Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Jak powstało Gears of War: Ultimate Edition

Rozmowa z twórcami.

Dawno już nie publikowaliśmy rozmowy związanej z kwestiami technicznymu, ale gdy tylko Microsoft zgłosił się do nas z propozycją przeprowadzenia wywiadu z przedstawicielami studia The Coalition na temat prac nad Gears of War: Ultimate Edition, natychmiast skorzystaliśmy z okazji. Oryginalna wersja gry od Epic Games była przełomem w poprzedniej generacji, szeroko reklamując Unreal Engine 3 i inspirując wiele innych projektów wydawanych potem na X360 i PlayStation 3.

Nie ma wątpliwości, że Ultimate Edition to właściwe podejście do remake'ów. Fani i puryści będą mieli oczywiście własne opinie na temat tego, jak gra powinna zostać odświeżona w obecnej generacji, ale grafika na pewno doczekała się świetnych modyfikacji, prezentując całkiem nowy wygląd i współczesne założenia techniczne, ale z wiernym oddaniem nastroju i stylu oryginału. W kwestii rozgrywki otrzymujemy wierną kopię pierwowzoru, co dla części osób będzie największą zaletą, a dla innych - dużym minusem.

W poniższej rozmowie The Coalition opowiada o procesie przenoszenia pozycji z X360 na możliwości Xbox One. Dowiemy się, jak przebiegały prace na portem i zmianami, jak zaktualizowano technologię renderującą i jak przygotowano nowe lokacje bez zmieniania założeń rozgrywki. Zespół rzuca także nieco światła na powstającą wersję Windows 10/DirectX 12 i oferowane na komputerach osobistych możliwości skalowania na różne konfiguracje sprzętowe. Jest też drobny detal na temat działania wstecznej kompatybilności na Xbox One (natywne pliki wykonywalne x64?), co dotychczas było kompletną tajemnicą.

Lista naszych rozmówców:

  • Mike Rayner, Studio Technical Director
  • Jaysen Huculak, Technical Lead
  • Stu McKenna, Senior Software Engineer
  • John White, Senior Software Engineer
  • Bart Mazus, Online Services Lead
  • Cam McRae, Technical Director - Windows 10
Nasza analiza Ultimate Edition w zestawieniu z oryginalnym Gears of War, podkreślająca wprowadzone zmiany.Zobacz na YouTube
Digital FoundryWróćmy do momentu, w którym dostajecie zielone światło na przygotowanie pełnego remake Gears of War. Gdzie zacząć tak rozległe zadanie i jak wasze decyzje przekuły się na ostateczne efekt?
Jaysen Huculak

Pamiętam dzień, w którym się dowiedziałem. Wezwano mnie do biura Mike'a Raynera i gdy opadło już podekscytowanie i zaskoczenie, zaczęliśmy rozmowę na temat potencjalnych rozwiązań, sprowadzających się na dobrą sprawę do trzech opcji: rozpoczęcie od oryginału, start na najnowszej wersji UE3 lub przejście na UE4.

Nasza filozofia polegała na tym, by przez cały czas trwania prac można było włączać i testować grę, więc uznaliśmy, że do osiągnięcia naszych celów i upewnienia się, że możemy jak najczęściej grać, najlepiej nadaje się bazowanie na oryginalnym kodzie. Z perspektywy zawartości oznaczało to, że całość działała już od pierwszego dnia. Nasz zespół miał duże doświadczenie w pracy na technologii Unreal Engine, ale tylko ograniczoną wiedzę na temat samego kodu Gears. Omawialiśmy nasze podejście i wyzwania wiążące się z pracą na dziesięcioletnich narzędziach - wewnątrz zespołu, a także podczas wizyty w Epic. Ostatecznie zgodziliśmy się, że to najlepsze rozwiązanie. Tak zaczęła się nasza podróż, bazująca na oryginalnym kodzie gry.

Kluczowym wyzwaniem w przypadku pozostałych opcji był fakt, że gra przez dłuższy czas nie nadawałaby się do włączenia i testów, a dane na temat poziomów ciężko byłoby przenieść. Zmieniłyby się pracujące w tle systemy, więc nie moglibyśmy zagwarantować takich samych funkcjonalności. Jedyną opcją byłoby wyrzucenie wszystkiego i napisanie skryptów poziomów od podstaw. Czuliśmy, że przy takim podejściu zbyt duże były szanse na pominięcie czegoś ważnego w rozgrywce.

Po podjęciu decyzji nasz zespół odpowiedzialny za silnik natychmiast przystąpił do pracy nad uruchomieniem gry na Xbox One, a deweloperzy zajmujący się rozgrywką udali się „Uniwersytetu Rozgrywki Gears of War”, by rozłożyć na czynniki pierwsze wszystkie elementy składowe. Takie połączenie pozwoliło nam oceniać ewentualne dodatki do rozgrywki, poprzez sprawdzanie ich w grze, już na Xbox One, w 60 klatkach na sekundę, na wcześniejszym etapie prac.

Byliśmy zadowoleni z takiej decyzji, ale nie doceniliśmy rozmiaru części wyzwań związanych z pracą na tak starym edytorze. Unreal Engine 3 doczekał się wielu zmian oraz usprawnień i mogliśmy poprawić wydajność, decydując się na wprowadzenie większej ich liczby we wcześniejszej fazie produkcji. Korzyścią wynikająca z bazowania na oryginalnych skryptach rozgrywki był fakt, że nasza wersja pozostawała wierna oryginałowi i nie musieliśmy od podstaw budować czegoś, co tylko przypominało rozgrywkę Gears 1.

Detale modeli poprawiono często tylko o około 10-30 procent, ale dużo większa rozdzielczość tekstur pomaga podkreślić zmiany. Wrogowie wyglądają dużo lepiej (czy też brzydziej) z bliskiej odległości.
Digital FoundryBazując na wcześniejszych wypowiedziach nasuwa się wniosek, że UE4 po prostu by się nie sprawdziło, ale w grze zastosowano wyraźne poprawki w renderowaniu. Jak to działa? Przenieśliście oryginalne materiały do nowszej wersji UE3 czy rozbudowaliście oryginalny kod gry?
Jaysen Huculak

Zaczęliśmy od oryginalnego kodu i wprowadzaliśmy poprawki i aktualizacje, bazując na rekomendacjach od zespołu odpowiedzialnego za renderowanie. The Coalition i Microsoft są aktywnymi współpracownikami przy Unreal Engine i dobrze rozumieją, jak różne techniki renderowania sprawdzają się na Xbox One. Ta wiedza pozwoliła nam rozpocząć od oryginału włączonego na Xbox One, by potem przenieść część nowości z UE3, a także kilka z UE4. Większość opcji edytora przeniesiono z UE3, czego przykładem jest Lightmass (moduł oświetlenia Unreal Engine), nad którym spędziliśmy kilka miesięcy, by dotrzeć mniej więcej do poziomu opcji z 2011 roku. Inne funkcje pochodzą z UE4 lub z naszej własnej pracy nad cieniowaniem bazującym na fizyce w stylu UE4, a także z wielu autorskich rozwiązań związanych z Xbox One, jak zarządzanie pamięcią ESRAM. Eksperymentowaliśmy także z możliwościami asynchronous compute dla optymalizacji, co nie było możliwe w czasach UE3.

Digital FoundrySkok z architektury PowerPC na AMD x86 Jaguar często nie jest prosty, zwłaszcza w obliczu problemów z wydajnością zauważonych w Halo: The Master Chief Collection, gdzie procesor ograniczał możliwości. Czy to wyjaśnia po części decyzję o blokadzie 30 FPS w kampanii?
Mike Rayner

Decyzję o postawienie na 30 FPS w kampanii i 60 FPS w trybie sieciowym podjęliśmy bardzo wcześnie w fazie projektowej i nie ze względu na ograniczenia techniczne. Oryginał prezentował możliwości konsoli Xbox 360 i chcieliśmy kontynuować podobne podejście na Xbox One, znacząco zwiększając jakość oprawy, ale przy zachowaniu bardziej stabilnego 30 FPS niż w oryginale. Włączenie kampanii w 60 FPS było możliwe, ale nie wyglądało równie dobrze, co przy 30 klatkach na sekundę.

Digital FoundryZ naszej analizy wynika, że może ograniczać was GPU. Jakie było wasze podejście do renderowania i strategia optymalizacji?
Jaysen Huculak

Większość mocy obliczeniowych jest ustalana i utrzymywana przez monitorowanie rzeczywistego działania produkcji. Podczas prac pozwalało to nam wiedzieć, gdzie stoimy pod względem wydajności na oryginalnych materiałach, a także monitorować i aktualizować sytuację wraz z odtwarzaniem kolejnych map. Codziennie prowadziliśmy zautomatyzowane i „ręczne” testy każdej z lokacji. W przypadku GPU celowaliśmy w generowanie klatki w przedziale 8-12 ms na mapie w trybie sieciowym z jedną postacią na ekranie, by znalazło się miejsce na zmiany tego poziomu w scenach akcji, przy rzucaniu granatami i tak dalej.

Podczas prac natknęliśmy się na wiele problemów związanych z renderowaniem, ale częściej przenosiliśmy informacje z procesora do GPU, ze względu na liczbę dodanych obiektów. Musieliśmy przygotować narzędzia do łączenia geometrii, a także do przekazywania dodatkowych obowiązków renderowania na więcej rdzeni. Wiele wysiłku włożyliśmy w przygotowanie solidnej wydajności układu graficznego, co wymagało przepisania niemal wszystkich efektów post-processingu w grze, zmaksymalizowania przepustowości pamięci z pomocą ESRAM i wielu innych optymalizacji.

Analiza wydajności Gears of War: Ultimate Edition pokazuje stałą płynnośćZobacz na YouTube
Digital FoundryDużo mówiło się o limicie 32 MB dla pamięci ESRAM w Xbox One. Jak wykorzystaliście te zasoby w Ultimate Edition?
Jaysen Huculak

To dobre pytanie, które przekazuję do naszego głównego dewelopera, który zajmował się tym elementem.

Stu McKenna

Początkowo do ESRAM przekazaliśmy tylko bufory koloru/głębi, ponieważ nasz silnik stawia na forward-rendering [do GPU najpierw ładowane są po kolei elementy geometrii, otrzymujące kolory, tekstury i inne właściwości - dop. red.]. Główne bufory (kolor/głębia) [zawierające dane na temat tych właściwości, przekazywane na poszczególne piksele - dop. red.] pasowały zgrabnie do pamięci ESRAM w 1080p, co przełożyło się na duży wzrost wydajności. W późniejszej fazie prac przyjrzeliśmy się wykorzystaniu ESRAM raz jeszcze, poszukując dalszej optymalizacji. Z analiz wynikało, że tylko niektóre funkcje i zasoby zyskują na przeniesieniu do ESRAM, ponieważ w wielu przypadkach nie mieliśmy problemów z ograniczeniami jednostek renderujących.

Dodaliśmy nowy alokator ESRAM, korzystający z pamięci wirtualnej do mapowania fragmentów o rozmiarze 64k w ESRAM/DRAM. Wprowadziliśmy też zarządzanie zasobami przekazywanymi do ESRAM, by po ich fizycznym wygenerowaniu dostępne miejsce było zwalniane na inne zasoby. Właściwości głębi i kolorów mogą być kompresowane na Xbox One i zauważaliśmy, że w niektórych przypadkach sprawdza się także podział obowiązków na DRAM/ESRAM, ponieważ zwalnia pamięć ESRAM na inne, ważniejsze zasoby.

Nowy alokator świetnie się sprawdził. Zwłaszcza podczas cieniowania, gdzie mogliśmy zapisać i wczytać wszystkie informacje na temat głębi cieni tylko wewnątrz ESRAM. Naiwne podejście polegające na wrzuceniu „wszystkiego” w ESRAM szybko przełoży się na dotarcie do limitu 32 MB, zwłaszcza w renderowaniu typu deferred [alternatywa dla forward-renderingu. Tutaj właściwości pikseli nadawane są dopiero po wczytaniu całej geometrii, z cieniowaniem na samym końcu - dop. red.]. W naszym przypadku nie było to problemem i nadal mieliśmy opcję korzystania z silników DMA do przenoszenia danych z i do ESRAM, jeśli potrzebowaliśmy więcej miejsca.

Digital FoundryPrzed premierą konsoli dużo mówiło się o procesorach dźwięku SHAPE w Xbox One i ich wykorzystaniu do odciążenia procesora z prostszych obowiązków związanych z audio. Teraz temat ucichł. Czy Gears of War: Ultimate Edition korzysta z tej technologii?
Jaysen Huculak

Korzystamy z procesorów audio na Xbox One i dobra wiadomość jest taka, że po stronie dźwięków nigdy nie natknęliśmy się na żadne problemy i całość po prostu działała. Przejście na system 7.1 oznacza ogromny wzrost liczby dźwięków do przetworzenia i sprzętowa kompresja bardzo przydaje się do poradzenia sobie z tym zadaniem.

Celowanie w 60 klatek na sekundę w trybie sieciowym oznacza, że kolejne klatki obrazu muszą być generowane w czasie krótszym niż 16,7 ms. W tym celu mapy zaprojektowano z myślą o odświeżaniu na poziomie 8-12 ms, przy jednej postaci na ekranie, co daje zapas na dodatkowe efekty.
Digital FoundryMożecie powiedzieć coś o kluczowych usprawnieniach w oświetleniu? Zakładamy, że korzystacie z Lightmass do globalnej iluminacji, ale co z ambient occlusion i silnikiem bazującym na fizyce (physically-based rendering)?
Jaysen Huculak

Jasne. Nasze oświetlenie korzysta z Lightmass i zaczęliśmy od wersji z 2006 roku. Przeszliśmy przez dwie większe integracje, jedna podnosząca system do standardów z okolic 2009 roku, a druga - 2011 roku. Taka praca często musi być stopniowa i odbywać się etapami, by upewnić się, że wszystkie elementy działają poprawnie. Pierwsza integracja dała nam globalną iluminację, co samo w sobie jest dużym krokiem do przodu. Później wprowadziliśmy wsparcie dla dominant directional lights [dominujące światła kierunkowe - dop. red.] i kolejnych technik cieniowania. To poprawiało odbicia i pozwoliło na dynamiczne rzucanie cieni, które poprawnie współgrały ze środowiskiem. Nasz moduł physically-based rendering bazuje na rozwiązaniu z UE4.

John White

Moduł oświetlenia zamieniliśmy na physically-based rendering z UE4. Mówimy o modelu Lamberta dla rozproszeń, z przybliżeniem Schlicka i cieniowaniem GGX na teksturach. Mapowanie detali na teksturach może być opcjonalnie przetwarzane metodą Toksviga, co pomaga w wygładzaniu krawędzi. Zachowanie modelu z UE4 było intuicyjne dla naszych artystów, przyzwyczajonych do takiej pracy.

Całe oświetlenie jest teraz w liniowej przestrzeni HDR. Cała faza nakładania efektów post-processingu została napisana od nowa, by proces odbywał się w liniowym HDR i wykonywał dynamiczne korekty ekspozycji, bloomu, efektu brudnej soczewki, głębi ostrości, rozmycia w ruchu, winietowania, filmowego mapowania tonu; korekty gamma, kolorów i wygładzania FXAA. Tryb sieciowy omija rozmycie obiektów i głębię ostrości, przez co jest o 1,1 ms szybszy. Dla ambient occlusion zastosowano SSAO.

Digital FoundryJeśli dobrze pamiętam, to oryginał z X360 korzystał z formatu 7E3 („FP10”) dla obliczania oświetlenia HDR. Czy tym razem zastosowaliście FP16, co zapewnia szybsze i dokładniejsze renderowanie?
John White

Używamy 32-bitowego formatu RGB101111 zamiast FP16x4. FP16x4 nie dało nam zauważalnego wzrostu jakości, więc pozostaliśmy przy pełnym, 32-bitowym formacie, co pomogło także w zarządzaniu ESRAM.

Digital FoundryTryb sieciowy wskazuje na elementy pożyczone z Gears 3 - skórki broni, poruszanie się, wykrywanie wrogów i tak dalej. Jak zbalansowaliście potrzebę pozostanie wiernym oryginałowi i okazję do wprowadzenia tych usprawnień w sferze rozgrywki?
Xbox One
Xbox 360
Ultimate generuje dużo bardziej szczegółowe sceny, choć nowy efekt deszczu nie jest tak przekonujący, jak prostsza metoda z oryginału
Xbox One
Xbox 360
Wszystkie sceny zyskują na rozszerzonych szczegółach. Zachowano ogólny projekt map, ale zmiany są radykalne.
Xbox One
Xbox 360
Globalna iluminacja w dużym stopniu wpływa na sceny. Tutaj widzimy bardziej naturalne tunele pod autostradą, potęgujące napięcie.
Xbox One
Xbox 360
Detale lokacji przygotowano często od podstaw, tworząc bardziej wiarygodne sceny
Xbox One
Xbox 360
Poza dużo większą liczbą szczegółów, cienie generowane przez słońce potęgują głębię prezentacji
Xbox One
Xbox 360
W wielu miejscach zastosowano oświetlenie cząsteczek - wystarczy zwrócić uwagę na dym w tej scenie
Xbox One
Xbox 360
Rój Krylli jest za to mniej przekonujący na Xbox One. W oryginale widać rozmycie obrazu i gęstą formację potworów.
Xbox One
Xbox 360
Statyczne światła w połączeniu z pre-renderowaną globalną iluminacją generują imponujące sceny. Z drugiej strony - na tym screenie tekstura podłoża jest chyba ładniejsza na X360.
Jaysen Huculak

Odpowiem z technicznego punktu widzenia, jakie funkcje wprowadziliśmy, by ulepszyć wrażenia. Bert powie nieco więcej z punktu widzenia projektanta. Z technicznej perspektywy chcieliśmy zapewnić dedykowane serwery, szybkie sterowanie (sprawne odświeżanie obrazu, wykrywanie obrażeń po stronie gracza, a nie serwera) i stałą liczba klatek na sekundę.

Bart Mazus

Chcieliśmy też upewnić się, że tworzenie rozgrywek i zabawa w sieci są zaktualizowane i solidne. Oznacza to dodanie wsparcia dla drużyn, playlist czy możliwość interakcji wewnątrz społeczności. Ultimate Edition w dużo większym stopniu polega także na zewnętrznych usługach. Jeśli mowa o tworzeniu rozgrywek, to gracze mają dostawać się na serwer tak szybko, jak to tylko możliwe, w możliwie najlepszym meczu. Dodaliśmy także poziomy doświadczenia podobne do Gears 3 i ogólnie blisko współpracowaliśmy z ludźmi odpowiedzialnymi za platformę, by zapewnić jak najlepsze wrażenia. Pomogły w tym liczne testy, zarówno wewnątrz studia, jak i poza nim.

Digital FoundryCzy w związku z tym usprawnień doczekała się także kooperacja?
Jaysen Huculak

Wprowadziliśmy kilka zmian w bazowej technologii, by dołączanie do trwających meczów działało lepiej, ale najbardziej rzucająca się w oczy kwestia to kadrowanie na podzielonym ekranie dla lepszych kątów widzenia i wszystkie zmiany w trybie rywalizacji, przeniesione także do co-opa.

Digital FoundryMożecie opisać proces zmieniania wyglądu lokacji? Budowaliście na bazie istniejących poziomów czy po prostu zaczęliście od początku.
Jaysen Huculak

Krótka wersja jest taka, że zaczęliśmy od oryginału i upewniliśmy się, że zastępujemy wszystko poza rozmieszczeniem obiektów, a następnie rozbudowujemy za pomocą oświetlenia, efektów graficznych czy lepszych modeli postaci. Poza rozmieszczeniem obiektów wszystko powstało od podstaw.

Ze strony technicznej mieliśmy kilka elementów wspierających ten proces. Najpierw zbudowaliśmy wielką bazę danych ze wszystkimi materiałami z Gears, wraz z korespondującym etapem. To pomogło grafikom w planowaniu. Twórcy narzędzi zajęli się dalszą analizą geometrii obiektów, by sprawdzić, które z nich są tylko skalowane i w jakim stopniu. Wiedzieliśmy dzięki temu, ile dodatkowych obiektów musimy przygotować, żeby zachować równy poziom detali w całej grze. Deweloperzy z Epic byli bardzo kreatywni i efektywni jeśli chodzi o korzystanie z tych samych modeli w różnych miejscach, ale stawiano na pewne uproszczenia, które w naszej opinii były nie do zaakceptowania w 2015 roku.

Postaraliśmy się wcześnie, by wszystkie obiekty były rozmieszczone i zablokowane w określonych miejscach, by czegoś przez przypadek nie przesunąć, co modyfikuje całe wykrywanie kolizji. Często łatwo jest kliknąć coś przez przypadek, więc warto zablokować wszystko w miejscu. Główna część prac to kooperacja grafików i grafików technicznych w każdej fazie poprawiania jakości oprawy, by wszystkie potrzebne na danym poziomie opcje działały, a wydajność była odpowiednia. Przez 18 miesięcy prac dodawaliśmy nowe funkcje i optymalizowaliśmy grę, co często może być problemem dla grafików. The Coalition i Splash Damage dysponują jednak mocnymi zespołami, co pomogło w poradzeniu sobie z wszelkimi kłopotami.

Globalne oświetlenie Lightmass pożyczono z nowszej wersji Unreal Engine, znacznie poprawiając wygląd lokacji

Trzeba powiedzieć, że gracze nie mogą zauważyć wyzwań, jakie wiążą się z pracą nad tytułem pokroju Ultimate Edition. Przez większość czasu nasi deweloperzy pracowali na 10-letnim silniku, bez rzeczy, które są teraz standardem w nowej wersji UE3 czy w UE4. Usprawniliśmy co tylko się dało, by praca szła sprawniej i napisaliśmy sporo własnego kodu, by rozwiązać problemy.

Digital FoundryJak w liczbach wyglądają modele postaci, bronie i lokacje w porównaniu z oryginałem?
Jaysen Huculak

Jeśli chodzi o lokacje, nasze budżety dotyczyły modyfikacji oprawy, obejmując krzywe modeli i tekstury. W tym pierwszym przypadku nasze założenia były dość skromne, ponieważ nasi graficy odkryli, że mogą odbudować modele i znacznie je poprawić przy liczbie polygonów większej o 10-30 procent. Mamy za to dwa razy więcej tekstur, w wyższej rozdzielczości, zwiększając zużycie pamięci nawet szesnastokrotnie w niektórych przypadkach. Największe zmiany dotyczą wymiany obiektów z przygotowanym z góry oświetleniem i faz poprawek, w których dodawaliśmy coś ponad to, co było w oryginale. Na koniec jest jeszcze optymalizacja, która zamieniała grupy obiektów na złożone w całość modele o podobnym wyglądzie, dla szybszego renderowania. Niektóre postacie - jak Corpser - podwoiły liczbę krzywych i tekstur.

Digital FoundryAnimacje wyglądają podobnie do tych z oryginału. Wprowadzono tu jakieś zmiany, czy wpłynęłoby to na autentyczność rozgrywki?
Jaysen Huculak

Bazowe dane dla animacji postaci zostały takie same, by zachować zgodność z pierwowzorem. Usprawniono szkielety postaci, a także animacje drugorzędne. Dla przykładu, pancerz został odpowiednio dociążony na skórze, by nie rozciągał się tak jak w oryginale. Również pasy bohaterów doczekały się animacji w kampanii. „Dociążanie” rozszerzono także, by umożliwić podłączenie maksymalnie ośmiu kości do punktu zgięcia, a nie czterech, jak w oryginale.

Digital FoundryNam podobają się zmiany w oprawie, ale puryści woleliby bardziej monochromatyczną grafikę. Rozważaliście wprowadzenie różnych filtrów, jak w pierwowzorze?
Jaysen Huculak

W fazie konceptowej przyglądaliśmy się, jak wyglądałoby wprowadzenie opcji pełnego przełączania pomiędzy wersjami graficznymi, jak w Halo: Combat Evolved Anniversary. Nie chcieliśmy jednak rozważać, na jakie kompromisy pójść, by zmieścić cały ładunek pamięci dla wersji X360. Zmieniłyby się również czasy ładowania, więc z pomysłu zrezygnowano przed przejściem do właściwych prac. To doprowadziło do dyskusji na temat filtrów koloru lub też przybliżonego odwzorowania wyglądu oryginału, w niższej rozdzielczości. Ostatecznie uznaliśmy, że lepiej skupić wszystkie wysiłki na przygotowaniu jak najładniejszej produkcji.

Rozważano możliwość przełączenia się na wygląd oryginału, ale wymagania pamięci uniemożliwiały zrealizowanie takiego pomysłu
Digital FoundryW Ultimate Edition jest interesujący moment, w którym spychamy płonący samochód ze wzgórza, by chronić się przed Kryllami. W oryginalnej prezentacji z targów TGS 2005 płonący samochód pełen był źródeł światła, czego nie zrealizowano jednak w pełnej wersji, a dopiero teraz odtworzono - na Xbox One. To celowy zabieg? Czy są inne przykłady dawnych braków, które udało wam się wyeliminować?
Jaysen Huculak

Projektanci poziomów i graficy mogli przygotować oświetlenie według własnego uznania, o ile poziom wydajności poszczególnych poziomów pozostawał na określonym poziomie. To umożliwiło poprawki, jak te, o których wspomniałeś, a także wprowadzenie nowych opcji kolorowego oświetlania tekstur w obszarach z ogniem.

Digital FoundryWydane już odsłony serii na X360 zadziałają na Xbox One dzięki wstecznej kompatybilności. To ten sam kod, czy potrzebna jest jakaś konwersja?
Mike Rayner

To praktycznie ten sam kod. Zespół deweloperów z działu Xbox konwertuje pliki wykonywalne do natywnych wersji x64, łączy je z oryginalnymi obiektami i emulatorem jako gry Xbox One, po czym publikuje całość.

Digital FoundryUltimate Edition ukaże się także na DX12 i Windows 10. Jakie są korzyści z zastosowania nowych bibliotek?
Cam McRae

Nadal pracujemy nad optymalizacją. DirectX 12 pozwala na dużo lepsze zarządzanie procesorem, mocno redukując obciążenie sterownikami. Część tych odblokowanych mocy obliczeniowych przeniesiono na poziom gry, dając twórcom pełną kontrolę. Naszym głównym celem jest przygotowanie systemu obliczeń równoległych, by wykorzystać więcej rdzeni CPU, czego ważnym elementem są listy poleceń i renderowania. Gdzie tylko się da korzystamy także z optymalizacji poczynionej już dla UE4, jak ładowanie obiektów do pamięci cache. Po stronie GPU konwertujemy SSAO, by korzystało z async compute i przyglądamy się też innymi opcjom, jak MSAA.

Digital FoundryWcześniej wspominano o wsparciu dla wyższych rozdzielczości i większych wartościach FPS na PC. Czy planujecie też wsparcie dla innych metod wygładzania krawędzi (MSAA, SMAA, itd.)? Może lepszy ambient occlusion, efekty cząsteczkowe, cienie?
Cam McRae

Wkładamy sporo wysiłków w przygotowanie wersji Windows 10 jako graficznej uczty w 4K. Geometria i tekstury zostały przygotowane z myślą o tej rozdzielczości, więc jakość obrazu będzie skalowała się z myślą o mocniejszych konfiguracjach. Zamierzamy odblokować wartość FPS i dodać specjalny tryb do testów GPU. W kwestii wygładzania krawędzi planujemy wsparcie dla MSAA i FXAA.

Digital FoundryZ drugiej strony patrząc, jakie będzie skalowanie w dół?
Cam McRae

Nie określiliśmy jeszcze minimalnych wymagań sprzętowych, ale ważne jest dla nas zapewnienie dobrej wydajności (co najmniej 30 klatek na sekundę) na różnych konfiguracjach. Zamierzamy wspierać szeroki zakres rozdzielczości, a także różnorodne opcje graficzne, by móc dostosować grę do możliwości sprzętu.

Read this next