Skip to main content

Elden Ring (dodatek) - Messmer Palownik

Czwarty boss w dodatku Shadow of the Erdtree.

Messmer Palownik to czwarty boss, z jakim zmierzymy się w dodatku Shadow of the Erdtree do gry Elden Ring. Spotkamy go pod koniec eksploracji regionu Donżon Cienia. Jest to bardzo trudny przeciwnik, a walka z nim będzie długa i wymagająca. Na tej stronie zamieszczamy porady, jak pokonać wroga.


Na tej stronie:


Messmer Palownik - jak się przygotować

Jest to bez wątpienia jeden z najtrudniejszych bossów w całym dodatku fabularnym. Przed wejściem na arenę trzeba być pewnym, że udało nam się przygotować, jak najlepiej możemy.

 • Wykorzystaj posiadane runy, aby maksymalnie rozwinąć swoją postać. Jeśli masz zapas kamieni kowalskich, to warto rozważyć powrót do Stołu Utraconej Łaski i wzmocnienie swojego wyposażenia u kowala.
 • Walka z Messmerem jest bardzo długa. Strategicznie zarządzaj swoimi napojami leczniczymi i nie zużyj ich zbyt dużej liczby w pierwszym etapie walki. Warto również rozważyć zmianę składników Cudownej Mikstury na takie, które leczą, a dodatkowo zapewniają pasywną regenerację zdrowia.
 • Większość ataków bossa opiera się na ogniu. Koniecznie trzeba wyposażyć się w pancerz z dobrą odpornością na ten żywioł. Przydatny będzie także Talizman czerwonego smoka, najlepiej w maksymalnie ulepszonej wersji.
 • Warto wyposażyć się w broń, która nakłada na przeciwnika efekt Krwawienia. W ten sposób dodatkowo obniżymy zdrowie przeciwnika, a także mamy szansę go ogłuszyć.
 • W miejscu odpoczynku wykorzystaj znalezione Fragmenty Ostrodrzewa i Prochy czcigodnego ducha, aby zwiększyć swoje błogosławieństwa (wpływają na odpowiednio: moc gracza i moc przyzwanych towarzyszy). Błogosławieństwa działają pasywnie i mogą znacznie ułatwić starcie.
 • Jeśli w pobliżu widzisz znaki przywołania pozostawione przez innych graczy, to śmiało zaproś ich do pomocy. Mogą być nieocenionym wsparciem w trakcie starcia. Pamiętaj jednak, że po dołączeniu do sesji multiplayer nie możesz przywoływać duchów dzwonkiem.

Messmer Palownik - I etap walki

Początkowo Messmer będzie atakował za pomocą włóczni oraz eksplozji.

 • Od początku walki musimy być w ruchu. Zaraz po początkowej cutscence boss wyskoczy w powietrze, po czym uderzy w nas z mocnym impetem, dodatkowo kończąc atak eksplozją. Z kolei, kiedy podpali swoją dłoń i zacznie biec w naszą stronę, po chwili pochwyci nas, podpali, a potem przebije włócznią.
 • Większość standardowych kombinacji ataków bossa opiera się na pchnięciach włócznią oraz używaniu ognistych ataków. Okazjonalnie mogą to być także potężne zamachnięcia się dookoła, powodując obrażenia obszarowe.

Gdy Messmer skoczy w powietrze, jednocześnie obracając włócznią, to po chwili zamachnie się nią, rozrzucając ogniste pociski na bardzo dużej powierzchni. Gdy natomiast podskoczy, a potem wbije swoją broń w ziemię, to należy jak najszybciej odskoczyć daleko od miejsca wylądowania bossa - po chwili z ziemi wysuną się liczne płonące włócznie.


Messmer Palownik - II etap walki

Po uszczupleniu paska zdrowia bossa do połowy uruchomi się scenka przerywnikowa, w czasie której wróg przemieni się w wielkiego węża. Otrzyma też dostęp do arsenału nowych ruchów. Dobrą taktyką jest unikanie większości jego ataków i zadanie ciosu pod koniec kombinacji jako wąż - wówczas boss przez chwilę się nie rusza i ma duży hitbox.

 • Pierwszym nowym atakiem jest atak z kulą ognia - Messmer w formie węża przez chwilę unosi się nad areną z ognistą kulą w paszczy, a następnie uderza nią w ziemię. Kula cały czas się obraca, powodując obrażenia, gdy jesteśmy w zasięgu, a na koniec wybucha.
 • Wróg będzie cały czas zmieniał się między ludzką i wężową formą. Jednym z ataków podczas przemiany w węża jest kilka szybkich prób chwycenia nasz szczękami. Koniec tej sekwencji jest dobrym momentem do kontrataku - wróg nie będzie się przez chwilę ruszał i jest łatwy do uderzenia.
 • Inny atak, na jaki trzeba uważać, to gdy Messmer zapadnie się pod ziemię, a na powierzchni areny pojawi się czarna mgła. Wówczas musimy jak najszybciej wyjść poza jej zasięg, bo za chwilę boss wystrzeli spod ziemi w formie węża. Ewentualnie, jeśli przywoła mgłę, a nie zapadnie się pod ziemię, to zamiast tego przywoła kilka węży, zadających obrażenia na dużym obszarze.

Messmer Palownik - nagrody

Za pokonanie przeciwnika otrzymujemy:

 • Wizerunek Palownika
 • Podpałka Messmera
 • 400 tys. runów

Następnie: Elden Ring (dodatek) - Starożytne ruiny Rauh

Spis treści: Elden Ring Shadow of the Erdtree - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Elden Ring (dodatek) - Złoty hipopotam

Zobacz także