Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

John Carmack o Steam Machine

„Gdyby to nie było Valve, byłbym bardziej pogardliwy.”

Legendarny programista John Carmack wyraził swoją opinie na temat ambitnego projektu Valve, związanego z urządzeniami Steam Machine.

Deweloper z id Software, od niedawna zajmujący się także Oculus Rift, przyznał na ostatniej konferencji organizowanej przez Nvidię, że był zaskoczony ogłoszeniem. Wspomniał moment, w którym Valve zaproponowało, by Doom 3 był tytułem startowym dla Steama.

- Spytaliśmy, czy przypadkiem nie oszaleli. Przywiązanie się do jednej platformy dystrybucji było szaleństwem, ale okazało się, że Valve miało już plany na przyszłość - mówił Carmack, który jednak i teraz nie jest do końca przekonany.

- To według mnie nieco ryzykowne - stawianie wszystkiego na Linux. Ale biorąc pod uwagę ich wcześniejsze dokonania, jestem mniej skłonny do... Gdybyśmy rozmawiali innej firmie, byłbym psudo-pogardliwy, ale to przecież Valve.

W dyskusji brał udział inny słynny inżynier i współzałożyciel Epic Games - Tim Sweeney. Współtwórca silnika Unreal Engine jest bardziej optymistyczny.

- Valve nie debiutuje w stylu Sony i Microsoftu, na rynku wartym miliardy dolarów, z dziesiątkami milionów graczy już pierwszego dnia - przyznał. - Valve spojrzy na to raczej z dłuższej perspektywy, będą powoli się rozwijać.

- Steam oferuje wizję prawdziwie otwartej platformy bazującej na Linuksie i sprzęcie od różnych producentów. Bez absolutnej kontroli Valve, w odróżnieniu od konsol Sony i Microsoftu.

- Myślę, że w dłuższej perspektywie producenci konsol także obiorą oświeconą ścieżkę. Valve to świetny środek, by wymusić na nich szczerość.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze