Skip to main content

Prototyp Left 4 Dead wyciekł do sieci

Jeszcze na bazie Counter-Strike’a.

Do sieci wyciekł bardzo wczesny prototyp projektu, który z czasem wyewoluował w kultowe Left 4 Dead. Produkcję pierwotnie nazywano Terror-Strike i był dość prostą modyfikacją do Counter-Strike Source. Dzięki moderom tytuł można wypróbować samemu.

O sprawie informuje serwis PC Gamer. Terror-Strike odkryto przy okazji większego wycieku, gdy do sieci trafiło wiele prototypowych map z Counter-Strike: Source, które ostatecznie nie znalazły się w grze. Sama rozgrywa jest bardzo prosta - gracze dołączają do jednej z drużyn i mogą dowolnie wybierać uzbrojenie, podczas gdy przeciwko nim staje horda botów wyposażonych jedynie w noże.

Całość rozgrywa się na specjalnie przygotowanej mapie „Zombie_City”. Większość budynków nie posiada nałożonych odpowiednich tekstur, a wszelkie obiekty dodatkowe, takie jak samochody, są zrobione z prostych figur geometrycznych. Niemniej, skąpane w półmroku ulice i wąskie zaułki bardzo przypominają poziomy, jakie trafiły do finalnego wydania. Za stworzenie grywalnej wersji odpowiada moder o pseudonimie Wolfcl0ck, który opublikował też krótki gameplay.

O tym, że Terror-Strike faktycznie jest prototypem Left 4 Dead, świadczy komentarz deweloperów, który można włączyć w pełnej wersji gry. „Przy okazji tworzenia botów do Counter-Strike: Source odkryliśmy, że postawienie kilku uzbrojonych po zęby graczy przeciwko armii botów z nożami daje mnóstwo frajdy. Potem myśląc nad nowymi grami zrozumieliśmy, że koncept »gracze kontra horda wrogów« ma ogromny potencjał” - tłumaczył wówczas Michael Booth, założyciel studia Turtle Rock.

Ostatecznie studio najwidoczniej postanowiło trzymać się sprawdzonego formatu, gdyż to właśnie gry kooperacyjne stały się ich najbardziej znanymi produktami. Po odłączeniu się od Valve w 2010 roku zespół stworzył między innymi Evolve, dodające element PvP w postaci piątego gracza jako nieustannie rosnącego w siłę potwora, a w 2021 roku ukazało się Back 4 Blood, będące w założeniu duchowym następcą Left 4 Dead.

Zobacz także