Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Kompresja wideo - zmniejszanie rozmiaru filmu

Ograniczanie rozmiaru pliku.

Niejednokrotnie mogło się zdarzyć, że gdy chcieliśmy przesłać znajomym nagrany lub znaleziony w internecie film, to pojawiał się problem - używany przez nas komunikator lub serwis ma ograniczenie rozmiaru pliku, a nasz film jest za „duży”. W takim wypadku możemy skorzystać z kompresji wideo, czyli zmniejszania jego rozmiaru kosztem częściowej utraty jakości. Na tej stronie wyjaśniamy, jak to zrobić.

Jeśli potrzebujemy jednorazowo zmniejszyć jakość filmu to możemy skorzystać z internetowego narzędzia veed.io Video Compressor. Serwis posiada wersję darmową, nie wymagającą rejestracji i w zupełności wystarczającą do naszych potrzeb.

Po wejściu na stronę klikamy w przycisk Choose Video. Zostaniemy przeniesieni do ekranu edytora i w następnym kroku wybieramy nagranie, które chcemy skompresować, klikając na niebieski przycisk Upload a File. Czekamy, aż przesyłanie filmu zakończy się. Zależnie od prędkości naszego internetu i rozmiaru oryginalnego pliku, może to zająć od kilkunastu sekund do kilkunastu minut (w tym czasie nie powinniśmy zamykać przeglądarki, a na telefonie dodatkowo dotykamy co jakiś czas ekranu, żeby się nie wygasił)

Po załadowaniu pliku, kompresor automatycznie zaproponuje najlepsze możliwe ustawienia. Możemy ręcznie dostosować jakość (1) finalnego nagrania, albo jego rozmiar (2). W opisie serwis poda przewidywany rozmiar (3) filmu po kompresji. Zmieniamy powyższe ustawienia albo zostawiamy je takie jakie są i klikamy Compress Video (4). Możemy też dokładnie dostosować parametry kompresji pod zakładką Advanced (5).

Po zakończeniu kompresji program poda finalny rozmiar wideo. W tym wypadku wyszło to 56,6 megabajtów, czyli znacznie mniej od oryginalnych 198 MB, ale jednak więcej od przewidywanych wcześniej 22 MB. Możemy pobrać film klikając w niebieski przycisk Download file, lub jeśli nie jesteśmy zadowoleni z rezultatu, wybrać Adjust compression settings, aby powrócić do wcześniejszego menu i spróbować dobrać inne ustawienia.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

Staff Writer

Maciek interesuje się technologią odkąd zepsuł swój pierwszy komputer. Pasjonuje go elektronika z lat 80. i 90. Miłośnik anime i majsterkowicz.

Komentarze