Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Pokemon Go obchodzi urodziny - pięć lat temu zadebiutował światowy fenomen

Popularność zbierania stworków nie słabnie.

Dzisiaj mija pięć lat od premiery Pokemon Go - darmowej gry mobilnej, w której zadaniem użytkowników jest zbieranie tytułowych istot w prawdziwym świecie.

Produkcja wykorzystuje technologię rzeczywistości rozszerzonej i geolokalizacji. Gracze wędrują po prawdziwej okolicy - lasach, parkach i miastach - szukając słynnych stworków do złapania. Są też ulokowane w znanych miejscach sale (tak zwane gymy) do zdobycia.

Gra zadebiutowała 6 lipca 2016 roku i niemal natychmiast stała się światowym fenomenem. Na ulicach pojawiło się wiele osób, które z telefonem w ręku szukały pokemonów - w pojedynkę lub ze znajomymi.

O sukcesie produkcji świadczą liczby. Według danych firmy analitycznej Sensor Tower, od dnia premiery gracze przeznaczyli na opcjonalne mikropłatności łącznie 5 miliardów dolarów. W samym 2020 roku projekt zarobił 1,3 miliarda dolarów - o 41 proc. więcej niż rok wcześniej.

Pierwsze sześć miesięcy 2021 roku było najlepsze w historii gry

Z okazji urodzin uruchomiono wydarzenie, którego jedną z atrakcji jest Pikachu unoszony przez okolicznościowe balony z cyfrą pięć. Do zdobycia jest również mityczny stworek Meltan w wersji błyszczącej (shiny).

Pokemon Go jest regularnie rozwijane. Na przestrzeni lat do produkcji trafiły między innymi raidy (grupowe bitwy), wyzwania związane z chwytaniem konkretnych istot czy spopularyzowany przez serial anime złowrogi Zespół R.

O autorze
Awatar Piotr Bicki

Piotr Bicki

News Editor

Tytan pracy. Wybitny profesjonalista. Piotr Bicki w latach 2016-2022 był dziennikarzem Eurogamera i jednym z najbardziej doświadczonych autorów w redakcji. Zmarł tragicznie 31 lipca 2022 roku.

Komentarze