Skip to main content

Elder Scrolls Online - clothing: tworzenie lekkich i średnich pancerzy

Wytwarzanie przedmiotów z grupy lighti medium armor.

Clothing to profesja rzemieślnicza w The Elder Scrolls Online (ESO), za sprawą której możesz tworzyć lekkie i średnie pancerze. Z tej strony dowiesz się czego będziesz do tego potrzebował, jak przetwarzać surowce i wytwarzać własne elementy zbroi.


Na tej stronie:


Clothing - jak zdobyć potrzebne materiały

Jako że możesz wytwarzać tutaj dwa typy pancerza - lekki (Light) i średni (Medium) - źródła materiałów do ich wyrabiania będą różne. Dla lekkiego pancerza są to rośliny (1), które znajdziesz na całej mapie. Wystarczy zbliżyć się do niej i wejść w interakcję, by zebrać składniki - pierwszym z nich będzie Raw Jute.

W przypadku średniego pancerza musisz polować na wszelką większą zwierzynę w grze - wilki, niedźwiedzie czy inne dzikie bestie. Z każdej z nich zdobędziesz strzępki skór - pierwszy surowiec, na który natrafisz, to Rawhide Scraps.

W dalszej części gry będziesz mógł tworzyć przedmioty z bardziej egzotycznych materiałów, jak szkło (Glass). Potrzebne surowce (w przypadku wspomnianego szkła to Malachite Shard) zdobędziesz w trakcie eksploracji czy wydobywania innych surowców.

Materiały do tej gałęzi rzemiosła często rozrzucone są w losowych skrzyniach i workach, na które natkniesz się w świecie gry. Alternatywnie możesz też je kupić od innego gracza w ramach domu aukcyjnego.


Wytwarzanie przedmiotów, prowadzenie badań

By tworzyć przedmioty musisz wpierw znaleźć odpowiednią stację. Te ulokowane są w niektórych miejscach w świecie gry, zawsze znajdziesz je także w dużych miastach - ich lokalizacja oznaczona jest tą ikonką (2) na mapie.

Dotrzyj na miejsce i wejdź w interakcję z Clothing Station (3), by otworzyć okno przetwarzania surowców.

W domyślnym okienku, Refine (4), znajdziesz materiały w stanie surowym (5) - jeśli to dopiero początek twojej przygody z tą profesją, to będą to najpewniej Raw Jute i Rawhide Scraps. Zaznacz surowce, a następnie wciśnij przycisk Refine (6), by przetworzyć je do Jute i Rawhide, które wykorzystasz do tworzenia przedmiotów.

W tym celu przełącz się na zakładkę Creation (7). Tutaj możesz wskazać typ przedmiotu (8), a także materiał (9), z którego chcesz go wykonać. Jeśli odblokowałeś cechy, to możesz też dobrać Trait (10) - wrócimy do tego za moment. By wytworzyć przedmiot wciśnij po prostu Craft (11).

W kolejnej zakładce, Deconstruct (12), znajdziesz przedmioty z grupy lekkich i średnich pancerzy, które masz w plecaku. Możesz je tutaj zlecić do rozbiórki, za co otrzymasz część materiałów, które zostały wykorzystane do ich stworzenia.

Zakładka Research (13) z kolei pozwoli ci odkrywać wspomniane wcześniej cechy. Jeśli masz w plecaku przedmiot element lekkiego lub średniego pancerza, który ma jakąś cechę, zaznacz podświetloną opcję (14), a następnie wciśnij przycisk Research (15).

W zależności od typu cechy, cały proces zajmie od 6 do 24 godzin. Po nim będziesz mógł wykorzystać cechę przy tworzeniu przedmiotów - to właśnie wspomniane wcześniej Trait.


Rozwój umiejętności Clothing

Każdy wytworzony lub rozłożony na części przedmiot z grupy lekkich i średnich pancerzy da ci punkty doświadczenia do rozwoju drzewka umiejętności Clothing (16).

Kluczową zdolnością jest tutaj Tailoring (17). Inwestowanie w nią pozwoli ci wykorzystywać lepszej jakości materiały do wytwarzania przedmiotów. Outfitter Hireling (18) z kolei sprawi, że co 24 godziny (12 jeśli zainwestujesz 3 punkty) na pocztę otrzymywał będziesz paczkę z surowcami do tego rzemiosła.

Tannin Expertise (19) jest również ważna, gdyż pozwoli ci łatwiej ulepszać wytwarzane przez ciebie przedmioty. Pozostałe umiejętności są już dość sytuacyjne - jeśli masz wolne punkty by je rozwinąć, warto zainwestować, jednak nie jest to wymagane.

Spis treści: Elder Scrolls Online - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Elder Scrolls Online - jewelry crafting: tworzenie pierścieni i amuletów

Zobacz także