Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Phil Spencer kupił PS5 dopiero w ubiegłym roku

Garść ciekawostek z dokumentów.

Odtajnione dokumenty związane z przejęciem Activision przez Microsoft są źródłem wielu interesujących ciekawostek na temat funkcjonowania działu Xbox. Dowiadujemy się na przykład, że Phil Spencer kupił PS5, ale dopiero rok temu.

„Sony już od jakiegoś czasu zmusza do kupowania bundle z Horizon Zero Dawn za 50 dolarów” - napisał popularny menedżer w jednej z wiadomości email do współpracowników, datowanej na 25 sierpnia ubiegłego roku. Kupiłem moje PS5 dwa tygodnie temu i jedyną opcją był pakiet z HZD za 549 dolarów”.

Wypowiedź padła w ramach szerszej dyskusji na temat cen PlayStation 5. Wyciek dokumentów jest tak obszerny, że znaleźć można nawet reakcje na pierwsze zapowiedzi PS5 - pamiętną prezentację Marka Cerny’ego. Liz Hamren zdążyła już opuścić Microsoft, lecz w przeszłości uczciwie przyznawała, że Xbox może mieć przewagę ze względu na stałe taktowanie procesora, podczas gdy sprzęt Sony dysponuje szybszą pamięcią.

„[Cerny] podkreślał, że teraflopsy GPU i CU nie są dobrym miernikiem wydajności. To samo podkreśliliśmy w rozmowie z Digital Foundry, ale mamy wyraźną przewagę w wydajności (12 na 10) - przyznała menedżerka, cytowana przez serwis The Verge.

Wewnętrzne emaile Microsoftu ujawniają także reakcje na ubiegłoroczne podwyżki cen, na jakie zdecydowało się Sony. Przedstawiciele działu Xbox mieli zaskakująco pro-konsumenckie podejście, choć w posunięciu japońskiej korporacji dopatrywano się także szansy na zdobycie udziałów w rynku.

„To wszystko dobre punkty” - skomentowała Ami Silverman, ówczesna szefowa sprzedaży i marketingu w całej korporacji. Nie wiemy, co to za punkty, ponieważ spora część wiadomości pozostała ocenzurowana. „Miejmy obsesję na punkcie graczy, ponieważ nie wyszliśmy jeszcze z cienia... Wiemy, że to może być nasz czas na zdobycie fanów lub na pozostanie w tyle”.

To może wyjaśniać, dlaczego Microsoft zdecydował się na własną podwyżkę dopiero rok później, i to nadal bez uwzględnienia kilku kluczowych rynków, takich jak Stany Zjednoczone czy Japonia.

Odtajnienie wielu dokumentów procesowych to jeden z największych „wycieków” informacji na temat działu Xbox w historii. Dzisiaj opisywaliśmy już harmonogram gier Bethesdy, plany na odświeżony model Xbox Series X i fakt, że następna konsola będzie „hybrydowa”, czy też to, jak Phil Spencer chciał kupić Nintendo (oraz Valve czy Warner Bros.).

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze