Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Remaster Skyrima: PS4, Xbox, PC, mody i wszystko, co wiemy

Czego możemy oczekiwać po odświeżonej wersji hitu Bethesdy.

Fani z całego świata prosili o to od lat, aż w końcu na tegorocznych targach E3 Bethesda zapowiedziała, że zremasterowany Skyrim zadebiutuje w październiku na PlayStation 4, Xbox One i PC.

The Elder Scrolls 5: Skyrim Special Edition zawiera oryginalną grę oraz wszystkie dodatki, a także wsparcie dla modów na wszystkich platformach. Posiadacze Skyrima z rozszerzeniami na PC otrzymają nową wersję za darmo.

Najbardziej na wydaniu Special Edition skorzystają użytkownicy konsol, którzy otrzymają dużą część tego, co od lat obecne było w wersji komputerowej.

Skyrim PS4, Xbox One kontra Skyrim Xbox 360, PS3

 • Poprawiona oprawa wizualna - podwyższona rozdzielczość, lepsze efekty, wolumetryczne słupy światła, dynamiczny efekt głębi ostrości i inne zmiany
 • Wsparcie dla modów
 • Wszystkie dodatki DLC - Dragonborn, Hearthfire i Dawnguard - w zestawie

Remaster Skyrima na PC - jak wypada w porównaniu z oryginałem?

 • Wsparcie dla systemów 64-bit pozwala grze wykorzystać więcej pamięci RAM
 • Nowe wydanie będzie wspierać istniejące już mody, a także te, które zostaną udostępnione w Creation Kit Bethesdy
 • Special Edition bez problemów zadziała z save'ami z oryginału
 • Odświeżona wersja będzie dostępna za darmo dla posiadaczy Legendary Edition lub trzech dodatków (Dragonborn, Hearthfire and Dawnguard)

Zwiastun odświeżonego Skyrima:

Cover image for YouTube videoSkyrim PS4 and Xbox One Trailer - Skyrim: Special Edition E3 2016

Jakie DLC znajdą się w Skyrim Special Edition?

 • Dawnguard: Pierwsze rozszerzenie skupia się na wampirach, oferując graczowi możliwość dołączenia do potworów lub polowaniem na krwiopijców ramię w ramię z wojownikami tytułowej organizacji Dawnguard. Twórcy dodali nowe misje, broń - choćby kuszę - oraz pancerze i perki, razem z drzewkami talentów dla wampirów i wilkołaków (w takiego stwora też można się zmienić).
 • Hearthfire: Najmniej popularny na PC i najbardziej nietypowy z trzech dodatków - nie wprowadza nowego wątku, misji i wrogów. Pozwala za to zbudować własny dom w różnych lokacjach i zająć się dekorowaniem wnętrz.
 • Dragonborn: Największe i najcieplej przyjęte rozszerzenie do Skyrima. Dodaje zupełnie nową lokację - wyspę Solstheim. Pojawia się także szansa na oswojenie i ujeżdżanie smoków. Poza tym nowe zadania, rodzaje broni, przeciwnicy, zestawy zbroi, a nawet niespotykane wcześniej smocze okrzyki.

Remaster Skyrima i mody na PS4, Xbox One, PC - jak będą działać?

Po raz pierwszy na konsolach PlayStation 4 i Xbox One gracze będą mogli pobierać i instalować darmowe modyfikacje gry Skyrim. Niedawno umożliwiono korzystanie z modów na Xbox One w Fallout 4 - użytkownicy wprowadzają drobne zmiany w oprawie, nowe efekty dźwiękowe, pobierają nawet nowe misje. Popularność modyfikacji na konsoli Microsoftu każe podejrzewać, że wsparcie dla modów Skyrima na konsolach będzie solidne od samej premiery.

Modyfikacje Skyrim Special Edition będą dostępne identycznie, jak mody do Fallouta 4 na konsolach - za pośrednictwem specjalnej opcji w menu głównym. Właśnie tutaj zalogujemy się na konto Bethesda.net, przyjrzymy się wspieranym modom i wybierzemy te, które uznamy za najciekawsze. Nie wiadomo jeszcze jak duże mody autorzy będą mogli publikować. W Fallout 4 to limity 2 GB na Xbox One i 900MB na PS4.

Cover image for YouTube videoHow to use Fallout 4 Mods on Xbox One

W wersji PC wszystko będzie działać tak, jak w oryginale - mody zainstalujemy sprawdzonymi sposobami, manualnie. Dodatkowo pojawi się jednak opcja aktywowania modów za pomocą konta Bethesda.net.

Jakich modów można spodziewać się na konsolach? Tego jeszcze nie potwierdzono, ale będą to najprawdopodobniej drobne usprawnienia, dodatkowe przedmioty, nieznaczne zmiany zachowań postaci niezależnych, specjalne zestawy pancerzy i tym podobne.

Widoczna w zwiastunie plansza ujawnia kilka modów - chociażby jeden wprowadzający zbroję dla krów. Są też bardziej poważne modyfikacje, jak More Civil War Battles, który aktywuje na mapie losowe pojedynki dwóch stron konfliktu wojny domowej.

Remaster Skyrima - rozdzielczość, płynność, ulepszenia

Bethesda nie potwierdziła jeszcze szczegółów na temat kwestii technicznych, ale Digital Foundry jest przekonane, że Skyrim Special Edition na PS4 i Xbox One zaoferuje pełne 1080p przy 30 klatkach na sekundę - takie wnioski nasuwają się po przeanalizowaniu udostępnionego materiału wideo. Całość można więc porównać do Fallout 4 na konsolach. Oczywiście wersja PC zaoferuje całą gamę opcji do modyfikowania.

Najważniejsze poprawki w oprawie Special Edition:

 • Ulepszone efekty
 • Wolumetryczne promienie słońca
 • Dynamiczna głębia ostrości
 • Lepsze odbicia
 • Nowe shadery śniegu
 • Nowe shadery wody

Digital Foundry przyjrzało się Skyrim Special Edition i porównało nową wersję z edycją PC na najwyższych ustawieniach. Okazuje się, że tekstury są identyczne w obydwu wydaniach.

Użytkownicy PC odczują pewne korzyści, gdyż „w zestawieniu z oryginałem z 2011 roku widać różnicę, z nowymi roślinami, grzybami, kamieniami czy drzewami w okolicy wsi Riverwood. Do tego efekt głębi ostrości prosto z Fallout 4”.

Cena i premiera Skyrim Special Edition

Za remaster Skyrima zapłacimy tyle samo, co za każdą nową, wysokobudżetową grę - zamówienia przedpremierowe nie są jeszcze dostępne w polskich sklepach, dlatego nieznana jest konkretna cena.

Skyrim Special Edition ukaże się 28 października.

Jak otrzymać Skyrim Special Edition za darmo na PC?

Bethesda potwierdziła, że gracze posiadający w bibliotece Steam oryginalną grę i trzy DLC (Dragonborn, Hearthfire and Dawnguard), lub Legendary Edition, otrzymają darmowy „upgrade” w październiku.

Nieznane są jednak szczegóły. Najprawdopodobniej w bibliotekach posiadaczy oryginalnego Skyrima i rozszerzeń pojawi się Special Edition, do pobrania osobno, a starsza wersja cały czas będzie dostępna.

Jeżeli zastanawiacie się dlaczego Special Edition nie będzie darmowe dla posiadaczy oryginału i DLC wersji konsolowych - Pete Hines z Bethesdy wytłumaczył, że to kwestia odrębności platform. PS4 i Xbox One to zupełnie nowe konsole, na których Skyrim nigdy nie był dostępny.


Zobacz: Skyrim - Poradnik, Solucja

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

The Elder Scrolls V: Skyrim

PS3, Xbox 360, PC

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Matthew Reynolds

Matthew Reynolds

Managing Editor

Matthew edits guides and other helpful things at Eurogamer.net. When not doing that, he's out and about playing Pokémon Go or continuing to amass his amiibo collection.

Komentarze