Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Remaster Quake 2 kryje ciekawy bonus. Pozwala zagrać w „zaginione” dema

Do sprawdzenia po raz pierwszy od 1997 roku.

Nieco już opadł kurz po błyskawicznej premierze odświeżonej wersji Quake 2. Twórcy gry zrobili miłą niespodziankę fanom kultowej strzelanki, ale okazuje się, że takich niespodzianek jest znacznie więcej.

Jednym z licznych dodatków, jakie znalazły się w nowej edycji Quake 2 jest wirtualne muzeum pod nazwą id Vault, do którego dostęp mamy z menu głównego od razu po uruchomieniu gry na dowolnej platformie. Znajdziemy tu przeglądarkę modeli wrogów, broni i przedmiotów pozwalająca porównać oryginalne i odświeżone wersje, a także masę grafik koncepcyjnych oraz promocyjnych, szkice czy zeskanowane dokumenty projektowe.

Co jednak mogło umknąć sporej części graczy, to grywalne dema Quake 2 z 1997 roku - jedno pochodzi z E3, a drugie z European Computer Trade Show (ECTS), ale żadne nie było wcześniej szeroko dostępne. Jeżeli 26 lat temu nie mieliście okazji sprawdzić tych dem na wymienionych halach targowych, to istnieje spora szansa, że już nigdy byście ich nie zobaczyli (o zagraniu nie wspominając). Choć poziomy mogą wyglądać znajomo, to fani znajdą mnóstwo zauważalnych różnic... oraz szeroki wybór broni.

Twórcom nowej wersji Quake udało się jednak odnaleźć pliki wersji demonstrowanych podczas targów oraz dostosować je do nowego silnika, dzięki czemu każdy posiadacz zremasterowanego Quake 2 może cofnąć się w czasie i poczuć jak jeden ze szczęśliwców, którzy mieli okazję wypróbować Quake 2 na E3 tuż przed pierwotną premierą. Obie pozycje oznaczone jako Playable znajdziecie w id Vault - w zakładce Development, skąd z łatwością rozpoczniecie rozgrywkę.

Należy mieć na uwadze, że nie jest to w pełni oryginalne doświadczenie, ponieważ dema odrobinę zmodyfikowano, by dobrze działały na obecnej wersji silnika gry. Twórcy dołożyli jednak wszelkich starań, by poziomy jak najwierniej reprezentowały to, czego doświadczyli nieliczni gracze ponad dwie dekady temu. Quake 2 jest już dostępny na PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S oraz Nintendo Switch.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Quake II

PC

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Marek Makuła

Marek Makuła

News & Content Writer

Marek to miłośnik modów, kawy i jezior. Jego serce bije w 32 bitach. Lubi grać bez minimapy i wspierać fanowskie projekty.
Komentarze