Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Gracz ujawnił tajne dane wywiadu USA. Wpadł przez profil na Steamie

Oraz przez blat w kuchni.

To 21-letni Jack Teixeira odpowiada rzekomo za jeden z najpoważniejszych wycieków tajnych danych wywiadowczych w ostatnich latach, ujawniający szczegóły na temat wojny w Ukrainie - i nie tylko. Wpadł przez Steam oraz przez blat w kuchni.

Śledztwo przeprowadzone przez dziennikarzy The New York Times oraz badaczy z serwisu Bellingcat ujawniło tożsamość 21-letniego żołnierza Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych, jak określa się nieco bardziej zaawansowane siły rezerwy w tym kraju. Mężczyzna pracował w oddziałach lotniczych tej formacji, w bazie w Massachusetts.

Teixeira był zapalonym graczem, a także „liderem” kanału Discord o nazwie Thug Shaker Central, gdzie zgromadził podobno nastoletnich 20-30 popleczników. Właśnie tutaj publikował wspomniane dokumenty, razem z kazaniem na temat tego, że warto śledzić międzynarodowe wydarzenia. Dane wywiadowcze rzekomo nigdy nie miały wydostać się poza serwer.

Jak jednak wiemy, wkrótce rozlały się na rosyjskie kanały na Telegramie, na kanał dla miłośników Minecrafta na Discordzie, a także na - jakże by inaczej - na forum 4chan. Mowa o setkach plików, które Teixeira publikował przez miesiące, ujawniając na przykład, jak dokładnie „spenetrowane” przez amerykański wywiad są rosyjskie służby, zwłaszcza wojskowe.

To może teraz doprowadzić do zmian w ich działaniu, przez co USA straci ważne źródła informacje. Wycieki ujawniły też szereg innych ciekawych informacji, jak choćby fakt, że szef izraelskiego Mossadu wspierał podobno niedawne anty-rządowe protesty w tym kraju. Eksperci nazwali ujawnione dokumenty najpoważniejszym incydentem od czasów sprawy Edwarda Snowdena.

Co interesujące, Bellingcat zdołało zidentyfikować Teixeirę po natknięciu się na jego profil na Steamie. To doprowadziło „amatorskich” śledczych na konto na Instagramie, gdzie znaleziono detale pasujące idealnie do zdjęć publikowanych dokumentów. Kluczową wskazówką był... identyczny blat kuchenny, z charakterystycznymi przebarwieniami.

Artykuł na temat tożsamości mężczyzny opublikował serwis The New York Times, a już kilka godzin później przed domem żołnierza pojawiła się policja oraz ciężko uzbrojone siły FBI. 21-latek był bowiem także miłośnikiem broni palnej. Dość powiedzieć, że Thug Shaker Central powstało, by dzielić się wspólnymi zainteresowaniami: „bronią, rasistowskimi memami i grami wideo”.

W co grał Teixeira? Aric Toler z Bellingcat ujawnił w odpowiedzi na jedno z pytań na Twitterze, że mowa „sporej ilości Army 3, [Project] Zomboid, PUGB, CS, HOI4 [Hearts of Iron 4] oraz Garry’s Mod”.

Nadal nie brakuje jednak pytań: co (lub kto) skierowało śledczych na konto na Steamie? Dlaczego 21-latek miał swobodny dostęp do najbardziej zastrzeżonych danych amerykańskiego wywiadu? Czy FBI znalazło podejrzanego niezależnie, czy dopiero po publikacji The New York Times?

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze