Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Redfall umiera na naszych oczach. Na Xboxach więcej osób gra w tytuł z Xboxa 360

Black Ops 2 wiecznie żywe.

Deweloperzy ze studia Arkane Austin zapewne nie są zadowoleni z takiego obrotu spraw. Po mniej niż miesiącu od premiery, Redfall wypadło z listy najchętniej ogrywanych tytułów na konsolach Xbox. Nie pomogła nawet dostępność tytułu w usłudze Game Pass, bo obecnie więcej osób gra nawet w klasyczne Call of Duty z Xboxa 360.

Według rankingu 50 najpopularniejszych gier udostępnionego na stronie Microsoftu, na ten moment najwięcej osób bawi się w Fortnite, najnowsze Call of Duty Modern Warfare 2, Roblox, Apex Legends i Grand Theft Auto 5. Na liście nie znajdziemy już jednak Redfalla, którego liczba graczy zmalała tak bardzo, że całkowicie wypadł on z zestawienia. Pod tym względem lepiej radzi sobie nawet tytuł z 2012 roku - Call of Duty Black Ops 2.

Oczywiście nie znaczy to, że wciąż tak wielu graczy bawi się na Xboxach 360 - ta odsłona klasycznej serii dostępna jest w programie kompatybilności wstecznej. Podobnie kiepsko sprawy się mają na Steamie, gdzie według serwisu SteamDB w ciągu ostatniej dobry do wampirów strzelało w szczytowym momencie niewiele ponad 200 osób.

Przypomnijmy, że Redfall w okolicach premiery było tak dużym rozczarowaniem, że Phil Spencer, szef działu Xboxa w Microsofcie, osobiście przeprosił za finalny stan gry oraz obiecał, że wyciągnie z całej sytuacji wnioski na przyszłość. Co ciekawe, według niepotwierdzonych informacji, Microsoft miał w ogóle nie być zaangażowany w rozwój projektu i do ostatnich chwil sam nie był świadomy beznadziejnego stanu gry - najwidoczniej korporacja ma dużo do usprawnienia w kwestii komunikacji ze swoimi wewnętrznymi studiami.

Obecnie w agregatorze ocen Metacritic gracze ocenili tytuł na zaledwie 2,1 punkta na 10 w wersji na PC oraz 3,4 punkty na 10 w wersji na Xboxa Series X. Grę dręczą wszechobecne błędy i marna sztuczna inteligencja przeciwników, a jak wykazała analiza ekspertów z redakcji Digital Foundry, tekstury w grze są niższej jakości od tych, które mogliśmy zobaczyć w grach wydanych ponad dekadę temu.

Read this next