Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Epic Games zapłaci pół miliarda dolarów kary. Za naruszenie prywatności dzieci

A także niechciane płatności.

Federalna Komisja Handlu (FTC) ogłosiła ugodę, na mocy której twórcy Fortnite są zobowiązani wypłacić łącznie 520 milionów dolarów odszkodowania za nielegalne zbieranie informacji od dzieci oraz wmanipulowanie milionów graczy w niechciane zakupy.

W pierwszej z dwóch spraw Epic Games zgodziło się wypłacić 275 milionów dolarów zadośćuczynienia za naruszenie ustawy o ochronie prywatności dzieci w internecie. Jak donosi The New York Times, firma zbierała dane osobowe oraz informacje od osób w wieku poniżej 13 roku życia, które grały w Fortnite bez zgody rodziców. Epic nie przygotował też systemu pozwalającego na weryfikowanie ewentualnych zgód, a także odrzucał wnioski i utrudniał rodzicom usuwanie wrażliwych danych ich dzieci.

Poza karą finansową, Epic Games zobowiązane zostało zmienić ustawienia swoich gier tak, aby domyślnie oferowały najwyższy poziom prywatności dzieci i nastolatków, co wiąże się z zablokowaniem czatu głosowego i tekstowego dla młodszych użytkowników.

FTC twierdzi, że domyślne ustawienia gier skrzywdziły dzieci i nastolatków, a Epic odpowiada za dopasowywanie dzieci i nastolatków do nieznajomych dorosłych w celu wspólnego grania w Fortnite. Dzieci i nastolatki były zastraszane, wyśmiewane, nękane i narażane na niebezpieczne i traumatyzujące psychicznie sytuacje, takie jak samobójstwo podczas gry w Fortnite” - czytamy w komunikacie Federalnej Komisji Handlu (FTC).

Druga sprawa dotyczyła oskarżeń o stosowanie manipulacyjnych praktyk w grach sieciowych. Tu przykładem również był Fortnite, w którym interfejs miał pozwalać użytkownikom na dokonywanie zakupów za pojedynczym kliknięciem i bez żadnych dodatkowych ostrzeżeń. Miało to prowadzić do sytuacji, w której nieświadomi gracze w każdym wieku przypadkowo lub nieświadomie wydawali pieniądze.

Zdaniem urzędników, możliwe było naliczanie opłat podczas wybudzania gry z trybu uśpienia, czy nawet w trakcie wczytywania rozgrywki, a dzieci wielokrotnie dokonywały nieautoryzowanych zakupów, obciążając tym samym konta rodziców bez ich wiedzy i zgody. Epic musi w związku z tym zwrócić klientom 245 milionów dolarów.

Read this next