Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

John Carmack pozywa ZeniMax, właścicieli id Software

Chce 22,5 mln dolarów.

Legendarny deweloper John Carmack postanowił pozwać swojego byłego pracodawcę, firmę ZeniMax Media, w związku z przejęciem studia id Software w 2009 roku.

Jak informuje dziennik Dallas Morning News, deweloper domaga się wypłaty zaległych 22,5 mln dolarów, związanych właśnie ze wspomnianą sprzedażą sprzed ośmiu lat.

W pozwie ujawniono, że ZeniMax zapłaciło za id Software 150 milionów dolarów. W czasie transakcji Carmack był głównym udziałowcem studia, więc otrzymał obietnicę wypłaty - w dowolnym momencie - nie więcej niż 45,1 mln dol.

Już w chwili przejęcia, w 2009 roku, zdecydował się na zamianę połowy na akcje firmy. Teraz - jak zapewnia - nie może doprosić się drugiej połowy, stąd sprawa sądowa.

John Carmack opuścił id Software w 2013 roku, by zająć wysoką pozycję w Oculus VR. Zajmuje się rozwojem technologii rzeczywistości wirtualnej i Oculus Rift.

Jak można się domyślić, ZeniMax zapewnia, że zarzuty nie mają żadnych podstaw.

„Widocznie nie czując wyrzutów sumienia i ignorując liczne dowody na własne zdrady i łamanie prawa, Pan Carmack postanowił spróbować raz jeszcze” - napisano w oświadczeniu.

Tak agresywny komentarz wskazuje na drugie dno całej sprawy, jakim jest konflikt na linii ZeniMax - Oculus, zakończony niedawno odszkodowaniem pół miliarda dolarów dla tej drugiej firmy.

Słynny deweloper był jedną z kluczowych stron w tej sprawie, więc nowy pozew faktycznie można postrzegać w kategoriach „zemsty”.

Wspomniany konflikt trwa już od 2014 roku. Carmackowi zarzucano między innymi, że prace nad Oculus Rift rozpoczął jeszcze, gdy był zatrudniony przez id Software.

Z pozwu można było dowiedzieć się na przykład, że ZeniMax testowało rzeczywistość wirtualną na „wielu popularnych markach, w tym The Elder Scrolls”, a w tym czasie deweloper gromadził wiedzę na temat tej technologii, którą miał potem - bez pozwolenia - przekazać Oculus VR.

Co ważne, ława przysięgłych orzekła jednak, że Oculus nie jest winny w kwestii nieuprawnionego wykorzystania pozyskanych nielegalnie tajemnic.

Read this next