Skip to main content

Rise of the Tomb Raider - Sekrety: Geotermiczna dolina (Syberia)

Wszystkie znajdźki: dokumenty, relikty, antyczne monety, monolity i freski występujące w zaginionej geotermicznej dolinie.

Geotermiczna dolina to mnóstwo znajdziek do odkrycia i podniesienia. Poniżej prezentujemy ich dokładne umiejscowienie.

A - Zachodnia wioska Ocalałych; B - Plac ćwiczeń i las; C - Ruiny; D - Wschodnia wioska Ocalałych; E - Wyjście z Akropolu; F - Dom przeklętych; G - Północ doliny

Możesz także otworzyć mapę w nowym oknie lub pobrać ją na dysk.

Po dotarciu do nowego obszaru przez Opuszczoną jaskinię idź cały czas przed siebie jedyną możliwą ścieżką. Kiedy wejdziesz na szczyt starożytnej wieży, zsuń się po linie na dół lokacji. Zostanie wyświetlona cutscenka, po której będziesz mógł swobodnie eksplorować lokację.


#Zestaw surwiwalowy 1

Pierwszy zestaw surwiwalowy znajdziesz zaraz przy miejscu, w którym wylądowałeś spuszczając się na linie w dół doliny. Wejdź do ruin i stań w kącie naprzeciwko prowizorycznego, czerwonego namiotu.


#Skrzynia 1

Przejdź kilka kroków do przodu, zaraz naprzeciwko odnajdując pomarańczową skrzynię, w której wnętrzu ukryto Element karabinu powtarzalnego.


#Relikt 1

W obozie Ocalałych podejdź do tubylców dyskutujących nad sposobem obrony, po czym obróć się w prawo. Dojrzysz tam niewielki kuferek z reliktem (Doniczka).


#Relikt 2

Zanim wejdziesz do wioski stań na granicy ruin i spójrz w prawo - powinieneś dostrzec tam wąską dróżkę. Przejdź nią do końca muru i użyj karabinu aby zniszczyć przeszkodę zagradzającą drzwi. Wejdź do nowoodkrytej sali i po lewej poszukaj kuferka z reliktem (Rzeźba niedźwiedzia).


#Mapa 1

W przeciwległym kącie tej samej sali znajdziesz także mapę ujawniającą lokalizację innych znajdziek.


#Monolit 1

Wejdź do wioski i spójrz na skarpę po lewej, przy polu z dyniami. Znajdziesz tam monolit, ujawniający lokalizację trzech skrzyń z monetami.


#Monety 1

Jedną skrzyneczkę z monetami znajdziesz w samej wiosce, pod domem na prawo od monolitu.


#Monety 2

Na południe od wioski Ocalałych i na południowy zachód od terenów ćwiczebnych znajdziesz drugi z zakopanych kuferków z monetami.


#Monety 3

Trzeci zbiór monet odkryjesz jeszcze dalej na południowy zachód, na terenach łowieckich dzikich kotów, pod skalną ścianą.


#Dokument 1

Na skraju wioski, pod skarpą naprzeciwko wodospadu znajdziesz skrzynię pod baldachimem. Leży tam sterta dokumentów (O najmniejszej zwierzynie).


#Dokument 2

Nieco bliżej wodospadu znajduje się kamienna wieża. Aby na nią wejść, musisz skorzystać z gałęzi drzewa rosnącego obok. Przeskocz z nich na szczyt budynku, by znaleźć leżący tam dokument (O miejscowych ptakach).


#Fresk 1

Na tylnej ścianie tej samej wieży znajduje się grecki fresk.


#Zestaw surwiwalowy 2

Stojąc pod wieżą wybierz ścieżkę po lewej i biegnij przed siebie, dopóki nie będziesz miał wodospadu dokładnie po prawej dłoni. Podejdź do skarpy, tak jakbyś chciał wskoczyć w nurt wody, po czym obróć się w lewo. W tym miejscu zakopano zestaw surwiwalowy.


#Torba 1

Za samym wodospadem również kryje się sekret - torba poszukiwacza. Aby do niej dotrzeć, musisz wejść na szczyt skały, z której spływa wodospad, a następnie skoczyć w dół, przeskakując przez kilka kolejnych kładek skalnych.


#Dokument 3

Za tym samym wodospadem kryje się także wejście do krypty. Z kładki, na której znalazłeś torbę poszukiwacza skocz na kładkę po prawej i przejdź przez wodę. Gdy trafisz do jaskini, zeskocz w dół pieczary, a następnie zanurkuj i przepłyń przez zatopioną część lokacji. Przechodząc kilkanaście kroków do przodu z lewej strony dostrzeżesz dokument (Rifka, architektka).


#Fresk 2

Kawałek dalej zejdź w dół groty i na jednej ze ścian po lewej poszukaj greckiego fresku.


#Skarb z krypty 1

Wchodząc do dalszej części jaskini chwyć się linki pod sufitem i zjedź po niej na drugą stronę. Gdy trafisz do pomieszczenia z sarkofagiem, otwórz go aby zdobyć Element starożytnego łuku. To już koniec atrakcji w tej krypcie, możesz z niej spokojnie wyjść.


#Dokument 4

W tym momencie warto dokładniej zbadać wioskę Ocalałych. W domu kowala znajdziesz kolejną partię dokumentów (Zima).


#Skrzynia 2

Wejdź do kamiennej wieży w wiosce, za domem kowala, a znajdziesz tam kufer zamknięty na kłódkę. Użyj wytrychu aby go otworzyć, w środku znajdując Element pistoletu ciężkiego.


#Dokument 5

W tej samej wieży znajdziesz także grecki dokument (Ogień na horyzoncie).


#Dokument 6

Tuż obok, na drewnianej kładce nad przepaścią znajdziesz następny dokument (Żałoba).


#Dokument 7

Zbliż się do drewnianej wieży górującej nad doliną pod wioską i wejdź do domostwa obok. Wewnątrz znajdziesz dokumenty (Wiosna).


#Torba 2

Na północnym skraju wioski znajduje się zerwany most. Przeskocz przez kolejne jego części, używając strzał z łuku aby rozbujać się na zwisającym nad rzeką drągu i przeskoczyć na drugą stronę. Zaraz po twojej lewej powinieneś zobaczyć torbę poszukiwacza.


#Skrzynia 3

Pod wioską Ocalałych znajduje się dolina z przyciętymi drzewami, przerobiona na plac ćwiczeń. Poznasz ten obszar po tym, że większość platform i drągów zostało połączonych linami. Wchodząc na drewnianą kładkę po lewej dostrzeżesz pomarańczową skrzynię, a w niej Element karabinu powtarzalnego.


#Dokument 8

Tuż pod zachodnią wioską Ocalałych znajduje się wejście do jaskini - wypatrzysz ją na południowym zboczu wzgórza. Wejdź do groty, a na półce skalnej na końcu lokacji dojrzysz dokument (O niedźwiedziach).


#Zestaw surwiwalowy 3

Na prawo od wspomnianej jaskini, a na południe od wioski Ocalałych znajdziesz występ skalny. Wdrap się na niego korzystając z czekanów i wykop zestaw surwiwalowy.


#Zestaw surwiwalowy 4

Obróć się na wschód i podejdź do głazów nad rzeką. Przy jednym z nich powinieneś wypatrzeć zestaw surwiwalowy.


#Zestaw surwiwalowy 5

Nieco dalej na południe ukryto kolejny zestaw - wystarczy, że będziesz szedł zgodnie z nurtem rzeki.


#Dokument 9

Tuż obok znajduje się drzewo z drewnianą platformą u góry. Wejdź na nią, a znajdziesz dokumenty (O łaniach i jeleniach).


#Zestaw surwiwalowy 6

Dalej na południowy zachód (nieopodal chatki z komina której unosi się dym) znajdziesz następny zestaw surwiwalowy. Odkopać go możesz na zachód od domku.


#Mapa 2

Wchodząc do wspomnianego domostwa z działającym kominem (przy cmentarzu na południu) rzuć okiem na stojący tam stolik - położono na nim mapę.


#Dokument 10

Pod domostwem znajduje się niewielka szopa - znajdziesz w niej dokumenty (Nowy dzień).


Ruiny na południu

#Fresk 3

W ruinach nad rzeką w centralnej części mapy także nie brakuje znajdziek. Najbardziej zauważalny jest grecki fresk w pomieszczeniu z herbalistką - znajdziesz je w starej wieży nad rzeką.


#Skrzynia 4

W fundamentach budynku naprzeciwko dojrzysz natomiast pomarańczową skrzynię, w której schowano Element pistoletu ciężkiego.


#Monolit 2

W centralnej części lokacji znajduje się także monolit. Aby go przeczytać, musisz posługiwać się językiem greckim na co najmniej 7 poziomie. Jeśli spełniasz ten warunek, poznasz lokalizację trzech skrzyń z monetami.


#Monety 4

Pierwszy mieszek znajdziesz na południowym zachodzie, na brzegu jeziora, na południe od chatki z kominem, z którego wydobywa się dym.


#Monety 5

Drugą skrzyneczkę z monetami odkopiesz na południe od obozu Grzbiet górski na północy lokacji. Aby znaleźć sekret, musisz stanąć na skraju urwiska, na prawo od kładki pomalowanej na czerwono.


#Monety 6

Trzeci zestaw monet odnajdziesz w południowej części wschodniej wioski Ocalałych. Aby dotrzeć we właściwe miejsce, musisz przejść przez budynek z dziurą w podłodze i zajrzeć w przerwę między budynkami po prawej.


#Relikt 3

W budynku ponad monolitem schowano niewielką skrzyneczkę, a w jej środku - relikt (Narzędzie z żelaznej monety).


#Zestaw surwiwalowy 7

W obrębie kompleksu ruin, z ich zachodniej strony znajduje się drzewo z powyłamywanymi gałęziami (rośnie w półkolu murów). Kilka metrów od niego zakopano zestaw surwiwalowy.


#Zestaw surwiwalowy 8

Pod ruinami, na skarpie naprzeciwko starego kościoła znajduje się niewielki występ skalny, prowadzący do jaskini (obok zwykle przechadzają się dziki). Tuż przy jego skraju zakopano zestaw surwiwalowy.


#Fresk 4

Dotarcie do kolejnych znajdziek jest dość wymagające. Wejdź do wspomnianej jaskini, na południowy wschód od starożytnych ruin. Idź przed siebie i przebij się przez zamurowane przejście po lewej. Kawałek dalej zeskocz w dół i skorzystaj z liny aby przenieść się kawałek dalej. Z lewej strony powinieneś zauważyć fresk.

#Dokument 11

W niewielkiej niecce z lewej strony, kawałek za freskiem znajdziesz dokument (Aurora, lekarka).


#Skarb z krypty 2

W następnym korytarzu skręć w lewo i podnieś wieko trumny, znajdując w nim element łuku szept śmierci.


Wschodnia część doliny

#Mapa 3

Dostęp do większości znajdziek będzie tymczasowo zamknięty, jednak kilka z nich możesz zdobyć już teraz. W pierwszej kolejności wejdź do najbliższego budynku na północy, a znajdziesz w nim mapę.


#Dokument 12

Drugą znajdźkę ukryto w domostwie przerobionym na szpital polowy. Dokumenty (Opuszczone miasto) leżą na szafce po lewej.


#Skrzynia 5

W pomarańczowej skrzyni, która stoi przy ścieżce wyjściowej obozu, znajdziesz element karabinu powtarzalnego.


Wyjdź z obozu przez ścieżkę prowadzącą na południe - trafisz na pozostałości po starym akwedukcie. Idź przed siebie, przedzierając się przez rzekę, a po prawej dojrzysz ognisko (Ruiny akweduktu). Możesz tu odpocząć i nauczyć Larę kilku nowych sztuczek.


#Monolit 3

Tuż obok obozu znajduje się stary monolit - odczytanie zawartych na nim symboli pozwoli ci na poznanie lokalizacji trzech mieszków z monetami. Minie jednak sporo czasu zanim uda ci się do nich dotrzeć.


#Torba 3

Na lewo od monolitu, na kamiennej posadzce leży torba poszukiwacza - dzięki niej poznasz miejsce ukrycia trzech zestawów surwiwalowych. W tym przypadku również będziesz musiał nieco poczekać, ponieważ wszystkie znajdują się w niedostępnej jeszcze części mapy.


Przejdź do następnej partii akweduktu i przeskocz nad jego zrujnowaną częścią, aby dostać się do ruin. W ten sposób dotrzesz do kolejnej lokacji - Akropolu.


Powrót z Akropolu

#Skrzynia 6

Po powrocie z Akropolu wrócisz do Geotermicznej doliny, trafiając do niedostępnego wcześniej rejonu tej krainy. Przed sobą zobaczysz ognisko (Obóz przy urwisku), a obok niego pomarańczową skrzynię, w której schowano element strzelby łamanej.


#Dokument 13

Stań na skraju urwiska i skocz przed siebie, używając liny aby przeskoczyć na drugą stronę przepaści, po czym zjedź po sznurze na dół. Kiedy staniesz na drewnianej platformie, obejrzyj się za siebie i wespnij się wyżej. Na stole po prawej stronie znajdziesz dokumenty (O dzikach).


#Skrzynia 7

Zejdź na dolną kondygnację i stań w okolicy drewnianego budynku naprzeciwko - z pewnością zauważysz, że wejście do niego zostało zablokowane przez metalową barykadę. Użyj wybuchowych strzał aby otworzyć sobie dostęp do środka, po czym wyważ wieko pomarańczowej skrzyni. W jej środku znajdziesz element pistoletu ciężkiego.


#Dokument 14

Przy tym samym budynku znajdziesz sporej wielkości skrzynię, a na niej - dokument (Lato).


#Zestaw surwiwalowy 9

Naprzeciwko wspomnianej wyżej skrzynki z dokumentem zakopano zestaw surwiwalowy, znajdziesz go w ziemi tuż pod skałą.


#Mapa 4

Przy drewnianych budynkach znajduje się drzewo z poobrywanymi gałęziami - wespnij się na nie, a następnie przeskocz na platformę naprzeciwko. W tym miejscu znajdziesz mapę.


Stojąc na platformie chwyć się liny aby zjechać w dół - trafisz z powrotem na bagna, prowadzące do północno-wschodniej wioski Ocalałych. Idź w tym kierunku, a zobaczysz niewielki oddział Trójcy - postaraj się go cicho zlikwidować. W razie kłopotów możesz też skorzystać z materiałów wybuchowych porozrzucanych na polanie lub po cichu wyminąć wrogów.


#Dokument 15

Wymiń ognisko i wejdź do budynku naprzeciwko - znajdziesz w nim dokument w formie nagrania magnetofonowego (Dodatki).


Skorzystaj z okna w tym samym domku aby dostać się do dalszej części osady - tutaj również czeka cię potyczka z kilkoma przeciwnikami. Trudno będzie ich zaskoczyć, dlatego lepiej zrobisz od razu wybierając najcięższą broń lub ładunki wybuchowe i wykurzając ich jak należy. Uważaj jednak, bo tutejsi przeciwnicy mogą już posiadać hełmy oraz kamizelki kuloodporne - dlatego warto użyć oręża o jak najwyższym wskaźniku obrażeń.


#Dokument 16

Stojąc przed ogniskiem nie idź prosto, lecz skręć w lewo. Na niewielkiej polance odkryjesz kilka znajdziek - pierwszą z nich będą dokumenty (Wybaczenie) leżące na kufrze.


#Skrzynia 8

Zaraz obok dostrzeżesz pomarańczową skrzynię, a w niej - element strzelby łamanej.


#Dokument 17

Na skraju polany zauważysz półkę skalną obitą drewnianymi balami. Wejdź na nią, na pozbijanych półkach po prawej znajdując dokument (O zagrożeniu, jakie stanowią wilki).


#Dokument 18

Na lewo od półek ze wspomnianym wyżej dokumentem dostrzeżesz jaskinię zabarykadowaną deskami oraz szmatami. Użyj płonących strzał (nie pomyl ich z wybuchowymi!) albo koktajli Mołotowa aby pozbyć się przeszkody i wejść do pieczary. W jej wnętrzu dostrzeżesz dokument (Kazanie).


#Dokument 19

Idź dalej, podążając jedyną możliwą ścieżką, przechodząc przez ruiny drewnianego domostwa. Z jego lewej strony znajdziesz dokumenty (Inicjacja).


Na kolejnej polanie spotkasz się z niewielkim oddziałem Trójcy - zabij wszystkich przeciwników, w miarę możliwości eliminując ich w dyskretny sposób. Zrobić to możesz, odczekując krótką chwilę - wówczas część drabów rozejdzie się na boki, przez co nie będą się wzajemnie ubezpieczać. To idealny moment, aby rozpocząć ich eliminację.


#Monety 7

Gdy pozbędziesz się przeciwników, skręć na południe i podejdź do skraju polany, obok częstokołu. Znajdziesz tam zakopaną skrzynkę z monetami.


#Dokument 20

Skieruj się w stronę dużej posiadłości naprzeciwko - kiedy wejdziesz na jej krużganek, skręć w lewo, aby obejść budynek naokoło. Na skrzynce zauważysz dokumenty (Cel).


#Dokument 21

Wejdź do budynku i obejdź skrzynie po prawej, aby wejść po schodach na wyższe piętro. Tuż przed sobą zobaczysz dokument (Zagubiona we wspomnieniach).


Wyjdź z budynku przez drzwi naprzeciwko, po czym obróć się w prawo. W tym miejscu musisz wyskoczyć do przodu, w czasie lotu wciskając klawisz akcji - wówczas Lara wyrzuci czekan z liną w górę, tym samym zaczepiając się o półkę skalną. Wespnij się na nią, a dotrzesz do dalszej części lokacji.


#Dokument 22

Skręć w lewo i zejdź po schodach w dół - powinieneś dojrzeć tam plik dokumentów (Gość).


#Zestaw surwiwalowy 10

Tuż pod schodami znajduje się ognisko, w którym możesz rozbić obóz (Dziedziniec katedry). Wykorzystaj je w optymalny sposób, po czym ruszaj dalej - czeka cię jeszcze wiele przygód. Obejdź schody, po których chwilę temu zszedłeś, a tuż pod nimi znajdziesz zakopany zestaw surwiwalowy.


#Relikt 4

Na polanie przed sobą dostrzeżesz niewielkie wzgórze oraz dzikiego kota, który siedzi na zrujnowanym murze naprzeciwko. Zabij zwierzę, a następnie idź przed siebie. Na północnym skraju lokacji, na murach za kolejnymi schodami znajdziesz niewielki kuferek skrywający relikt (Grot).


Przebiegnij przez mur i wyskocz do przodu, chwytając się drąga naprzeciwko i lądując na skalnej grani. Ponownie skocz przed siebie, wykorzystując linę do rozhuśtania się - wylądujesz na gzymsie naprzeciwko. Przejdź po nim w lewo, a następnie skocz do góry i wbij się w miękką ścianę czekanami. Gdy wejdziesz na szczyt, zabij stacjonującego tam strażnika.


#Dokument 23

Obróć się w lewo i ponownie skocz do przodu, wykorzystując czekan z liną aby chwycić się skraju zawalonych schodów. Wespnij się do góry i idź naprzód - pod drzwiami znajdziesz dokument (Ślub ubóstwa).


Wejdź na drewnianą belkę i obróć się w prawo - u góry dostrzeżesz gzyms. Wskocz na niego i skręć w prawo, po czym wespnij się wyżej. Użyj liny by uczepić się uchwytów pod sufitem i przeskoczyć ponad przepaścią, a następnie przebiegnij po schodach na wyższe piętro. Ponownie skocz przed siebie korzystając z liny i czekana, by chwycić się cienkiej ściany naprzeciwko.

Zeskocz na platformę obok i skocz dalej, by chwycić się kamiennego gzymsu na wieży. Podskocz nieco wyżej i skręć w lewo, przechodząc tuż pod nosem strażnika. Gdy się odwróci, wejdź na budynek i zabij mężczyznę. Postaraj się także zastrzelić żołnierza stojącego na wyższej platformie - w przeciwnym wypadku może utrudnić ci zadanie.

Obróć się w lewo i użyj uchwytów na belce u góry aby przeskoczyć dalej. Skocz w przepaść wypuszczając przed siebie czekan z liną, a następnie wespnij się na pozostałości po łuku przyporowym. Stojąc na nim wbij czekany w miękką ścianę i wespnij się do góry. Przeskakuj pomiędzy następnymi gzymsami, ostatecznie lądując na szczycie wieży. Dzięki temu trafisz do zupełnie nowej lokacji - przed tobą Podtopione archiwa.


Powrót z Podtopionych archiwów

#Zestaw surwiwalowy 11

Do tej lokacji możesz trafić po pierwszych odwiedzinach w Podtopionych archiwów, znajdujących się na północnym skraju Geotermicznej Doliny. Stań przed drewnianą kładką i obróć się w prawo. W tym miejscu zakopano zestaw surwiwalowy.


Obróć się za siebie i obok wejścia do jaskini odszukaj ścieżkę prowadzącą w bok. Idź nią, dopóki nie dotrzesz do przepaści, nad którą stoi jeden z Ocalałych. Skocz przed siebie, zahaczając czekan z linką o gałąź drzewa, tym samym przenosząc się na drugą stronę skarpy.


#Mapa 5

Biegnij przed siebie, przemierzając rzekę - na jej drugim skraju znajdziesz ognisko, w którym możesz rozbić obóz (Grzbiet górski). Tuż przy nim, na stole położono mapę.


#Zestaw surwiwalowy 12

Kilka metrów od obozu Grzbiet górski na północnym zachodzie obszaru możesz wykopać zestaw surwiwalowy - znajduje się obok drzewa.


#Relikt 5

Na zachód od obozu Grzbiet górski na północno-zachodnim skraju lokacji znajduje się zabita deskami jaskinia. Zniszcz barykadę przy użyciu broni palnej, w środku znajdując relikt (Starożytny sztylet).


#Zestaw surwiwalowy 13

Kilkanaście metrów od tego samego obozu, na niewielkiej półce skalnej obok wodospadu na północnym wschodzie możesz odkopać zestaw surwiwalowy.


Odwróć się w stronę budynku obok, a zobaczysz Jonaha przechadzającego się po schodach. Spotkaj się z nim i obejrzyj cutscenkę - w ten sposób rozpoczniesz dalszy ciąg misji, przez co zostaniesz przeniesiony do Kompleksu radzieckiego.


Dalsza część gry

#Dokument 24

Na drodze między obozami Lecznica oraz Grzbiet górski znajduje się drewniana platforma zbudowana na drzewie. Aby do niej dotrzeć, musisz dysponować czekanem z linką - odblokować go można podczas pierwszej wizyty w Akropolu. Jeśli dysponujesz tym przedmiotem, użyj go aby wejść na konstrukcję i przeczytać dokument (Ocalały).


#Dokument 25

Dotarcie do tej znajdźki jest dość trudne. Przede wszystkim musisz posiadać strzały wspinaczkowe z szerokim grotem - odblokujesz je niedługo po opuszczeniu Podtopionych archiwów. Jeśli dysponujesz tym sprzętem, podejdź do drzewa z obdartą korą, które można znaleźć na północ od zachodniej wioski Ocalałych (na zachód od obozu Lecznica). Wbij w pień kilka kolejnych strzał, w sten sposób tworząc prowizoryczną drabinę. Zeskocz z nich na skałę obok i podnieś leżący tam dokument (Jesień).


#Zestaw surwiwalowy 14

Jeden ukryty zestaw surwiwalowy możesz znaleźć w zachodniej części spalonej wioski Ocalałych na wschodzie, na jej zachodnim skraju, obok rosnących między głazami dyń. Obszar ten jest odblokowywany dopiero po powrocie Lary z Bazy badawczej.


#Monety 8

Przy bramie prowadzącej do grobowca Dom przeklętych zakopano kuferek z monetami - znajdziesz je na lewo od metalowego wejścia.


#Monety 9

Inny zestaw monet możesz znaleźć na wysokiej skarpie na południu krainy, tuż przy wejściu do jaskini. Właściwy punkt znajduje się na południowy wschód od starych ruin.


Wyzwanie: Strzał w dziesiątkę

Stojąc przy wejściu do wioski Ocalałych, obróć się do tyłu i rzuć okiem na ruiny twierdzy, z której wyszedłeś. Spójrz na blanki wieży po lewej - powinieneś dostrzec tam zwisający znak z czerwonym punktem pośrodku. Zestrzel go z łuku, a rozpoczniesz wyzwanie Strzał w dziesiątkę. W sumie musisz zdjąć osiem takich tarcz.

Drugą z tarcz znajdziesz w wiosce na drzewie, naprzeciwko pola z dyniami i stracha na wróble.

Trzecią tarczę powieszono na kamiennej wieży naprzeciwko chaty kowala.

Czwartą znajdziesz na drewnianej wieży, górującej nad doliną pod wioską.

Piąta tarcza została powieszona na gałęzi drzewa na północ od wioski Ocalałych, na lewo od wodospadu.

Szóstą wywieszoną tabliczkę zobaczysz na gałązce spalonego drzewa na północ od wioski Ocalałych, niedaleko wejścia do grobowca - Łaźnie Kitieżu.

Na północnym skraju wioski zobaczysz zerwany, drewniany most. Przymocowano do niego kolejny z celów.

Przebiegnij przez most, na jego skraju używając strzał z linami aby rozbujać się i przeskoczyć na drugą stronę. Następnie przejdź przez niewielką dziurę w ścianie naprzeciwko i przedostań się na niewielką polanę. Najpewniej zostaniesz tutaj zaatakowany przez watahę wilków - zabij je, a następnie na gałązce po prawej wypatrz ostatnią z tarcz strzeleckich.


Wyzwanie: Ptasia zabawa

To wyzwanie jest dość proste, o ile właściwie do niego podejść. Zaliczyć je możesz w wiosce Ocalałych. W tej lokacji szwenda się sporo kurczaków - twoim celem jest wrzucenie pięciu z nich do zagrody naprzeciwko pola z dyniami.

Na szczęście nie musisz ganiać za płochliwym drobiem - jeśli podejdziesz do kury naprawdę powoli, to nie będzie uciekać, dzięki czemu jej złapanie nie nastręczy ci problemu. Kurami rzuca się tak samo jak granatami czy koktajlami Mołotowa.

Jeśli opierzone zwierzaki gdzieś ci uciekły, możesz zresetować ich status przenosząc się między różnymi ogniskami lub spędzając poza wioską dużo czasu.


Wyzwanie: Myśliwskie obowiązki

Aby zaliczyć to wyzwanie, musisz przeciąć sześć linek z królikami.

Pierwszą zwierzynę zobaczysz pod baldachimem na lewo od wioski Ocalałych, przywiązaną do pieńka.

Drugiego królika wypatrzysz pod drewnianą wieżą w wiosce Ocalałych.

Trzeciego znajdziesz tuż pod wioską, przy jej południowym wejściu, przypiętego do rosochatego pnia.

Czwartego królika przywiązano do jednej z drewnianych platform na obszarze treningowym, na wschód od wioski Ocalałych.

Piątego królika znajdziesz w tej samej okolicy, przypiętego do jednego z pieńków nieco na południowy wschód, przy moście prowadzącym do obozu Ocalałych.

Szósty królik został przywiązany do platformy na drzewie, na południowo-zachodnim skraju krainy. Aby tam dotrzeć, będziesz musiał wskoczyć na drabinkę i wspiąć się na podwyższenie.


Wyzwanie: Rzut tykwą

To wyzwanie staje się dostępne dopiero na późnym etapie gry - kiedy wrócisz z Bazy badawczej. Gdy tak się stanie, udaj się do wschodniej wioski Ocalałych w Geotermicznej dolinie. W jej zachodniej części, między drzewami za budynkami powinieneś dojrzeć kilka dyń, rosnących między głazami. Celem wyzwania jest wrzucenie pięciu dyń do okolicznych beczek.

Trzy pierwsze beczki znajdują się za barykadą obok - dwie znajdziesz na prawo od pola z dyniami, a jedną po lewej.

Czwartą beczkę możesz zauważyć na drewnianym podwyższeniu po prawej, na skrzyni.

Aby dotrzeć do piątej beczki, będziesz się musiał cofnąć, obchodząc budynki dookoła i kierując się w stronę bagna prowadzącego do wioski. Nie wchodź jednak do wody, tylko podejdź do barykady po prawej - właśnie tam zobaczysz ostatni z pojemników.


Wyzwanie: Skoki z wysokości

To wyzwanie będziesz mógł zrealizować dopiero po zaliczeniu misji Ocalałych Strategia obronna w Geotermicznej dolinie. Wówczas udaj się do odbudowanej wieży na południowym zachodzie krainy i wejdź po drabinie na jej szczyt. Twoim celem jest wykonanie czterech skoków na główkę z czterech różnych punktów widokowych.

Stań na pofarbowanej na czerwono kładce i skocz przed siebie - aby Lara wykonała skok na główkę, musisz równocześnie wcisnąć klawisz skoku oraz uniku, przytrzymując ten ostatni.

Drugą skocznię znajdziesz przy wejściu do grobowca Jama sądu ostatecznego, w centralnej części lokacji, na północ od niewielkiego obozu Ocalałych.

Trzecią skocznię znajdziesz daleko na północnym zachodzie, obok obozu Grzbiet górski, tuż nad wodospadem.

Ostatnią ze skoczni zamontowano na zrujnowanej katedrze, wznoszącej się na wysepce pośród lodowców na południu. Aby dotrzeć we właściwe miejsce, będziesz musiał wspiąć się mniej więcej do połowy budynku, a następnie zeskoczyć na jego niższy poziom. Kładka została położona od strony lądu.

Następnie: Rise of the Tomb Raider - Sekrety: Akropol (Syberia)

Powrót do spisu treści: Rise of the Tomb Raider - Poradnik, Solucja - opis przejścia i wszystkie sekrety

Zobacz także