Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

PS5 przejmie kontrolę nad grą? Sony patentuje nowy system

Sztuczna inteligencja pomoże w rozgrywce.
  • Sony pracuje nad sztuczną inteligencją, która ukończy fragmenty gry
  • SI nauczy się stylu zabawy użytkownika
  • Mechanikę będzie można wykorzystać w tytułach sieciowych

W grudniu ubiegłego roku Sony zarejestrowało wniosek patentowy na rozwiązanie, które pozwoli sztucznej inteligencji przejąć kontrolę nad grą i ukończyć określony segment.

Opublikowany kilka dni temu dokument opisuje system, w ramach którego SI będzie obserwowała i uczyła się stylu zabawy gracza w danej produkcji. Na podstawie przeprowadzonej analizy powstanie spersonalizowany profil, imitujący działania i decyzje podejmowane przez użytkownika.

Schemat działania asystenta SI (źródło: patent)

Patent przewiduje kilka zastosowań mechaniki. W jednej z opisanych sytuacji sztuczna inteligencja przejmuje kontrolę nad grą, by zrealizować zadania, które są dla nas za trudne. Pojawiłaby się też opcja oznaczenia momentów, kiedy potrzebowaliśmy pomocy.

SI nauczy się zachowania gracza (źródło: patent)

Asystent mógłby zastąpić gracza także podczas zabawy w tytułach z sieciową kooperacją. W przypadku, gdy użytkownik musi pójść do pracy lub wykonać inne obowiązki, aktywuje SI, która wesprze towarzyszy w zmaganiach.

W dokumencie nie wspomniano o PS5, ale jeżeli system powstanie, najprawdopodobniej zostanie wdrożony właśnie w najnowszej konsoli firmy Sony. Oczywiście rejestracja wniosku patentowego nie oznacza, że koncern faktycznie stworzy mechanikę.

O autorze
Awatar Piotr Bicki

Piotr Bicki

News Editor

Tytan pracy. Wybitny profesjonalista. Piotr Bicki w latach 2016-2022 był dziennikarzem Eurogamera i jednym z najbardziej doświadczonych autorów w redakcji. Zmarł tragicznie 31 lipca 2022 roku.

Komentarze