Skip to main content

Rise of the Tomb Raider - Grobowce: Głos Boga i Czerwona kopalnia

Opis dwóch ukrytych grobowców, które można znaleźć w okolicach huty w Kompleksie Radzieckim.

Grobowce to nieobowiązkowe lokacje, które stanowią rodzaj zagadki logicznej - aby dostać się do ich serca, zwykle trzeba uruchomić kilka mechanizmów i generalnie ruszyć głową. Zagadki nie są zbyt trudne, zaś nagroda wyjątkowo odczuwalna - plądrując grobowce otrzymasz bowiem nie tylko kredyty, ale także specjalne umiejętności. Warto więc zaglądać do lokacji tego typu i dokładnie je szabrować.

*

Głos Boga

Do tego grobowca prowadzi jaskinia na wschodnim skraju Kompleksu radzieckiego, tuż pod obozem Osłonięty Grzbiet. Kiedy się pod nim znajdziesz, wyciągnij łuk i strzel do barykady naprzeciwko, wykorzystując strzałę z liną. Sforsuj przeszkodę, po czym przejdź przez długi korytarz. Ostatecznie znajdziesz się na skarpie nad przepaścią i odkryjesz nowy obóz - Lodowy wąwóz.

Skręć w lewo i przeciśnij się przez wąską szczelinę w skale. Następnie przeskocz nad przepaścią i wdrap się do góry po ścianie pomalowanej białą farbą. Trzymając się gzymsu, idź cały czas w prawą stronę. Gdy nadarzy się okazja, podskocz do góry i wbij czekany w miękką skałę u góry.

Przeskocz na drugą stronę i wespnij się na szczyt głazu. Przejdź po bardzo wąskiej kładce i przeskocz na ścianę naprzeciwko, wbijając się w nią czekanami. Idź w prawo i zsuń się na kładkę na dole - w tym momencie twoim oczom ukaże się wejście do grobowca, jakim jest Głos Boga.

Idź dalej, aby podskoczyć do góry i chwycić się wystającego gzymsu. Przeskakuj między kilkoma następnymi występami skalnymi, dopóki nie zobaczysz miękkiej ściany naprzeciwko. To pułapka - kiedy tylko Lara wbije w nią czekany, skała ukruszy się. Spadając musisz więc jeszcze raz użyć czekanów aby chwycić się niższego pasma i przejść w bezpieczne miejsce.

Naprzeciwko siebie zobaczysz bardzo wąską kładkę - kiedy tylko Lara na nią wejdzie, całość się załamie. Musisz więc w błyskawicznym tempie chwycić się skały naprzeciwko, używając do tego czekanów. Będąc przyklejonym do ściany, przyczep się do następnej a następnie skorzystaj z parapetów aby wejść na górę. W ten sposób staniesz przed wrotami grobowca.

Aby przejść do dalszej części lokacji, musisz skorzystać z kołowrotu w krużganku i zamknąć wrota wejściowe. Kiedy to zrobisz, wespnij się po drzwiach, aby chwycić się drewnianej belki, która nad nimi wystaje. Podskocz jeszcze raz, dostając się jeszcze wyżej, po czym zakręć w lewo i stań na skalnej półce. Zeskocz w prawo, aby stanąć obok drugiego kołowrotka.

W tym momencie musisz nieco pokombinować. Stań obok kołowrotu i wystrzel strzałę z liną w odważnik naprzeciwko. Zakręć kołowrotem na tyle, na ile to możliwe, po czym przeskocz na drugą stronę rozpadliny i przebij się czekanami przez ścianę po lewej. Podejdź do kołowrotu, który stoi przy wrotach wejściowych do lokacji, a następnie otwórz je z powrotem.

Wróć do wcześniejszej jaskini i podejdź do kołowrotka, do którego przytroczyłeś ciężarek. Stań z prawej strony urządzenia i użyj go, aby z dużym impetem wyrzucić odważnik w stronę ściany naprzeciwko. Właśnie naprawiłeś mechanizm prowadzący do głównej sali grobowca.

Wróć do poprzedniego pomieszczenia i otwórz drzwi naprzeciwko, korzystając ze zreperowanego mechanizmu. Podejdź do starożytnej księgi na podeście aby odblokować nową umiejętność, pozwalającą na jednokrotne, natychmiastowe uleczenie krytycznie rannej Lary w czasie walki (Wewnętrzna siła).

*

Głos Boga

Czerwona kopalnia Wejście do tego grobowca możesz znaleźć na terenie huty we wschodniej części Kompleksu radzieckiego, na Syberii. Właściwe miejsce znajduje się obok punktu, w którym po raz pierwszy musiałeś rzucić w przeciwników koktajlami Mołotowa - to na górnym piętrze jednego z bocznych budynków hutniczych.

Aby dostać się do grobowca, musisz obejść pokój otoczony kratami, wskoczyć na jego sufit (po czerwonej ścianie), a następnie zeskoczyć w dół. Przed sobą powinieneś widzieć zieloną kontrolkę świecącą na panelu sterowniczym. Użyj go aby otworzyć wrota, a grobowiec stanie przed Tobą otworem.

Zejdź na sam dół pieczary, korzystając z platform po prawej, a następnie wejdź w zalany korytarz naprzeciwko. Na rozgałęzieniu trzymaj się jego prawej strony i podnieś z ziemi butelkę z alkoholem, aby wytworzyć z niej koktajl mołotowa. Rzuć zapalonym przedmiotem w szmaty naprzeciwko, tym samym odblokowując przejście. Przeczołgaj się przez dziurę i skocz na kładkę naprzeciwko - niestety szybko się załamie, przez co Lara spadnie w dół. Nie obawiaj się jednak - to część większego planu.

Będąc na dnie kopalni, wybierz ścieżkę w głąb podziemia (ta druga to droga powrotna). Gdy znajdziesz się na rozgałęzieniu dróg, idź w dół - uważaj jednak, bo podłoga może się załamać. Wejdź do pokoju naprzeciwko, weź do ręki butelkę z alkoholem i stań kilka metrów od przeciekającej rury. Stwórz koktajl Mołotowa i przerzuć go ponad rurą - w taki sposób, aby płomień rozprzestrzenił się na materiał naprzeciwko. W ten sposób otworzysz sobie przejście do właściwej części Czerwonej kopalni.

Z kładki, na której stoisz, zeskocz na platformę po lewej. Idź dalej, a natrafisz na płonące ognisko - obóz Szyb wydobywczy, w którym możesz ulepszyć sprzęt oraz awansować postać. Kiedy już się z tym uporasz, przeskocz na drugą stronę przepaści - uważaj jednak, ponieważ kładka się załamie i będziesz musiał wspiąć się do góry. Wskocz jeszcze dalej, a znajdziesz się po przeciwległej stronie szybu.

Wejdź po schodach na wyższy poziom. Aby dotrzeć do końca grobowca, musisz rozwiązać zagadkę środowiskową. W pierwszej kolejności wskocz na jeden z metalowych pojemników z żółtymi głazami, które wiszą pośrodku lokacji. Co prawda uda ci się zatamować wodę blokującą przejście, ale tylko na chwilę - po paru sekundach strumień znowu zacznie wartko płynąć.

Co w takim wypadku? Dostań się na dach budynku, w którym jest składowana księga - aby to zrobić, musisz wejść na daszek niewielkiego pokoju obok, a następnie po drągu przeskoczyć dalej. Gdy będziesz na szczycie, wyciągnij strzałę z liną i wyceluj w linę przymocowaną do wózka naprzeciwko. Obiekt znajduje się daleko, więc będziesz musiał być bardzo precyzyjny i dobrze się przypatrzeć.

Pociągnij za linę, aby przetoczyć wózek w kierunku pojemników z żółtymi klamotami. Następnie stań przy niewielkim słupie obwiązanym sznurkiem, który możesz zobaczyć na szczycie dachu. Strzel z łuku w zablokowany wózek i stwórz połączenie linowe między nim a słupem obok.

Chyba wiesz już, co należy teraz zrobić - wróć do pojemników z kamieniami i wskocz na jeden z nich. Kiedy napływ wody zostanie trwale zatamowany, stań na platformie pośrodku lokacji i wykorzystaj leżącą tam butelkę do stworzenia koktajlu Mołotowa. Rzuć go na szmaty naprzeciwko, a otworzysz przejście do finałowej lokacji grobowca.

Wejdź po schodach na wyższe piętro i podejdź do księgi - czytając ją, Lara nauczy się nowej umiejętności, pozwalającej na automatyczne wykrywanie pułapek (Sokoli wzrok). Zanim opuścisz grobowiec, zajrzyj jeszcze do pieczary po prawej - znajdziesz tam skrót prowadzący do wyjścia.

Następnie: Rise of the Tomb Raider - Grobowce: Łaźnie Kitieżu i Dom przeklętych

Powrót do spisu treści: Rise of the Tomb Raider - Poradnik, Solucja - opis przejścia i wszystkie sekrety

Zobacz także