Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Mafia 3 - tuning aut i wyścigi

Dla miłośników czterech kółek.

Ulepszenia pojazdów kupowane z poziomu furgonetki Handlarza bronią to nie jedyne opcje modyfikacji samochodów w grze Mafia 3. Szerszy zakres tuningu mechanicznego i wizualnego wprowadziła jedna z popremierowych aktualizacji.

Podobnie jest z wyścigami. Wielu graczy narzekało na brak tego elementu w podstawowej wersji produkcji, ale twórcy - na całe szczęście - wzięli sobie krytykę do serca i przygotowali dwanaście tras w jednej z łatek.

Poniżej przybliżamy działanie pierwszego elementy oraz opisujemy wszystkie dostępne w grze wyścigi.


Tuning

Rozbudowane funkcje oferują rozsiane po całym mieście Warsztaty u Dużego Ricka. Aby skorzystać z oferowanych dobrodziejstw, należy wybrać jeden z samochodów dostępnych w ramach menu Dostawy pojazdów w kole wyboru - tylko te pojazdy możemy modyfikować.

Dostępne opcje podzielono na pięć kategorii: Modyfikacje, Karoseria, Lakiernia, Koła i Akcesoria:

  • Modyfikacje to Silniki (głównie kosmetyczne dodatki ma maskę), Wydechy (kosmetyczna zmiana wyglądu) oraz Przełożenie skrzyni biegów. Ta ostatnia opcja ma już większy wpływ na możliwości pojazdu - możemy skoncentrować się bardziej na maksymalnej prędkości lub na przyśpieszeniu. Zmianę prezentuję wartości liczbowe wyświetlane po prawej stronie ekranu.
  • Karoseria to kosmetyczne dodatki na Przód i Tyl pojazdu, głównie przeróżne spoilery.
  • Lakiernia, jak sama nazwa wskazuje, pozwala zmienić Główny lakier, zaaplikować Naklejki oraz ustalić Kolor przyciemnienia szyb.
  • Koła dzielą się na Standardowe (wyłącznie kosmetyczne) oraz Zwiększające osiągi, choć nie widzimy zmian w liczbowych statystykach pojazdu, co sugeruje, że to także tylko opcje kosmetyczne.
  • Listę zamykają Akcesoria, gdzie zmienimy Kolor wnętrza oraz Tablicę rejestracyjną.

Nowe części odblokowujemy poprzez kończenie wyścigów oraz ustalania najlepszych czasów przejazdy na poszczególnych torach.


Wyścigi

Wyścigi podzielono na dwie kategorie: Wyścig po torze z określoną liczbą okrążeń oraz Z miejsca na miejsce, gdzie celem jest pokonanie wytyczonej trasy tylko jeden raz. Dodatkowo, oba typy dzielą się w zależności od dostępnych pojazdów: Klasa sportowa to amerykańskie muscle-cary i sporo driftowania, a Klasa egzotyczna to już nieco bardziej precyzyjne sterowanie.

Przeciwników jest zawsze trzech i nie grzeszą inteligencją, ale mają zazwyczaj mocne samochody, potężniejsze od tego, którym dysponuje gracz.

Przed przystąpieniem do wyścigu warto upewnić się, że siedzimy na kierownicą odpowiedniego pojazdu. Dobrym pomysłem będzie też zadbanie o instalację najnowszych modyfikacji, odblokowywanych wraz z kolejnymi zwycięstwami.


Ósemka w Bayou

Rozgrzewka przed większymi wyzwaniami, Ósemka to szybki - choć bardzo kręty tor - z dużą hopką w samym centrum. Kluczem będzie opanowanie driftowania.

Nagrody: Opony: Sportowe 3 (rekord toru), Naklejka: Płomień 1 (1. miejsce), $1000 (2. miejsce), $500 (3. miejsce).


Przesmyki Pointer Verdun

Bardzo ciasna trasa mnóstwem zakrętów, ale - na szczęście - tylko dwoma okrążeniami. Warto postawić na samochód z wysokim przyśpieszeniem i pomagać sobie ręcznym.

Nagrody: Kompresor 3 (rekord toru), Naklejka: Diament (1. miejsce), $1000 (2. miejsce), $500 (3. miejsce).


Pod ziemią w centrum

Rzadko pod ziemią, ale na pewno w centrum. Problemem będą więc nie zakręty, lecz gęsty ruch na ulicach i pojazdy wyjeżdżające z prostopadłych ulic. Wyjątkowo zdradziecki jest też jedyny zakręt pod ziemią - warto zwolnić.

Nagrody: Wydech 5 (rekord toru), Naklejka: Wolność (1. miejsce), $1000 (2. miejsce), $500 (3. miejsce).


Punkty w Hollow

Prosta i szeroka trasa, więc pierwsze miejsce nie powinno być większym problemem. Pobicie dość wyśrubowanego rekordu trasy - to juz inna sprawa.

Nagrody: Spojler (rekord toru), Naklejka: Kwiecista (1. miejsce), $1000 (2. miejsce), $500 (3. miejsce).


Pagórki w Barclay

Mało skomplikowany owal z kilkoma pagórkami, gdzie większą przeszkodą mogą być pechowo rozmieszczone pojazdy prowadzone przez sztuczną inteligencję. Warto ścinać zakręty w drugiej fazie okrążenia.

Nagrody: Wydech 3 (rekord toru), Naklejka: Rajd 6 (1. miejsce), $1000 (2. miejsce), $500 (3. miejsce).


Francuskie wiraże

Trudna i techniczna trasa z licznymi zdradzieckimi zakrętami. Ze względu na konstrukcję wiraży wypadnięcie z toru to najczęściej konieczność resetowanie, więc warto prowadzić ostrożnie.

Nagrody: Opony: Sportowe 2 (rekord toru), Naklejka: Rajd 4 (1. miejsce), $1000 (2. miejsce), $500 (3. miejsce).


Korciąg w Southdawns

Krótka, lecz kręta trasa z finiszem w Bayou. Zwycięstwo nie będzie zapewne większym problemem, ale już pobicie rekordu trasy może wymagać kilku podejść.

Nagrody: Opony: Uliczne 1 (rekord toru), Naklejka: Heron 1 (1. miejsce), $1000 (2. miejsce), $500 (3. miejsce).


Mosty w Bayou

Wyjątkowo długa, lecz interesująca przeprawa przez Bayou, z licznymi skokami przez zrujnowane mosty. Wbrew pozorom, jest też sporo zdradzieckich zakrętów.

Nagrody: Kompresor 4 (rekord toru), Naklejka: Gloria (1. miejsce), $1000 (2. miejsce), $500 (3. miejsce).


Zdradliwe River Row

Wyjątkowo krótka i kręta trasa, choć także stosunkowo prosta do pokonania, o ile przygotujemy samochód z wysokim przyśpieszeniem.

Nagrody: Wydech 4 (rekord toru), Naklejka: Route 56 (1. miejsce), $1000 (2. miejsce), $500 (3. miejsce).


Pętla we Frisco

Kompaktowa, lecz wyjątkowo „zakręcona" trasa we Frisco. Kluczowe pobiciu wyśrubowanego rekordu toru może być skuteczne ścinanie zakrętów - czy całego parku.

Nagrody: Kompresor 2 (rekord toru), Naklejka: Rajd 1 (1. miejsce), $1000 (2. miejsce), $500 (3. miejsce).


Ze statku na brzeg w Tickfaw

Wbrew nazwie, na tej trasie nie przejedziemy niestety przez statek, a jedynie obok niego. Największym kłopotem są zdecydowanie przeróżne przeszkody na torze, jak stosy metalu, kamienie czy suwnice - warto uważać.

Nagrody: Wydech 2 (rekord toru), Naklejka: Pasek 1 (1. miejsce), $1000 (2. miejsce), $500 (3. miejsce).


Spis treści: Mafia 3 - Poradnik, Solucja


Wielka łatwizna

Wyścig „ostateczny” przez całe New Bordeaux jest - jak sama nazwa wskazuje - wielki i łatwy. Zwiedzimy całe miasto, lecz największym problemem będą nie przeciwnicy, lecz utrzymanie koncentracji przez około sześć minut, by zbyt często nie wylądować na poboczu po zderzeniu z cywilami.

Nagrody: Zaawansowany spojler (rekord toru), Naklejka: Potrójny pas (1. miejsce), $1000 (2. miejsce), $500 (3. miejsce).

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze