Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Gra ze Steama oskarżona o wykorzystywanie komputerów jako koparek kryptowalut

Aktualizacja: Abstractism usunięte z platformy Valve.

Aktualizacja: w obliczu licznych doniesień o wykorzystywaniu komputerów do „kopania” kryptowaluty, Valve usunęło Abstractism z oferty Steam.


Oryginalna wiadomość:Abstractism to nieskomplikowana w założeniach i oprawie platformówka, jednak według najnowszych raportów graczy, produkcja może być niebezpieczna dla nabywców, bo wykorzystuje komputery jako koparki kryptowalut.

Wielu graczy podzieliło się swoją opinią, wystawiając negatywne recenzje i publikując dowody w formie zrzutów ekranu. Abstractism instaluje bowiem konia trojańskiego, ukrytego pod nazwą odpowiadającą procesowi Steama. Jest też oprogramowanie typu malware.

Użytkownik YouTube o pseudonimie SidAlpha postanowił sprawdzić doniesienia graczy i doszedł do wniosku, że Abstractism pozostawia na PC narzędzia do wydobywania kryptowalut. Może to spowodować trwałe uszkodzenia sprzętu oraz zwiększone zużycie prądu.

Antywirus wykrywa zagrożenie

Choć takie niebezpieczeństwa trudno wykryć, najłatwiej rozpoznać „zarażony” komputer po intensywnej pracy procesora i karty graficznej - oba symptomy zauważyli gracze korzystający z Abstractism.

Deweloper - studio Okalo Union - twierdzi, że intensywna praca sprzętu wynika z wybrania wysokich ustawień graficznych, jednak biorąc pod uwagę nieskomplikowany styl oprawy i listę minimalnych wymagań, jest to mało prawdopodobne.

SidAlpha zwraca również uwagę, że twórcy pod pozorem wykorzystania mechanizmu gry, zachęcają użytkowników do pozostawiania produkcji włączonej przez cały dzień, co według autora materiałów na YouTube zwiększa możliwości używania PC jako koparki.

Gra kosztuje obecnie mniej niż 2 zł

Twórcy gry jak dotąd nie skomentowali sytuacji, poza wspomnianym postem o wysokim zużyciu podzespołów.

Gracze zauważają, że przypadek Abstractism jest następstwem zmiany polityki Valve, które od niedawna dopuszcza na Steam wszystkie produkcje nie łamiące prawa i nie będące „trollingiem”.

Read this next