Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Gearbox pozwane przez 3D Realms

AKTUALIZACJA: 3D Realms wycofuje pozew.

Aktualizacja: 3D Realms wycofało swój pozew sądowy przeciwko Gearbox Software, tłumacząc się „nieporozumieniem”.

Scott Miller, szef 3D Realms dodał w oficjalnym oświadczeniu, że przeprasza Gearbox Software i samego Randy'ego Pitchforda, zarządzającego studiem.

„Szczerze mówiąc, żałujemy, że doszło do nieporozumienia, które doprowadziło do złożenia pozwu. Teraz lepiej rozumiemy i doceniamy nasze relacje biznesowe” - napisał Miller. „Wycofaliśmy wszystkie oskarżenia i szczerze przepraszamy Pitchforda za szkody, jakie mógł wywołać w naszych relacjach ten pozew.”

*

Oryginalna wiadomość: Przedstawiciele 3D Realms pozwali Gearbox Software za niewypłacenie 2 mln dolarów należności z tytułu praw autorskich do marki Duke Nukem. Wypłata miała nastąpić po premierze Duke Nukem Forever.

Książę zawsze lubił towarzystwo dolarów

Serwis PCGamesN informuje, że twórcy serii Borderlands nie wywiązali się z podpisanej w 2010 roku umowy. 3D Realms twierdzi, że studio Gearbox nie tylko nie zapłaciło ustalonej kwoty, ale też zablokowało możliwość finansowej kontroli należności.

„3D Realms zostało więc zmuszone do złożenia pozwu, by wymusić sfinalizowanie umowy, odzyskać sumy należne od studia Gearbox oraz wykonać zapewniony w umowie niezależny audyt finansowy, który określi wysokość należności” - czytamy w dokumentach.

Firma Gearbox Software odrzuciła oskarżenia.

- W rzeczywistości to 3D Realms otrzymało wszelkie korzyści związane z umową. Gearbox, wypełniając swoje zobowiązania, pomogło 3D Realms się wzbogadzić, ocaliło je przed długami i pomogło wprowadzić na rynek grę Duke Nukem Forever, co wiekokrotnie nie udawało się 3DR - powiedział przedstawiciel studia.

- Wszyscy chcieli, by gra 3D Realms została dobrze odebrana przez graczy i rynek, zapewniając profit. Być może 3DR nie zdaje sobie z tego sprawy, ale jest jedynym beneficjentem porozumienia. Gearbox Software natomiast poniosło straty wizerunkowe i finansowe.

Porozumienie, o którym mowa, pozwoliło studiu Gearbox wykupić ograniczone prawa do przyszłych gier związanych z marką Duke Nukem - firma zobowiązała się wypłacać należności z dochodów z ich sprzedaży. Twórcy serii Borderlands zgodzili się też spłacić długi 3D Realms, które wynosiły 2,9 mln dolarów.

„Gearbox utrzymuje, że ma prawo odstąpić od wypłacania należności przez spłatę długów 3D Realms (to znaczy pożyczki w wysokości 2,9 mln dol.)” - napisano w pozwie.

Warto zaznaczyć, że 3D Realms od 2008 roku występuje pod oficjalną nazwą Apogee Software Ltd.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Duke Nukem Forever

PS3, Xbox 360, PC

Powiązane tematy
O autorze
Komentarze