Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Gracz Roblox zinfiltrował struktury Białego Domu

Udając dziennikarza.

 • Użytkownik gry Roblox jako fałszywy dziennikarz kontaktował się z członkami korpusu prasowego Białego Domu
 • Gracz zdołał zadać pytania sekretarz prasowej amerykańskiej administracji
 • W rzeczywistości to nastolatek z Wielkiej Brytanii
 • Jeden z użytkowników Roblox - platformy skierowanej do graczy i amatorskich deweloperów - podszywając się pod dziennikarza przeniknął do korpusu prasowego Białego Domu, by zadawać pytania członkom administracji prezydenta USA.

  O sprawie napisał portal Politico. Tajemniczy osobnik wykreował postać Kaceya Montagu, redaktora fikcyjnego portalu White House News. W ubiegłym roku założył na Twitterze dwa konta, na których udostępniał informacje z oficjalnych źródeł - WHSchedule i WHPoolReport. Oba śledziło odpowiednio 1,3 tysiąca i 600 użytkowników.

  Co ciekawe, w gronie obserwujących profile znaleźli się przedstawiciele amerykańskiej administracji: starszy doradca i rzecznik wiceprezydent Kamali Harris oraz sekretarz prasowy Pierwszej Damy, Jill Biden.

  Montagu używał kont do komunikowania się z innymi reporterami, w rozmowie z którymi podawał się za przedstawiciela The Daily Mail. Udało mu się nawet poprosić dziennikarzy o przekazanie pytań Jen Psaki, sekretarz prasowej Białego Domu - twierdził, że z powodu ograniczeń pandemicznych nie może osobiście wziąć udziału w konferencjach prasowych. Warto zaznaczyć, że w dobie obostrzeń to normalna praktyka.

  W imieniu tajemniczego osobnika zadano łącznie cztery pytania, w tym o zakaz podróżowania z powodu restrykcji związanych z koronawirusem, przyszłych ambasadorów oraz reakcję prezydenta Joe Bidena na atak hakerów wymierzony w Microsoft.

  Członkowie grupy w Roblox prowadzą nawet własne obrady

  Nie wszyscy reporterzy dali się jednak oszukać. Politico podkreśla, że niektórzy postanowili znaleźć więcej informacji o Montagu i natknęli się na nieaktywny profil w serwisie LinkedIn, ozdobiony zdjęciem jedzącego lody Borisa Johnsona.

  Kiedy zdemaskowano fałszywego dziennikarza, amerykańskim służbom przyznał, że w rzeczywistości ma 18 lat i jest studentem prawa. Twierdzi, że urodził się w USA, ale od szóstego roku życia mieszka w Wielkiej Brytanii.

  - Uwielbiam dziennikarstwo, a wydaje mi się, że korpus prasowy wykonuje obecnie bardzo złą robotę, postanowiłem więc, że zadbam o przejrzystość i zadam kilka pytań, na które ja i moi przyjaciele chcieliśmy uzyskać odpowiedzi - tłumaczy nastolatek w rozmowie z Politico.

  Mężczyzna jest użytkownikiem Roblox, gdzie należy do nUSA - grupy, której członkowie wcielają się w fikcyjnych polityków. Znajomi Montagu przekonują, że właśnie wspomniana społeczność mogła być inspiracją dla fortelu, zwłaszcza, że młodzieniec chwalił się wyczynami wśród innych graczy. Dodają, że chłopak był bliski uzyskania przepustki prasowej.

  O autorze
  Awatar Piotr Bicki

  Piotr Bicki

  News Editor

  Tytan pracy. Wybitny profesjonalista. Piotr Bicki w latach 2016-2022 był dziennikarzem Eurogamera i jednym z najbardziej doświadczonych autorów w redakcji. Zmarł tragicznie 31 lipca 2022 roku.

  Komentarze