Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Nvidia ujawniła kartę graficzną Titan V - 15 teraflopsów mocy

Już w sprzedaży.

Nvidia pojawiła się na konferencji NIPS 2017 z dużą niespodzianką - ujawniono kartę graficzną Titan V i ogłoszono, że urządzenie jest już sprzedaży. Cena w USA wynosi 3 tys. dolarów (ok. 10,7 ty. zł).

NIPS oznacza Neural Information Processing Systems, a impreza dedykowana jest sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowemu. Nowe urządzenie sprawdza się więc świetnie właśnie w takich zastosowaniach, ale domyślamy się, że pozwoli także zagrać w Crysis.

Specyfikacja. Źródło: PC Gamer.

Poprzednia karta z rodziny Titan kosztuje 1,2 tys. dolarów, co w porównaniu z V wygląda dość skromnie. Nowy model dysponuje jednak prawdziwie oszałamiającymi możliwościami obliczeniowymi. Bazuje na architekturze GV100, budowanej w 12 nm.

Liczba tranzystorów to 21,1 miliarda - niemal dwa razy więcej niż Titan Xp. Do tego 5120 jednostek CUDA, jeśli jeszcze nie zdajemy sobie sprawy, że mamy do czynienia z najpotężniejszym urządzeniem w ofercie Nvidii.

Są też specjalne rdzenie Tensor, służące właśnie do zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją. Nie znamy dokładnych możliwości w zakresie taktowania, lecz czysta moc obliczeniowa modelu V to około 15 teraflopsów - 31 procent więcej od poprzedniego urządzenia w linii.

Kolor jest oczywiście złoty

To także pierwsze urządzenie Nvidii z pamięcią HBM2 - całe 12 GB. Interfejs pamięci ma dzięki temu 3072 bity i ogólną przepustowość 653 GB/s.

„Sekretnym” składnikiem Titan V są wspomniane rdzenie Tensor, które potrafią wykonywać określone obliczenia matematyczne z wydajnością... 110 teraflopsów. Żadna gra - przynajmniej obecnie - nie wykorzystuje jednak tej technologii.

Mimo imponującej specyfikacji, do zasilenia karty graficznej nadal potrzeba tylko 250 W.

Tagi
O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze