Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Rise of the Tomb Raider - Sekrety: Akropol (Syberia)

Wszystkie znajdźki: dokumenty, relikty, freski, skrzynie i antyczne monety występujące na terenie ruin Ocalałych.

Kolejna porcja znajdziek do znalezienia - z naszą pomocą.

Możesz także otworzyć mapę w nowym oknie lub pobrać ją na dysk.

Do tej lokacji trafisz po pierwszych odwiedzinach w Geotermicznej dolinie i walce z minibossem, który czyha na końcu. Gdy się z nim uporasz, przejdź przez bramę na południu i przeskocz przez zawalony akwedukt aby trafić do ruin nowej lokacji - Akropolu.


#Dokument 1

Pierwsza znajdźka czeka na ciebie już na samym początku, ale jest sprytnie ukryta. Kiedy tylko wejdziesz do ruin, trafisz na stary most. Zeskocz z niego z prawej strony i zejdź na dół. Pod jednym z filarów podtrzymujących konstrukcję znajdziesz dokument (Nadejście proroka).


Przejdź przez przewrócone drzewo i przeskocz na drugą stronę rozpadliny. Skręć w prawo i wdrap się na głaz tarasujący dalsze przejście, po czym przejdź do przodu. Trafisz w wyjątkowo urokliwe miejsce, z prawej mając wodospad, pośrodku tęczę, a na dole śmiercionośną przepaść. Wykonaj sus przed siebie, aby chwycić się ściany naprzeciwko (musisz użyć do tego czekanów), a następnie przejść po niej do góry i w prawo. Zeskocz na znajdującą się tam półkę skalną.

Podejdź do czeluści naprzeciwko i użyj strzał ze sznurem aby stworzyć pomost linowy między dwoma słupami. Przejdź na drugą stronę przepaści, by po chwili zanurzyć się w wodzie i przejść pod niewielkim portykiem. Wkrótce twoim oczom ukaże się widok na Akropol oraz namioty.


#Skrzynia 1

Podejdź do pierwszego z nich (tego na skarpie pod skałą, którą schodzisz w dół), tuż obok znajdując pomarańczową skrzynię, w której schowano Element strzelby łamanej. Aby sforsować jej zamek, będziesz musiał użyć wytrychu.


#Zestaw surwiwalowy 1

Ponad wspomnianym namiotem znajduje się niewielka, niczym nie wyróżniająca się skarpa. Na jej krańcu, pod drzewem znajdziesz zestaw surwiwalowy.


#Skrzynia 2

Kolejna znajdźka została schowana w namiocie najbliższym zabarykadowanej bramy. Wyważ wieko kolejnej skrzyni, znajdując w niej Element strzelby automatycznej.


#Dokument 2

W tym samym namiocie, na prawo od skrzyni znajdują się także dokumenty (Więzy krwi).


#Zestaw surwiwalowy 2

Za opisanym wyżej namiotem ze skrzynią oraz dokumentem znajduje się niewielka polanka. Pewna jej część nadal płonie, da się także zauważyć pewne zgliszcza. Przejdź na jej środek, zbaczając nieco na południe, a znajdziesz zestaw surwiwalowy.


#Dokument 3

Następny dokument (Pierwsza zima) położono tuż pod zabarykadowaną bramą, pośród zgliszczy i śmieci.


#Dokument 4

Między namiotami znajdziesz ognisko (Bazar ocalałych), z którego możesz zrobić obóz. Jeśli odczuwasz taką potrzebę, możesz wytworzyć w nim nowy sprzęt i wybrać nowe umiejętności dla Lary.

Pośrodku pola z namiotami znajduje się skrzynia, na której położono dokument (Pionierzy).


#Relikt 1

Idąc dalej na południe trafisz na szeroko roztwarty namiot, w którym położono niewielką skrzynkę. W jej wnętrzu znajdziesz relikt (Relikwiarz).


Idź dalej, a wyświetlona zostanie cutscenka. W tym momencie trafisz do lokacji wypełnionej przeciwnikami - otwarta walka z taką ich ilością nie jest najlepszym pomysłem, dlatego lepiej załatw sprawę po cichu. Nie powinno przysporzyć ci to problemu, jednak w razie kłopotów zawsze możesz polegać na wybuchowych elementach otoczenia, które porozrzucano w okolicy.

Po zlikwidowaniu wszystkich przeciwników idź przed siebie, wchodząc do podziemnego kompleksu ruin. Zabijaj kolejnych wrogów, nieustannie prąc dalej. Po krótkim czasie wpadniesz na pułapkę w podłodze i zlecisz na dolne piętro budynku. Zlikwiduj dwóch drabów, którzy patrolują teren, po czym wyjdź z pomieszczenia przeciskając się przez szczerbę w ścianie.

W następnym pokoju czeka cię spotkanie z czterema żołnierzami przetrzymującymi zakładników. Pozbądź się wrogów i obejrzyj cutscenkę. Kiedy się skończy, podejdź do drewnianych drzwi na końcu sali i obróć się w lewo - dojrzysz tam cienką ścianę, którą można rozwalić czekanami. Przebij się przez nią, a będziesz mógł przejść dalej.


#Fresk 1

Przejdź przez wyłom w murze i zeskocz w dół, lądując w niewielkiej kałuży. Obróć się w lewo, a na ścianie dojrzysz grecki fresk.


#Relikt 2

Wskocz na drewnianą ścianę naprzeciwko i wespnij się wyżej. W następnym pokoju zejdź na dół, odkrywając starą zbrojownię. W niej Lara nauczy się wytwarzać wybuchowe strzały, służące do likwidowania przeszkód na drodze. Przydadzą ci się zarówno w dalszej części przygody, jak i do odnajdywania niektórych znajdziek.

W tym samym pomieszczeniu znajduje się kuferek z reliktem (Talizman z jelenia).


#Dokument 5

Z powrotem wskocz na podwyższenie i użyj wybuchowych strzał, by zniszczyć przeszkodę tarasującą przejście (musisz strzelić przez wybite kraty w oknie). Obejrzyj animację, a następnie rusz przed siebie - w tym miejscu znajdziesz ognisko (Nadrzecze).

Tuż obok ogniska, na stole leżą dokumenty (Zaginiony).


#Monolit oraz monety 1 i 2

Nie dalej niż dwa metry od ogniska znajduje się także monolit ujawniający miejsce zakopania skrzyń z monetami. Dwie z nich ukryto w lokacjach, które już odwiedziłeś - jedną odkopiesz w zaułku obok wyważonej dopiero co bramy, a drugą na bazarze który odwiedziłeś na początku lokacji, na wzgórzu ponad zabarykadowaną bramą (aby tam wrócić, musisz skorzystać z ogniska oraz opcji szybkiej podróży).


#Dokument 6

Wracając jednak do głównego wątku - z obozu zlokalizowanego w nadrzeczu wejdź na schody, po czym przejdź przez drewnianą balustradę na platformę pod ścianą. W tym miejscu znajdziesz dokumenty (Język ziemi).


#Relikt 3

Gdy będziesz iść dalej po kładce, zacznie się ona odrywać. Przejdź więc po gzymsie, po czym wyskocz do przodu, aby chwycić się krawędzi mostu. Wejdź na niego i obróć się w lewo, aby obok beczki znaleźć niewielki kuferek z reliktem (Bulla).


#Skrzynia 3

Przebiegnij po kamiennym moście i przeskocz na jego drugą stronę. Użyj wybuchowych strzał aby wysadzić przeszkodę naprzeciwko, a następnie przeczołgaj się pod bramą. W tym miejscu musisz zmierzyć się z kilkoma przeciwnikami - w okolicy jest jednak sporo osłon, więc nie powinno przysporzyć ci to problemu.

Na tym samym placu skręć w lewo - znajdziesz tam pomarańczową skrzynię, a w niej niezwykle użyteczne narzędzie do modyfikacji. Dzięki niemu będziesz w stanie ulepszać broń do najwyższego poziomu.


#Zestaw surwiwalowy

Ponownie zrób użytek z wybuchowych strzał, przebijając się przez osłonę naprzeciwko. Biegnij cały czas przed siebie, walcząc z kolejnymi przeciwnikami na ulicach zrujnowanego miasta, dopóki nie wyświetli się cutscenka ze spadającym helikopterem. Wówczas zawróć i skieruj się do bocznej altanki obok dotychczasowej trasy twojego przemarszu - w kącie sali obok rumowiska cegieł oraz niewielkiego pudła zakopano zestaw surwiwalowy.


#Dokument 7

Przechodząc do dalszej lokacji, trafisz na plac z płonącym ogniskiem (Dziedziniec wieży). Na lewo od niego, na stole, leżą dokumenty (Niebezpieczne przedsięwzięcie).


#Dokument 8

Mijając ognisko i idąc przed siebie będziesz musiał pokonać kilku kolejnych żołnierzy Trójcy. Z lewej strony korytarza dostrzeżesz dokumenty (Widmo).


Kiedy przeczołgasz się pod połamaną bramą, dotrzesz na arenę, na której czeka cię walka z całą masą przeciwników. Kolejni wrogowie będą nadchodzić falami i będzie ich naprawdę wiele - priorytetem jest więc szybkie ich likwidowanie. W okolicy znajduje się nieco materiałów łatwopalnych, które możesz wykorzystać w czasie potyczki. Uważaj jednak, ponieważ ostatnimi wrogami będą: komandos wyposażony w hełm oraz żołnierz korzystający z tarczy. Najprostszym sposobem ich eliminacji jest wykorzystanie wybuchowych strzał.

Gdy poradzisz sobie z wrogami, zostanie wyświetlona cutscenka, po której otrzymasz zwój liny - przyda ci się on do pokonywania znacznych odległości w następnych misjach.


#Torba 1

Podejdź do słupa naprzeciwko i użyj strzał ze sznurem aby utworzyć pomost linowy. Przejdź po nim na drugą stronę przepaści, a następnie zeskocz w dół. Z prawej strony znajdziesz torbę poszukiwacza, ujawniającą lokalizację zestawów surwiwalowych.


Wdrap się z powrotem na półkę skalną, a następnie po raz pierwszy skorzystaj ze zdobytej liny - w czasie skoku musisz wcisnąć klawisz akcji aby zaczepić linę o uchwyty u góry, tym samym przeskakując na drugą stronę rozpadliny.


#Dokumenty 9

Przejdź po przewróconym pniu i jeszcze raz skorzystaj z liny, by wskoczyć na skałę naprzeciwko (musisz wcisnąć klawisz akcji w czasie skoku). Z prawej jej strony znajdziesz dokumenty (Kości ziemi).


Biegnij dalej, ponownie korzystając z nowego gadżetu i przyczepiając się do ściany naprzeciwko przy pomocy czekanów. Przejdź w prawo i wskocz na występ skalny, po czym idź dalej. I tym razem zrób dobry użytek z liny, przyczepiając ją do ściany naprzeciwko i wspinając się wyżej. Dzięki temu trafisz z powrotem do Geotermicznej dolinnym przy okazji odkrywając ognisko (Obóz przy urwisku).


#Dokument 10

Ostatnie dwie znajdźki są wyjątkowo dobrze ukryte i aby do nich dotrzeć, będziesz musiał skorzystać z ogniska oraz opcji szybkiej podróży, przenosząc się z obozu na urwisku do analogicznej lokacji przy dziedzińcu wieży. Przejdź stamtąd do areny, na której stoczyłeś ostatnią w tej lokacji walkę, a następnie zeskocz w dół przez dziurę w podłodze. Wyważ kratowane drzwi czekanem i idź dalej, aż znajdziesz dokument na skraju kanału (Pancerz z wiary).


#Monety 3

Idź z nurtem płynącej wody, dochodząc do ślepego zaułka. Obróć się w lewo, a zobaczysz dziurę w ścianie. Przeciśnij się przez nią, a trafisz do ukrytego pomieszczenia, w którym zakopano monety.


Wyzwanie: Przerwa w komunikacji

Wyzwanie dostępne na terenie Akropolu polega na zniszczeniu 6 ukrytych krótkofalówek, dzięki którym Trójca monitoruje sytuację na tym obszarze. Urządzenia są niewielkie i nie rzucają się w oczy, dlatego musisz dokładnie ich wypatrywać.

Pierwsze walkie-talkie znajdziesz w jednym z namiotów na bazarze (pierwsza lokacja po zejściu z gór) - wisi na linie po prawej stronie, przywiązane do dachu straganu.

Drugą krótkofalówkę znajdziesz na placu, w którym żołnierze Trójcy dokonali rzezi na jeńcach. Ją także przywiązano do namiotu po prawej.

W tym samym miejscu, zaraz obok bramy prowadzącej dalej, znajduje się kolejne z poszukiwanych urządzeń.

Czwartą krótkofalówkę także znajdziesz w tym samym miejscu, tym razem w namiocie po trzeciej stronie lokacji.

Piąte urządzenie znajduje się znacznie dalej, w ruinach kamiennego miasta na południu, w miejscu z którego dobrze widać płonącą wieżę. Znajdziesz je przywiązane do straganu po lewej.

Ostatnia krótkofalówka jest przymocowana do kolejnego namiotu, w nieco dalszej części ruin, na lewo od ogniska (Dziedziniec wieży).

Następnie: Rise of the Tomb Raider - Sekrety: Podtopione archiwa (Syberia)

Powrót do spisu treści: Rise of the Tomb Raider - Poradnik, Solucja - opis przejścia i wszystkie sekrety

O autorze

Maciej Kozłowski

Contributor

Komentarze