Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Pranie brudnych pieniędzy na Twitchu - 40 zatrzymanych w Turcji

Wyniki wielkiego śledztwa.

Turecka policja zatrzymała 40 osób w powiązaniu z ujawnionym w listopadzie procederem prania brudnych pieniędzy w serwisie Twitch.tv, z wykorzystaniem systemu bitów.

Grupa streamerów z tego kraju „wyczyściła” rzekomo nawet na 10 milionów dolarów. Sprawa zapewne nie wyszłaby na światło dzienne, gdyby nie wyciek plików strony, ujawniający między innymi listę najlepiej zarabiających streamerów na platformie.

Fani z Turcji zauważyli dzięki temu grupę osób, która zarabiała ogromne pieniądze na bitach pomimo bardzo małej liczby widzów, co wydawało się mało prawdopodobne.

Twitch pozwala nabyć pakiety bitów, które kupujący przekazują następnie streamerom, by pokazać wsparcie. Jeden bit przekłada się na jednego centa.

Pieniądze z tureckiego procederu miały pochodzić z kradzionych kart kredytowych. Organizatorzy kupowali bity, oddawali je streamerom podczas transmisji, a ci zwracali ustalony procent, anulując transakcję w banku. Resztę zachowywali.

Turecka policja zajęła się sprawą po nagłośnieniu przez społeczność - temat dotarł nawet do parlamentu. Śledztwo pod nadzorem prokuratora generalnego kraju zakrojono na szeroką skalę, obejmując jedenaście prowincji kraju. Czterech podejrzanych pozostaje na wolności.

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze