Skip to main content

Elder Scrolls Online - jedzenie i picie: co daje

Czy warto konsumować prowiant do wzmacniania postaci.

W trakcie rozgrywki w The Elder Scrolls Online (ESO) natrafisz na mnóstwo rodzajów jedzenia i picia. Czy przedmioty te są warte uwagi dla wzmocnień, które oferują - a jeśli tak, to które z nich wybierać, by zmaksymalizować efekty?

Prowiant w grze dzieli się na dwa typy - żywność i napitki. Aktualnie posiadane przedmioty z tej grupy znajdziesz w plecaku, w zakładce Consumables (1). Jeśli posiadasz tutaj dużo przedmiotów, wykorzystaj filtrowanie - przyciski Food (2) i Drinks (3).

Gdy zaznaczysz przedmiot, zobaczysz efekt (4), który powoduje. Różni się on znacząco dla jedzenia i napitków. Ta pierwsza grupa wzmacnia statystyki postaci - ilość punktów zdrowia czy magicki lub też zadawane obrażenia. Druga z kolei oferuje poprawioną regenerację jednego, dwóch lub trzech zasobów jednocześnie.

Skąd jednak brać te przedmioty? Najprościej wytworzyć je samemu w ramach rzemiosła Provisioning. Początkowo będziesz miał tam dostęp do bardzo ograniczonej puli przedmiotów, jednak wraz z rozwojem zdolności będą pojawiać się lepsze i oferujące mocniejsze premie.

Sporo jedzenia i picia możesz po prostu znaleźć w trakcie eksploracji - szczególnie kradnąc je z domów postaci niezależnych. Możesz też oczywiście kupić uprzednio stworzone przez innych graczy przedmioty w domu aukcyjnym.

Czy warto zawracać sobie tym głowę? Jak najbardziej! Nawet najprostszy prowiant oferuje potężne premie, a dobrej jakości przedmioty mogą znacząco wzmocnić twoją postać w walce bądź rozwiązać problem niedoboru danego zasobu.

Jest tutaj jedno ograniczenie - na postać może być nałożony efekt z jedzenia lub picia, ale nie jednocześnie. Gdy zjesz jakiś posiłek, a potem wypijesz napój, efekt z jedzenia zostanie zastąpiony. Z tego powodu warto zawsze skupić się na konsumpcji jedzenia - daje ono znacznie lepsze efekty niż napitki.

Spis treści: Elder Scrolls Online - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Elder Scrolls Online - klasa postaci: jak zmienić

Zobacz także