje raport

Z naciskiem na „powoli”.

Zautomatyzowane boty scalperów powoli tracą zainteresowanie skupowaniem konsol PlayStation 5 - wynika z raportu firmy Netacea, śledzącej zachowanie oprogramowania tego typu.

Zestawienie cytowane przez serwis VGC obejmuje trzeci kwartał obecnego roku i po raz pierwszy w historii publikacji PS5 nie jest w pierwszej trójce zestawienia. Nadal jest jednak na czwartej pozycji, co sugeruje, że sytuacja ulega poprawie, lecz problemy z dostawami nie zostały do końca rozwiązane.

Najpopularniejsze produkty kupowane przez boty scalperów w okresie lipiec - wrzesień prezentują się następująco:

  1. Adidas Yeezy Slide Bone
  2. Nike Dunk Low Panda
  3. Karty Panini Donruss Optic Football
  4. PlayStation 5
  5. Jordan 1 Retro Low OG UNC

Jak widać, przeważają buty, które od dawna są najpopularniejszym obiektem do masowego skupowania z myślą o przyszłym zysku. Dość powiedzieć, że wiele z programów tego typu powstało właśnie z myślą o obuwiu, a na PS5 zostało dostosowanych wraz z globalnym kryzysem.

„To pierwszy raz, gdy PS5 nie jest w pierwszej trójce naszego zestawienia, co jest odzwierciedleniem mniejszego zainteresowania botów w obliczu większych dostaw” - czytamy w raporcie. „Wartość odsprzedaży pozostaje jednak na stabilnym poziomie, ze spadkiem na poziomie zaledwie 2 procent w porównaniu z poprzednim kwartałem”.

Temat scalperów był głośny podczas globalnej pandemii Covid-19, gdy załamanie globalnych łańcuchów dostaw sprawiło, że zakup nowych konsol graniczył z cudem. Sprzęt znikał z magazynów w ułamkach sekund, skupowany właśnie przez zautomatyzowane oprogramowanie. Kupujący sprzedawali go potem innymi kanałami, już w znacznie wyższych cenach.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze